Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aparat USG i ocieplany namiot dla Ulicznej Misji Medycznej w Łodzi. Wolontariusze będą badać bezdomnych i potrzebujących

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Ks. Andrzej Partyka i lekarki wolontariuszki Magdalena Sokołowska, Dominika Kamińska.
Ks. Andrzej Partyka i lekarki wolontariuszki Magdalena Sokołowska, Dominika Kamińska. Krzysztof Szymczak
Uliczna Misja Medyczna, która swoja opieką otacza bezdomnych i potrzebujących otrzymała od łodzian mobilny aparat usg. To efekt zbiórki jaką 14 listopada ubiegłego roku (w pierwszą rocznicę działania organizacji) ogłosił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Pretekstem był 5 Światowy Dzień Ubogich. Na apel odpowiedziało blisko sto osób, które uzbierały 20 tysięcy złotych, tyle ile kosztował przenośny aparat ultrasonograficzny. Ponadto arcybiskup ufundował wolontariuszom profesjonalny, ocieplany namiot, w którym bez względu na warunki pogodowe będą mogli wspierać potrzebujących.

Nowy namiot zastąpi zwykły, letni, który w czasie ostatnich nawałnic (w niedzielę 30 stycznia) część wolontariuszy trzymała konstrukcję namioty, by lekarze mogli badać i leczyć potrzebujących. Profesjonalny namiot jest stabilny, posiada specjalne ogrzewnice i przestrzeń niezbędną do zorganizowania w nim plenerowej poradni medycznej. Wolontariusze działają na placu Katedralnym (przy "Zupie na Pietrynie") w każdą niedzielę od godz. 16 do ostatniego pacjenta. Zwykle jest ich 7-10 na każdym dyżurze.

W ciągu tego roku zobaczyliśmy jak bardzo misja medyczna jest niezwykle potrzebna i trzeba ja nadal rozwijać i wspierać, bo jest niezbędna dla osób w kryzysie bezdomności - tłumaczy ks. Andrzej Partyka, dyrektor Caritas.

Z kolei aparat usg wyposażony w głowicę mechaniczną to bardzo trwałe urządzenie ze specjalnymi akumulatorami, które wystarczy naładować po pracy, by działały kilka godzin w najtrudniejszych warunkach. To urządzenie małe, kompaktowe, które można wykorzystać w warunkach polowych: namiocie medycznym i pustostanie, a badania bezdomnych koczujących w zapomnianych miejscach w Łodzi są przez wolontariuszy misji planowane w przyszłości. Takiego usg używa Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz lekarze żołnierze na zagranicznych misjach medycznych.

Osoby potrzebujące zgłaszają się do nas z najrozmaitszymi problemami zdrowotnymi, nie tylko z ranami o różnym stopniu zaawansowania, ale z bólami, czy innymi dolegliwościami. Na dodatek to są osoby bez ubezpieczenia i pieniędzy. Dzięki nowemu sprzętowi możemy wykonać diagnostykę, natychmiast potwierdzić zapalenie płuc lub zbadać bolący brzuch - tłumaczy lekarz Magda Sokołowska.

Uliczna Misja Medyczna powołana do życia przez Caritas to ok. 70 osób związanych z medycyną: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i studenci kierunków medycznych łódzkich uczelni. Kilkanaście osób w każdą niedzielę udziela pomocy medycznej osobom w kryzysie bezdomności i ubogim, które przychodzą na gorący posiłek w ramach akcji "Zupa na Pietrynie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany