ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Bociany czarne online. Czwarte jajo w gnieździe tych...

(pij)

2018-04-23 10:34

2018-04-23 10:34

1 Komentarz
Dodaj komentarz

Bociany czarne online. Czwarte jajo w gnieździe tych rzadkich i płochliwych ptaków

(pij)

2018-04-23 10:34

Czwarte jajo złożyła w nocy z soboty na niedzielę (21-22 kwietnia) samica bociana czarnego, która wspólnie z partnerem zamieszkuje gniazdo na dębie obserwowane przez kamerę online w ramach programu badawczego prowadzonego wspólnie przez Uniwersytet Łodzi i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi.
Czwarte jajo w bocianim gnieździe na dębie pojawiło się w nocy z soboty na niedzielę. Czwarte jajo w bocianim gnieździe na dębie pojawiło się w nocy z soboty na niedzielę.

Czwarte jajo w bocianim gnieździe na dębie pojawiło się w nocy z soboty na niedzielę. (© RDLP Łódź)

Naukowcy prowadzący obserwacje bocianów z Łódzkiego (gdzie dokładnie mieszkają nie wiadomo, informacja o lokalizacji gniazda jest utajniona, by chronić ptaki przed osobami postronnymi) nie kryją zadowolenia. Każde nowe jajo w bocianim gnieździe powiększa szanse na wyklucie się z nich piskląt. O ile nic nie zakłóci tego procesu, młode bocianki opuszczą je prawdopodobnie pod koniec maja — wysiadywanie trwa od 35 do 45 dni.
Nie jest to jednak okres pozbawiony zagrożeń. Jaja muszą być pod stałą opieką rodziców, by nie zagroziły im drapieżniki. W ubiegłym roku dwa jaja w innym gnieździe podglądanym przez kamery w ramach programu obserwacji bocianów czarnych (na sośnie, w tym roku niezamieszkane) zostały rozdziobane przez kowaliki. Na dodatek jakieś hałasy w sąsiedztwie wystraszyły rodziców i ptaki opuściły gniazdo.

Bociany czarne obserwowane online na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi można podglądać 24 godziny na dobę na stronie internetowej www.lodz.lasy.gov.pl

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

(1)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

.

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

W tam tym roku wszystkie pisklaki straciły za mało pilnowaly i stały się obiadem

odpowiedzi (0)

skomentuj