ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Tomasz Komenda NIEWINNY! Sąd najwyższy wydał decyzję w...

a.w.

2018-05-16 12:53

2018-05-16 16:27

3 Komentarze
Dodaj komentarz

Tomasz Komenda NIEWINNY! Sąd najwyższy wydał decyzję w sprawie uniewinnienia Tomasza Komendy, który spędził 18 lat w areszcie i więzieniu

a.w.

2018-05-16 12:53

Sprawa Tomasza Komendy poruszyła całą Polskę. Prawdopodobnie niesłusznie oskarżony o gwałt i zabójstwo nieletniej spędził 18 z zasądzonych 25 lat w więzieniu. Aktualnie przebywa na zwolnieniu warunkowym. O jego dalszym losie rozstrzygnie Sąd Najwyższy. Decyzja o uniewinnieniu może zapaść już dziś.
1/11

Tomasz Komenda, ofiara sądowej, prokuratorskiej i policyjnej pomyłki 15 marca opuścił więzienie, w którym spędził ostatnie 18 lat swojego życia.

(© Marek Szawdyn/Polska Press)

 • Tomasz Komenda aktualnie jest jeszcze formalnie skazany za zabójstwo , którego, jak twierdzi, nie popełnił. Po ostatnim nagłośnieniu sprawy Prokuratura Krajowa złożyła wniosek o wznowienie postępowania. We wniosku przedstawiła 18 argumentów zmierzających do uniewinnienia Tomasza Komendy od postawionych mu przed laty zarzutów oraz wyroku skazującego i ostatecznie kary. Rozpatrzenie sprawy rozpoczęło się o godzinie 9:20
 • Tomasz Komenda aktualnie jest jeszcze formalnie skazany za zabójstwo , którego, jak twierdzi, nie popełnił. Po ostatnim nagłośnieniu sprawy Prokuratura Krajowa złożyła wniosek o wznowienie postępowania. We wniosku przedstawiła 18 argumentów zmierzających do uniewinnienia Tomasza Komendy od postawionych mu przed laty zarzutów oraz wyroku skazującego i ostatecznie kary. Rozpatrzenie sprawy rozpoczęło się o godzinie 9:20
 • Tomasz Komenda w 2004 r. został niesłusznie skazany na 25 lat bezwzględnego więzienia .
 • Śledztwa dziennikarskie, które zostały przeprowadzone w ciągu ostatnich lat wskazują na to, że został skazany pod wpływem mocnej presji opinii publicznej, która domagała się ujęcia sprawcy zabójstwa i gwałtu na 15-letniej dziewczynie z Miłoszyc.
 • Kluczowym dowodem w sprawie, było DNA zabezpieczone z włosa na czapce zostawionej przez sprawcę. Przy tego typu badaniach zalecana jest pełna dokładność, której w tej sprawie zabrakło. Jak się okazało po latach kod DNA pobrany z miejsca zdarzenia mógł być zgodny z DNA 3/1000 osób. Inne dowody, które zostały zabezpieczone w trakcie prokuratorskiego śledztwa również okazały się naciągane.
 • Tomasz Komenda, ofiara sądowej, prokuratorskiej i policyjnej pomyłki 15 marca opuścił więzienie, w którym spędził ostatnie 18 lat swojego życia.

AKTUALIZACJA W SPRAWIE TOMASZA KOMENDY


12:42 Za chwilę ogłoszona zostanie decyzja w głośnej sprawie Tomasza Komendy. Wszyscy zainteresowani zgromadzili się już w Sądzie Najwyższym. Rozstrzygnięcie sprawy jest opóźnione o co najmniej 3 godziny.

12:46 Sąd Najwyższy z udziałem prokuratury po rozpoznaniu w Izbie Karnej wznawia postępowanie sądowe, uchyla wyrok sądu apelacyjnego we Wrocławiu i zmieniony wyrok sądu okręgowego.


12:49 Tomasz Komenda uniewinniony!12:56 W Sądzie Najwyższym odczytywane jest uzasadnienie uniewinniającej decyzji Sądu Najwyższego.

13:00 Sąd Najwyższy skupił się na dowodach nowych, nieznanych dotąd w sprawie i które są powiązane z tymi, konkretnymi okolicznościami, zmierzającymi do uniewinnienia.

13:01 Wniosek sądowy zawarty jest na 100 stronach, na których zaprezentowane są nowe dowody lub zakwestionowane dowody dotychczasowo brane pod uwagę w sprawie.

13:16 Wyrok w tej sprawie nie podlega dalszego zaskarżeniu. Od tego orzeczenia nie przysługuje system odwoławczy.

13:18 Tomasz Komenda opuszcza Sąd Najwyższy. Dla niego jest to koniec największego koszmaru.

