Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile może wypić kierowca? Limity alkoholi we krwi w UE

(opr. aga)
fot. zyjbezpiecznie.pl
Jazda na podwójnym gazie nie wszędzie w Europie jest traktowana tak samo – jedni ustawodawcy dozwalają prowadzić auto po kilku piwach, inni za takie zachowanie wyznaczają wysokie mandaty, wsadzają do aresztu, a nawet konfiskują samochód.

Polska
Kierowca, który ze stężeniem alkoholu we krwi między 0,2 i 0,5 promila prowadzi samochód, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu, grzywną do 5 tys. zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd może też orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od sześciu miesięcy do trzech lat. Kierowcy, który ma powyżej 0,5 promila, grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Obligatoryjnie – zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do dziesięciu lat.

Ile można mieć promili? Kary za nietrzeźwość za kierownicą

Pijany kierowca zabił kobietę i dziecko! Tak wygląda!


Wielka Brytania

Za kółko można wsiąść mając aż do 0,8 promila we krwi. Kierowcy, który prowadzi mając we krwi powyżej 0,8 promila, grozi kara do 5 tys. funtów i/lub pozbawienia wolności do sześciu miesięcy, a także zawieszenia prawa jazdy na minimum rok. Jeżeli zostanie przyłapany na ponownej jeździe pod wpływem alkoholu, utraci prawo jazdy na co najmniej trzy lata.

Szwajcaria
Dopuszczalny limit to 0,5 promila. Gdy zawartość alkoholu we krwi waha się pomiędzy 0,5 – 0,69 promila, kierowca płaci 600 franków szwajcarskich mandatu, od 0,7 do 0,8 promila – 800 franków, a powyżej minimum dziesięć tzw. mandatów dziennych. Mandat dzienny to indywidualna stawka obliczana na podstawie sytuacji finansowej kierowcy.

Sygnalizacja na niepogodę

Niemcy
Limit trzeźwości wynosi 0,5 promila. Jednak w przypadku kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż dwa lata, wynosi 0 promila. Jeżeli we krwi kierowcy znajduje się pomiędzy 0,5 a 0,9 promila i jest karany pierwszy raz, zapłaci 500 euro mandatu, 1000 euro przy drugim zatrzymaniu i 1500 euro przy trzecim. Traci także prawo jazdy na okres miesiąca i dostaje punkty karne.

Norwegia
Limit wynosi tu 0,2 promila, po jego przekroczeniu kierowca karany jest mandatem w wysokości od 5 tys. do 10 tys. koron norweskich oraz pozbawieniem wolności w zawieszeniu lub bez. Prawo jazdy zabierane jest na rok, a policja ma prawo zatrzymać samochód.

Holandia
Jeżeli kierowca ma prawo jazdy poniżej pięciu lat, obowiązujący go limit trzeźwości wynosi 0,2 promila. Jeśli ma dłuższy staż, nie może mieć więcej niż 0,5 promila. Najniższy mandat to 250 euro, najwyższy 550 euro. Jeśli poziom alkoholu przekroczy 1,3 promila o karze grzywny oraz pozbawieniu wolności i utracie prawa jazdy decyduje sąd.

Francja
Dozwolona ilość alkoholu wynosi 0,5 promila. Minimalny mandat to 135 euro, a maksymalny nawet 4,5 tys. euro. Stosowane są też kary pozbawienia wolności do dwu lat, a nawet konfiskata pojazdu.

Finlandia

Dopuszczalna zawartość alkoholu 0,5 promila. Za przekroczenie tej normy do 1,2 promila grozi grzywna lub kara aresztu do sześciu miesięcy, jeżeli alkomat wykryje więcej niż 1,2 promila, wówczas kierowca dostaje grzywnę lub trafia do więzienia na dwa lata. Policja może wtedy także zatrzymać prawo jazdy nawet na pięć lat.

Chorwacja
Chorwaci wyznaczyli limit dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi na 0 promila. Jeśli kierowca ma do 0,5 promila, płaci mandat oraz dostaje 1 punkt karny. Po przekroczeniu 1,15 promila też płaci mandat, na jego koncie zapisywane są punkty karne i trafia na 60 dni aresztu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany