Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weterynarz z Radogoszcza siedzi na... piłce. Dlaczego nie ma krzesła?

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Radosław Marczak wymienił krzesło na piłkę, bo cierpiał z powodu bólu kręgosłupa.
Radosław Marczak wymienił krzesło na piłkę, bo cierpiał z powodu bólu kręgosłupa.
W gabinecie weterynaryjnym doktora Radosława Marczaka na Radogoszczu nie ma krzesła. Lekarz, wypisując dokumentację, siedzi na wielkiej szarej piłce.

* Radosław Marczak, weterynarz, cierpiał z powodu bólu kręgosłupa Od kiedy pozbył się krzesła, jest lepiej.
* - Opiekunowie moich pacjentów często pytają, jak sprawdza się piłka zamiast krzesła - mówi weterynarz.

- Opiekunowie moich pacjentów, którzy przychodzą na pierwszą wizytę, są bardzo zaskoczeni - mówi doktor Marczak. - Cierpliwie tłumaczę, dlaczego nie siedzę już na krześle. A zastąpiłem je piłką, bo kręgosłup lędźwiowy coraz częściej przypominał mi o sobie dotkliwym bólem. Odkąd siedzę na piłce, boli mniej.

Na piłkach coraz częściej siedzą w pracy osoby, które spędzają wiele godzin dziennie przy komputerze (np. informatycy, programiści, pracownicy call center). Coraz więcej osób kupuje także piłki do domu.

To, że coraz więcej z nas i coraz częściej cierpi z powodu bólu pleców, jest spowodowane faktem, że coraz mniej się ruszamy, a coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Bezruch powoduje przeciążenie niektórych partii mięśni, najgorzej znoszą to mięśnie brzucha i grzbietu. Tych problemów udaje się uniknąć, gdy siedzimy na piłce, bo nawet najmniejszy ruch powoduje zmiany w układzie mięśniowym - mięśnie napinają się i rozluźniają. Nawet to, że nie nie możemy się na piłce oprzeć, jest zaletą - gdy siedzimy na krześle, wymuszamy nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa.

- Do siedzenia na piłce przyzwyczajamy się przez pierwsze pół godziny - mówi dr Marczak. - Potem już nie ma problemu z zachowaniem równowagi.

Nim sam usiadł na piłce, wykorzystywał ją (inny model) do rehabilitacji zwierząt. Czworonożni pacjenci czuli się po takich zabiegach lepiej, a ich opiekunowie polecali je znajomym.

Piłki rehabilitacyjne wyko-rzystuje się również w fitnessie. Instruktorzy prowadzą na nich zajęcia modelujące i wzmacniające mięśnie grzbietu. Zalecają ćwiczącym, aby korzystali z piłki w pracy. Na zajęciach w jednym z klubów było dużo śmiechu, gdy jedna z ćwiczących pań upierała się, że choć ma siedzącą pracę, to na piłce siedzieć nie może. Nagabywana, w końcu zdradziła, że jest... pianistką i często koncertuje.

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM - Co słychac w projekcie Lady (news/Dzień Dobry TVN)