ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Pół roku bez składek na ZUS....

(KZ)

2018-05-08 12:40

2018-05-08 12:40

Dodaj komentarz

Pół roku bez składek na ZUS. Legalna firma bez rejestracji. Obowiązuje od 30 kwietnia

(KZ)

2018-05-08 12:40

Od 30 kwietnia obowiązuje tzw. „konstytucja dla biznesu” wprowadzająca m.in. wiele korzystnych zmian dla małych firm rozpoczynających działalność gospodarczą.
1/2

(© Paweł Łacheta)

Ruszyła tzw. „konstytucja dla biznesu” czyli pakiet zmian ułatwiających działanie firmom. Nowe przepisy weszły w życie w zeszłym tygodniu, 30 kwietnia. Szczególnie atrakcyjne są dla początkujących w biznesie. Dla zakładających firmę przygotowano tzw. pakiet startowy.
Działalność nierejestrowa
Dotyczy ona m.in. drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych, np. dorywczego handlu lub okazjonalnych usług np.
korepetycji. Jeśli przychody z tej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (obecnie to 1050 zł) , działalność ta nie będzie uznawana za działalność gospodarczą i nie będzie trzeba jej rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dochody z takiej działalności będą opodatkowane na zasadach ogólnych. Z tej formy mogą skorzystać osoby, które wykonują działalność osobiście (nie w spółce) oraz przez ostatnie 5 lat nie prowadziły firmy. Działalność taka nie może być objęta wymogiem uzyskania koncesji, pozwolenia czy licencji. Nie trzeba płacić ZUS, a rozliczenie przychodów następuje w zeznaniu rocznym. Nie ma wymogu wystawiania faktur, a rachunki dla klientów mogą być wypisywane odręcznie.
Ulga na start
Początkujący przedsiębiorcy zostali zwolnieni ze składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy działalności.
Przedsiębiorca musi zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności, a nie w ciągu 7 dni - jak to jest obecnie. Potem będzie mógł skorzystać przez 2 lata z tzw. małego ZUS-u. Nie dotyczy to składek na ubezpieczenie zdrowotne, które będzie obowiązkowe również dla przedsiębiorców korzystających z ulgi. Wynosi ono minimum 319,94 zł. Uwaga!, składkę zdrowotną można odliczyć od podatku (nie od dochodu). Zgłoszenia tych składek muszą dokonać w ZUS w ciągu 7 dni. Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:
a są osobami fizycznymi (czyli prowadzą działalność jednoosobową albo są wspólnikami spółek cywilnych)
a podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia a nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności
a nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS.


POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też:

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się