13:22 Zbigniew Ćwiąkalski zapowiada początek działań zmierzających do rozpoczęcia walki o odszkodowanie i zadośćuczynienie.


***


Uniewinnienie Tomasza Komendy już dziś?


Tomasz Komenda, ofiara sądowej, prokuratorskiej i policyjnej pomyłki 15 marca opuścił więzienie, w którym spędził ostatnie 18 lat swojego życia. Przebywając na przedterminowym zwolnieniu oczekiwał rozprawy, która może być przełomowym momentem w jego życiu. Możliwa decyzja o uniewinnieniu może być początkiem walki o gigantyczne odszkodowanie, za niesłuszne skazanie i długi wyrok spędzony w więzieniu, za rozłąkę z rodziną, straty moralne i wiele więcej.

- Sąd może od razu ocenić dowody i zdecydować o uniewinnieniu, ewentualnie skieruje sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy czy Apelacyjny we Wrocławiu – mówił dziennikarzom WP adwokat Zbigniew Ćwiąkalski. - Rozstrzygnięcie może zapaść już dziś.

W sądzie Tomaszowi Komendzie towarzyszyć będzie rodzina, która wspierała go przez cały czas odsiadki. Prawną radą służyć będzie Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości, obecnie adwokat, który podjął sprawę pro bono.

Tomasz Komenda formalnie skazany


Tomasz Komenda aktualnie jest jeszcze formalnie skazany za zabójstwo, którego, jak twierdzi, nie popełnił. Po ostatnim nagłośnieniu sprawy Prokuratura Krajowa złożyła wniosek o wznowienie postępowania. We wniosku przedstawiła 18 argumentów zmierzających do uniewinnienia Tomasza Komendy od postawionych mu przed laty zarzutów oraz wyroku skazującego i ostatecznie kary. Rozpatrzenie sprawy rozpoczęło się o godzinie 9:20

Rekordowe odszkodowanie dla Tomasza Komendy


Rozstrzygnięcie dzisiejszych obrad Sądu Najwyższego jest istotne z dwóch powodów. Przede wszystkim chodzi o sprawiedliwość i wydanie wyroku opartego na dobrym materiale dowodowym. Z drugiej zaś ewentualna decyzja o uniewinnieniu otwiera możliwość dochodzenia do odszkodowania i zadośćuczynienia za 18 lat spędzonych za kratami.

Od dawna zapowiada się, że będzie to rekordowe dszkodowanie, które państwo będzie musiało wypłacić niesłusznie skazanemu. Nikt jednak nie zdecydował się na przekazanie szacunkowej kwoty

- Nie powinniśmy skupiać się na kwocie. Młodości, którą stracił Tomasz Komenda nikt mu już nie zwróci. W więzieniu przeżył straszne chwile. Nigdy nie był na przepustce, cztery razy odmówiono mu warunkowego zwolnienia. Skarb państwa musi temu człowiekowi wyrównać krzywdę i pomóc w powrocie do w miarę normalnego życia - mówi Zbigniew Ćwiąkalski.
Historia Tomasza Komendy


Tomasz Komenda w 2004 r. został niesłusznie skazany na 25 lat bezwzględnego więzienia. Śledztwa dziennikarskie, które zostały przeprowadzone w ciągu ostatnich lat wskazują na to, że został skazany pod wpływem mocnej presji opinii publicznej, która domagała się ujęcia sprawcy zabójstwa i gwałtu na 15-letniej dziewczynie z Miłoszyc. Kluczowym dowodem w sprawie, było DNA zabezpieczone z włosa na czapce zostawionej przez sprawcę. Przy tego typu badaniach zalecana jest pełna dokładność, której w tej sprawie zabrakło. Jak się okazało po latach kod DNA pobrany z miejsca zdarzenia mógł być zgodny z DNA 3/1000 osób. Inne dowody, które zostały zabezpieczone w trakcie prokuratorskiego śledztwa również okazały się naciągane.

Jak skończy się sprawa Tomasza Komendy? Czekamy na rozstrzygnięcie!

Komentarze

(3)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Brawo PiS !!! CBA i Policja!!!

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

NARESZCIE!!! (gość)  •

Brawo PiS !!! CBA i Policja!!!

skomentuj

rada!

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ff (gość)  •

Nie po.raj się.

odpowiedzi (0)

skomentuj

..

+5 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Oli (gość)  •

To nie zasługa dziennikarzy przyczyniła się do uniewinnia Pana Tomasza, to w głównej mierze zasługa odsuniecia (LEWUSÓW z Platformy Obywatelskiej) od władzy. Dla nich akurat ta sprawa nie istniała.

odpowiedzi (0)

skomentuj