ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Jakie okulary dla malucha. Dla niemowlaków gumowe,...

(ei24)

2018-01-27 11:40

2018-01-27 11:40

Dodaj komentarz

Jakie okulary dla malucha. Dla niemowlaków gumowe, elastyczne. Kiedy zgłosić się do specjalisty, co powinno nas niepokoić?

(ei24)

2018-01-27 11:40

Kilkumiesięczne dziecko w okularach? W przypadku stwierdzenia wady wzroku, okulista lub optometrysta, może zalecić noszenie okularów - nawet niemowlakowi. Wzrok dziecka kształtuje się przez pierwsze miesiące jego życia. W tym czasie, rodzice powinni obserwować malucha. Jeśli widzimy, że dziecko nie zezuje i prawidłowo reaguje na to, co się dzieje wokół niego, z pierwszą wizytą u specjalisty możemy poczekać do trzeciego roku życia. Jeśli natomiast zauważymy niepokojące sygnały, należy jak najszybciej odwiedzić specjalistę.
Do sygnałów, których niewątpliwie nie powinniśmy lekceważyć należą: zez występujący okresowo lub stale, oczopląs (malec nie potrafi skupić wzroku na jednym przedmiocie) czy mrużenie oczu.

Zez może być następstwem tego, że dziecko jednym okiem widzi lepiej niż drugim.

- Do mózgu docierają dwa obrazy - ostry i nieostry. Z czasem mózg odrzuca nieostry obraz i wykorzystuje tylko ten wyraźny ze zdrowego oka. Popewnym czasie słabsze oko może przestać pracować - tłumaczy dr Andrzej Styszyński, okulista.

Częste mrużenie oczu, przekrzywianie główki by wyraźniej widzieć czy widoczne zmęczenie towarzyszące dziecku przyprzyglądaniu się przedmiotom z bliska, mogą świadczyć o astygmatyzmie. Dzieci z tą wadą z trudem zauważają szczegóły i skupiają się na nich. Mrużenie oczu może być także objawem krótkowzroczności, jednak ta wada pojawia się zazwyczaj u dzieci w wieku szkolnym (7-8 lat).

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się