ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Jak nie mandat, to podatek. Zwrot nienależnie nałożonej kary...

(pij)

2018-05-11 09:35

2018-05-11 09:54

15 Komentarzy
Dodaj komentarz

Jak nie mandat, to podatek. Zwrot nienależnie nałożonej kary za jazdę bez ważnego biletu to opodatkowany przychód

(pij)

2018-05-11 09:35

Przeprosin i finansowego zadośćuczynienia zamierza domagać się od łódzkiego MPK Sebastian Iskra, któremu w Punkcie Sprzedaży Biletów przy pl. Wolności w Łodzi sprzedano niewłaściwą migawkę. Pomyłka wyszła na jaw już przy pierwszej kontroli w Zgierzu. Odkręcenie sprawy i zwrot naliczonej pasażerowi kary trwało dwa tygodnie. Wymagało kilku wycieczek,wymiany korespondencji z MPK Łódź i Miejskimi Usługami Komunikacyjnymi w Zgierzu. A na koniec wyszło, że choć kara mu się nie należała, to Iskra za to, że dostał jej zwrot musi zapłacić od tego... podatek!
1/4

Fragmenty korespondencji Sebastiana Iskry z MUK w Zgierzu mówiący o "anulowaniu nałożonej opłaty" i o tym, że "umorzona kwita stanowi przychód, który podlega opodatkowaniu".

(© Piotr Jach)

Pan Sebastian mieszka w Łodzi, a pracuje w Zgierzu. Do pracy dojeżdża komunikacją miejską. Na teren całej Łodzi ma wykupioną całoroczną migawkę. W Zgierzu, gdzie łódzkie bilety nie mają ważności, codziennie musiał kasować bilet w autobusie linii 6. Chciał ułatwić sobie życie i kupić bilet okresowy także na tę zgierską "szóstkę". 15 kwietnia poszedł załatwić sprawę w Punkcie Sprzedaży Biletów MPK przy pl. Wolności, który takie bilety sprzedaje.
- Poprosiłem o doładowanie mojej łódzkiej migawki dodatkowym biletem na linię 6 w Zgierzu. Zapłaciłem 60 zł i myślałem, że wszystko jest w porządku - mówi Sebastian Iskra.

Że nie jest w porządku, wyszło na jaw już przy pierwszej kontroli biletów w Zgierzu, 17 kwietnia. Kontroler stwierdził, że pan Sebastian nie posiada ważnego biletu na przejazd autobusem MUK i wystawił mu tzw. mandat, czyli opłatę dodatkową za przejazd bez ważnego biletu. Wyszło 91 zł (nominalnie to 130 zł, ale w przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej w ciągu 7 dni od daty nałożenia, jej wysokość obniża się o 30 proc.).

- Ile się przy tym wstydu najadłem, to już szkoda mówić. Karę oczywiście od razu zapłaciłem, ale postanowiłem też sprawę wyjaśnić. Przecież kupiłem bilet, to jak mogę go nie mieć! - denerwuje się pan Sebastian.

Zgierski MUK na skargę pasażera odpowiedział: "(...) mandat został słusznie wystawiony, ponieważ w dniu kontroli nie posiadał pan ważnego biletu na zgierski autobus nr 6." Co się okazało? W Punkcie Sprzedaż Biletów MPK przy pl. Wolności sprzedano Iskrze miesięczny bilet MPK strefy 2 uprawniający do przejazdów pojazdami transportu zbiorowego tylko w granicach administracyjnych gmin, z którymi Łódź podpisała stosowne porozumienia międzygminne. Nie jest ważny w Zgierzu! Na przejazd pojazdami zgierskiego MUK obowiązują tamtejsze bilety jednorazowe, tamtejsze bilety miesięczne (64 zł na jedną linię) albo Wspólny Bilet Łódzko-Zgierski. Bilet, jakim doładowano e-migawkę Sebastiana Iskry, jest ważny w Zgierzu tylko w autobusach zastępczych linii łódzkiego MPK Z45 i Z46.

Łodzianin nie poddał się i całą sprawę skrupulatnie wyjaśnił tracąc czas i niemało zaangażowania. MPK w końcu uznało błąd pracownika punktu z pl. Wolności, zaś 24 kwietnia zgierski MUK powiadomił Iskrę, że opłata dodatkowa została anulowana i zwrócona na jego konto bankowe. Ale to co przeczytał pan Sebastian na końcu tego zawiadomienia wprawiło go w osłupienie: "Informujemy, iż umorzona kwota stanowi przychód, który podlega opodatkowaniu. Wyżej wymieniona kwota zostanie przekazana w informacji PIT-8C za dany rok".
- Jak to? Ledwo udaje mi się odzyskać własne pieniądze wpłacone za karę, która zupełnie mi się nie należała, to jeszcze mam od tego płacić podatek? - dziwi się łodzianin.

- Nienależnie pobrane świadczenia, mandaty lub inne opłaty zwracane podatnikowi w myśl ustawy o podatku od osób fizycznych stanowią ich przychód i jako takie podlegają opodatkowaniu. Tak postanowił ustawodawca - potwierdza Agnieszka Pawlak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.

Co jednak ciekawe, to gdyby pan Sebastian dostał karę za brak biletu w pojeździe łódzkiego MPK, żadnego podatku od jej zwrotu płacić by nie musiał. Łódzkie przedsiębiorstwo komunikacyjne nie wystawia pasażerom informacji PIT-8C.

- Jest to nowa interpretacja przepisów podatkowych, która pojawiła się pod koniec ub.r. - wyjaśnia Iwona Boberska, kierownik MUK w Zgierzu. Konsultowaliśmy tę kwestię m.in. z organami skarbowymi i taką wykładnię litery prawa nam przedstawiono.

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

(15)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

To jakieś jaja

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rozz (gość)  •

Czy następnym etapem będzie podatek od dobrze wystawionego biletu? Bo przecież wskutek tego oszczędność pasażera z powodu braku konieczności płacenia kary też powinna być traktowana jako przychód.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Brawo PIS

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Należy mi się (gość)  •

tak trzymać!!! Wyrywać burżujom z gardeł kasę na nasze 500+. A jak nie będą dawać po dobroci do paki z nimi!!!

skomentuj

Skąd pomysł, że jest to prawo wprowadzone przez PiS?

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rozz (gość)  •

.

odpowiedzi (0)

skomentuj

A nie jest?

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

? (gość)  •

To PiS nie zmienił takiego prawa? To co robią? Nagrody sobie dają?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Chyba ktoś coś pomieszał.

+7 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stncls67 (gość)  •

Zwrot nienależnego świadczenia dotyczył MPK. To wobec MPK świadczenie było nienależne i to ono dokonało zwrotu. Gdzie pasażerowi wygenerował się się przychód?

odpowiedzi (0)

skomentuj

ja

+7 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

polak (gość)  •

wstyd mi ze jestem polakiem i zyje w poj ...nym kraju, gdzie nie ma sprawiedliwosci, a wrecz przeciwnie.

skomentuj

je

+1 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

je (gość)  •

jeśli ci wstyd, to wynieś się tam, gdzie duma cię będzie rozpierać.. ..na razie jesteśmy pod protektoratem, z gwarancjami bezpieczeństwa, że żaden Polak z uwagi na jego wykształcenie właśnie te ochronne, nikomu nie podskoczy w żadnej dziedzinie wiedzy czy obronności. ..w razie wyższej konieczności, możemy liczyć na nowe rozbiory, które z uwagi na powyższe, odbędą się pokojowo i bez większych problemów.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do wyborców PiS

+15 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zenon R. (gość)  •

Debilizm uchwalanego prawa osiąga szczyty a pamiętajcie, że to kaprawe, uchwalane na kolanie i w nocy prawo
dotknie każdego. Szczęścia dopełniają jeszcze coraz bardziej debilne interpretacje.

skomentuj

r

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

r (gość)  •

rząd dzisiejszy sprawują POmyleni.. ...mimże PIS wygrał wybory. ..takiego mamy prezydenta. ..Jude. ..wszystko z jego woli i za jego przyzwoleniem i za radą POdoradców.

odpowiedzi (0)

skomentuj

przebiłeś stawkę...

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tf 67 (gość)  •

NFZ nie refunduje już tobie terapii?

odpowiedzi (0)

skomentuj

..kraść, egzekwować od przyzwoitego człowieka - to potrafią!!!

+23 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

państwo, to największy złodziej! (gość)  •

menta, lumpa, nieroba nie ruszą... .

znam to... .

odpowiedzi (0)

skomentuj

chore

+14 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bn (gość)  •

złodzieje chcą dwa razy brać podatek

skomentuj

w

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

w (gość)  •

widziałeś złodzieja PObierającego POdatki? ..złodzieje zawsze PObierają haracze.

odpowiedzi (0)

skomentuj

t

0 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

t (gość)  •

to Zgierzanin, PO prywatnej edukacji w wyższej szkole zgierskiej, tak zainterpretował obowiązujące prawo... ...za masełko i za mięsko to wszystko osiągnął. ..teraz się dzieli swoimi osiągnięciami, ze społeczeństwem...

odpowiedzi (0)

skomentuj

naga prawda

+2 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

widzewski Stryków (gość)  •

gapowiczów należy karać z całą bezwzględnością !!!

odpowiedzi (0)

skomentuj