Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Księżego Młyna. Do remontu 8 budynków, szlak pieszo-rowerowy, parking i stare pompy [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

(pij)
Koci Szlak ma dobiegać do ul. Tymienieckiego.
Koci Szlak ma dobiegać do ul. Tymienieckiego. UMŁ
Jeszcze w tym roku rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji Księżego Młyna. Najwcześniej ruszą prace przy odnowieniu zabytkowych pomp wodnych i budowie pieszo-rowerowego pasażu w śladzie dawnej bocznicy kolejowej, jednak najważniejsze będą remonty kolejnych ośmiu budynków: 6 mieszkalnych, dawnych tzw. famuł zakładów Scheiblera, oraz zabudowań dawnych przyfabrycznych sklepów zwanych "konsumami".

– Zabytkowe osiedle domów robotniczych na Księżym Młynie to nic innego, jak dziewiąty priorytetowy obszar rewitalizacji. Podobnie, jak w tych ośmiu śródmiejskich, tutaj też będziemy realizować inwestycje z unijnym dofinansowaniem. To umożliwia nam znaczące zintensyfikowanie prac – zapowiada Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. – Nie będziemy już remontowali pojedynczych domów. W tym roku chcemy rozpocząć inwestycje w aż 6 famułach i 2 budynkach konsumów. Dokończymy remonty po stronie parzystej głównej alei, gdzie do wyremontowania zostały już tyko trzy domy i będziemy kontynuowali prace przy ul. Przędzalnianej.

W tym roku inwestycje rozpoczną się w należących do miasta domach przy ul. Księży Młyn 2, 8 i 10, przy ul. Przędzalnianej 49 i 51. Remonty nie ominą także budynków należących do wspólnot. Pierwszym z nich będzie dom przy ul. Fabrycznej 21. Poza nimi oraz 2 budynkami konsumów miasto zamierza odnowić także stojące między nimi budynki gospodarcze. W jednym z nich powstanie Klub Księżego Młyna. Przy ul. Fabrycznej zaplanowano też tzw. zielony parking na ponad 50 aut. Listę prac zamyka renowacja pomp wodnych i szlak dla pieszych i rowerzystów, który będzie biegł śladem biegnącej przez Księży Młyn bocznicy kolejowej.

Wartość projektu rewitalizacji Księżego Młyna wynosi 59 mln zł, z czego 39 mln zł ma pochodzić z dotacji UE. Wniosek o dofinansowanie inwestycji, który Łódź złożyła pod koniec ubiegłego roku przechodzi właśnie ocenę. Kiedy zostanie zaakceptowany, miasto podpisze umowy z wykonawcami inwestycji, których wyłonią przetargi. Pierwsze już ogłoszono.

– Otworzyliśmy już oferty na budowę pasażu w śladzie bocznicy, a dzisiaj otwieramy oferty na remont pomp. Ogłaszamy też przetargi na remont domów po parzystej stronie ul. Księży Młyn oraz budowę zielonego parkingu – mówi Robert Kolczyński, dyrektor Wydziału ds. Zarządzania Projektami UMŁ.

Na Księżym Młynie inwestycje realizują także prywatni inwestorzy:Akademia Sztuk Pięknych tworzy na zabytkowym osiedlu Akademickie Centrum Designu, po sąsiedzku jeszcze w tym roku zacznie się budowa Textorial Park II (powstanie tam nowy biurowiec, a w wyremontowanych magazynach dawnych zakładów Scheiblera lokale handlowo-usługowe połączone publiczną przestrzenią przyjazną dla pieszych i rowerzystów) , a przy ul. Targowej 77 trwa modernizacja dawnego budynku szkoły Ludwika Grohmana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany