Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe leki dla seniora. Jakie i na które choroby

Krzysztof Zając
Fot. Sławomir Mielnik/AIP
Od początku miesiąca osoby po 75. roku życia mogą skorzystać z nowej ustawy gwarantującej im bezpłatne leki. Okazuje się jednak, że pacjenci przychodzą do apteki z receptami i dowiadują się, że na nowej ustawie oszczędzają co najwyżej kilka złotych, bo większość przepisanych im lekarstw nie jest objęta zwolnieniem.

Lista bezpłatnych leków obejmuje aż 1129 pozycji, ale nie oznacza to że każda pozycja to inne lekarstwo, na inną chorobę.

Kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kolejnych lekarstw to spis środków o różnych nazwach, różnych dawkach lub wielkościach opakowań, różnych producentów, ale zawierających tę samą substancję czynną, przeznaczoną na to samo schorzenie.

Może się zatem okazać, że chociaż cierpimy na chorobę objętą wykazem to lekarz przepisuje nam lekarstwo pełnopłatne lub z płatnością 30 procent, ale nie znajdujące się na liście „bezpłatnej“. W tej sytuacji pozostaje nam przekonać lekarza, by zmienił lek na ten, który jest za darmo.

Czy zechce? To już sprawa jego decyzji, o tyle niełatwa, że ministerstwo apeluje, by nie zmieniać pacjentom lekarstw kierując się jedynie ich ceną.

Pułapka na emeryta

Receptę na bezpłatne leki może wystawić tylko lekarz pierwszego kontaktu. Jednak ponieważ są to specyfiki na określone, zazwyczaj przewlekłe choroby, to często potrzebna jest wcześniejsza decyzja lekarza specjalisty. To on ocenia jakie lekarstwa są pomocne w danej chorobie, a potem lekarz pierwszego kontaktu prowadzi dalsze leczenie wypisując kolejne recepty.

Do tego lista obejmuje tylko te lekarstwa, które są objęte 30 % lub 50 % opłatą. Nie znajdziemy więc na niej leków o dotychczas stuprocentowej odpłatności.

Leki pełnopłatne i częściowo odpłatne, jakie otrzymujemy mają często swoje odpowiedniki na liście leków bezpłatnych obowiązującej od 1 września.

Trzeba więc je odszukać i przekonać lekarza, by je zapisał.

Co znajdziemy w wykazie

Lista bezpłatnych leków obejmuje najważniejsze choroby osób starszych.

Od 1 września obowiązuje wykaz darmowych leków dla osób po 75. roku życia Wykaz obejmuje tylko lekarstwa o częściowej odpłatności Sprawdź na jakie choroby są bezpłatne lekarstwa i o wypisanie jakich leków prosić lekarza pierwszego kontaktu.

Są to schorzenia:

nadciśnienie tętnicze;

choroba niedokrwienna serca;

niewydolność serca;

udar mózgu;

choroba zakrzepowo-zatorowa;

astma;

przewlekła obturacyjna choroba płuc;

cukrzyca;

depresja;

otępienie

choroba Parkinsona.

Jeżeli cierpimy na jedną z tych chorób, lub mamy powikłania z niej wynikające, możliwe że potrzebne nam lekarstwa znajdziemy w wykazie bezpłatnych leków dla 75-latków. Pozostaje nam przekonanie lekarza, by zechciał nam je przepisać.

Dla ułatwienia poszukiwań odpowiedniego lekarstwa w dzisiejszym i poniedziałkowym Expressie Ilustrowanym publikujemy lekarstwa z listy objętej programem 75 plus z informacją o zastosowaniu lekarstwa, nazwach handlowych oraz substancji czynnej jaka jest w nich zastosowana.
============02 Nawigator Marker 18 L red (13339943)============
Sprawdź listę
============01 Krótko Tytuł XCond Bd 14 black M (13339944)============
Bezpłatne leki dla seniorów: substancja czynna, zastosowanie i nazwa handlowa pod jaką występują
============05 Krótko Tekst R (13339945)============
Substancja czynna: Acidum alendronicum. Zastosowanie: leczenie osteoporozy.

Postaci handlowe objęte listą:

Alendran, Alendrogen, Alendronat Aurobindo, Alendronat Bluefish, Alendronate Arrow, Alendronatum 123rati, Alendronic Acid Genoptim, Ostemax 70 comfort, Ostenil 70, Ostolek, Sedron 70 tabletki powlekane.

Substancja czynna: Amantadinum. Zastosowanie: lek antywirusowy, stosowany w leczeniu i profilaktyce grypy typu A . Postać handlowa: Viregyt K kapsułki.

Substancja czynna: Amiloridum + Hydrochlorothiazidum. Zastosowanie: nadciśnienie tętnicze. Postać handlowa: Tialorid i Tialorid mite.

Substancja czynna: Amlodipinum. Zastosowanie: nadciśnienie tętnicze. Postać handlowa: Adipine, Agen, Aldan, Alneta, Amlaxopin, Amlodipine Aurobindo, Amlodipine Bluefish, Amlodipinum 123ratio, Amlomyl, Amlonor, Amlopin, Amlozek, Ap-Amlo, Cardilopin, Finamlox, Normodipine, Tenox, Vilpin.

Substancja czynna: Apixabanum. Zastosowanie: lek przeciwzakrzepowy. Postać handlowa: Eliquis.

Substancja czynna: Atorvastatinum. Zastosowanie: Lek stosowany jest przy nadmiarze cholesterolu. Postać handlowa: Apo - Atorva, Atoris, Atorvagen, Atorvastatin Bluefish, Atorvastatin Genoptim, Atorvastatin Vitama, Atorvastatinum 123ratio, Atorvasterol, Atorvox, Atractin, Atrox, Corator, Lambrinex, Lambrinex, Larus, Pharmastatin, Storvas CRT, Torvacard, Tulip.

ŻYCZENIA NA OSIEMNASTKĘ
ŻYCZENIA NA 40 URODZINY
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ PENISA...
Numery kierunkowe w Polsce
ZOBACZ TEŻ FILM Marcin Gortat szuka żony w Polsce? (x.news/Dzień Dobry TVN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany