Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bolek i Lolek od A do Z, czyli urwisy bez tajemnic

Jacek Drost
Tak w 1986 roku urwisy stworzone w Bielsku podbijały Dziki Zachód w filmie "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie"
Tak w 1986 roku urwisy stworzone w Bielsku podbijały Dziki Zachód w filmie "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie" arc
Aż nie chce się wierzyć, ale w tym roku Bolek i Lolek obchodzą - uwaga - 50. urodziny! Z tej okazji proponujemy Wam spacer po najważniejszych hasłach związanych z bielskimi urwisami. Na bajkową przechadzkę zaprasza Jacek Drost

Impreza odbędzie się w Bielsku-Białej pod hasłem "Wielkie Urodziny Bolka i Lolka". Na [/cyt]te kilka dni miasto stanie się europejską stolicą bajki i dziecięcej animacji! Wszystko rozpocznie się już w czwartek 7 listopada przed Teatrem Polskim, gdzie dzieci przebrane w bajkowe postaci przemaszerują ulicami w Bajkowym Korowodzie. Później, m.in. w bielskich kinach, będzie można oglądać filmy z Bolkiem i Lolkiem. 8 listopada zaplanowano także warsztaty z animacji oraz koncert muzyki filmowej z polskich bajek. Natomiast 9 listopada przygotowano m.in. spotkanie ze współtwórcami postaci Bolka i Lolka, imprezę edukacyjną o tym, jak powstaje film rysunkowy, a na zakończenie w Teatrze Polskim odbędzie się niezwykły spektakl muzyczny z okazji urodzin urwisów. Przed urodzinową imprezą warto przypomnieć sobie Bolka i Lolka od A do Z.

Tak więc:

A jak ANIMACJA
Bolek i Lolek mają z nią wiele wspólnego, bo przecież są bohaterami filmu animowanego, zwanego też rysunkowym lub kreskówką. Najprościej mówiąc, to taki rodzaj filmu, w którym ręcznie narysowane postaci, np. Bolek i Lolek, zostały tak sfilmowane klatka po klatce, że wydaje nam się, iż naprawdę żyją. No bo przecież żyją. O pracy zespołu animatorów tak pisze na swoim blogu Marzena Nehrebecka, córka Władysława Neh-rebeckiego (patrz literka N): "Pracą zespołu animatorów i fazistów (ok. 5 osób) kieruje reżyser. Rozkładając poszczególne ujęcia, przekazuje wskazówki i uwagi dotyczące sposobu animacji, charakteru danej sceny itd. Rysunki animacyjne - ujęcia - wykonywane są etapami, ołówkiem na kalce technicznej, filmowane na taśmie kontrolnej, następnie wywoływane i sprawdzane przez reżysera w obecności zespołu animatorów (...)".

B jak BOLEK
Pierwszy z naszych solenizantów. To ten wyższy, szczuplejszy, z czarną czuprynką. Zazwyczaj w czerwonych szortach i żółtej bluzie. Starszy, a więc bardziej odpowiedzialny, często wyciągający Lolka z tarapatów, ale i zarażający go nowymi pomysłami.
Cjak CELULOID. Na przezroczystych kartkach z celuloidu, najstarszego tworzywa sztucznego, które mięknie w temperaturze zaledwie 90 stopni Celsjusza, nanoszono kolorowymi farbkami poszczególne sceny przygód chłopców i je filmowano. W szarej rzeczywistości PRL-u oglądanie takich kolorowych celuloidów, które jakimś trafem "wyciekły" z bielskiego studia rysunkowego (patrz literka E), sprawiało dzieciakom wielką frajdę. Dzisiaj takie celuloidy to białe kruki.

D jak DIALOGI
Większość odcinków z przygodami Bolka i Lolka nie posiada dialogów. Wyjątkiem są filmy pełnometrażowe i serie z lat 80., gdzie głównym bohaterom głosu użyczały: Bolkowi - Ewa Złotowska oraz Ilona Kuśmierska, Lolkowi - Danuta Mancewicz i Danuta Przesmycka.

E jak EKSPERYMENTALNE STUDIO FILMÓW RYSUNKOWYCH
Zawiązało się w 1947 r. przy redakcji "Trybuny Robotniczej" w Katowicach. Kierownictwo objął plastyk Zdzisław Lachur. Współzałożycielami byli: Władysław Nehrebecki, Maciej Lachur, Leszek Lorek, Alfred Ledwig, Mieczysław Poznański, Aleksander Rohoziński, Wiktor Sakowicz, Rufin Struzik i Wacław Wajser. W roku 1948 zespół przeniósł się do Wisły, a potem, już na stałe, do Bielska-Białej.

F jak FARBY
Na celuloidach kolorowano nimi poszczególne elementy kadrów - postaci i dekoracje. W bielskim studiu artyści mieli 600 odcieni farb. Były sprowadzane za dewizy z Holandii. Stały w specjalnie oznaczonych pojemnikach, by nikt nie pomylił kolorów. Teraz można zobaczyć je tylko na muzealnej wystawce, bo wszystko koloruje się za pomocą komputerów.

G jak GOBI
Pustynia, którą w jednym z odcinków z 1969 r. odwiedzili Bolek i Lolek. Z piasków pustyni chłopcy wykopali szkielet prehistorycznego gada. Z pozostawionego przez ptaka jaja wykluł się dinozaur, którego żarłoczność i błyskawiczny rozwój wskazywały, że wyrośnie z niego monstrum...

H jak HISZPANIA
Kraj ten urwisy odwiedziły w 1986 roku. Pamiętacie? Chłopcy uczestniczyli w przygotowaniach do corridy, po czym z powodzeniem brali w niej udział. Było groźnie, ale wszystko dobrze się skończyło.

I jak IMIONA
Faktyczne imiona urwisów to Bolesław oraz Karol. Co ciekawe, imionami bohaterów nazwano kalkulatory produkowane przez Wrocławskie Zakłady Elektroniczne "Elwro" - Elwro 441 Bolek i Elwro 481 Lolek. Jeden z nadajników podziemnego Radia Solidarność też nazywał się Bolek i Lolek.

J jak JEREMIASZ. Negatywny bohater, który pojawił się w filmie "Wielka podróż Bolka i Lolka". Miał być wykorzystany w kolejnej serii z Bolkiem i Lolkiem "Podróże kosmiczne", ale nie doszło do jej realizacji. Zamiast tego wyprodukowano serię pt. "Bolek i Lolek wśród górników". Górnicy byli nią zachwyceni.

K jak KUSZA
Taki tytuł nosił pierwszy odcinek przygód Bolka i Lolka z 1963 roku. Chłopcy wcielili się w postać Wilhelma Tella. Odcinek wyreżyserował Władysław Nehrebecki. Warto dodać, że sama seria "Bolek i Lolek" została zainicjowana w 1962 roku i była odpowiedzią na rozwój polskiej telewizji. Założeniem było stworzenie dwóch bohaterów przeżywających podwórkowe przygody, wcielając się w postaci znane z literatury młodzieżowej i z filmów.

L jak LOLEK
Drugi z naszych solenizantów. To ten niższy i pulchniejszy, noszący fioletowe spodnie na szelkach i biały podkoszulek. Lolek zawsze był odważniejszy i ciekawszy świata, co często przysparzało braciom kłopotów.

Ł jak ŁOWCY BIZONÓW
Tytuł jednego z odcinków z 1970 roku, w którym Bolek i Lolek polowali na bizony. Było niebezpiecznie, bo urwisy dostały się w ręce Indian i miały zginąć przy palu. Na szczęście uratowała ich indiańska dziewczyna.

M jak MUZYKA
W wielu momentach towarzyszy przygodom chłopców, jest charakterystyczna, łatwo wpada w ucho. Kompozytorem najbardziej znanego motywu muzycznego do przygód chłopców jest Waldemar Kazanecki, oprócz niego muzykę pisał także Tadeusz Kocyba.

N jak NEHREBECKI
To ważne nazwisko dla Bolka i Lolka. Władysław Nehrebecki był twórcą koncepcji i inicjatorem serii bajek. Ojcem obu urwisów. Zainspirował się postaciami własnych synów, którzy w momencie powstania serii mieli 10 i 12 lat. Odpowiadali oni postaciom Bolka i Lolka pod względem niektórych cech charakteru, które w bajce zostały przesadzone i wyolbrzymione. Gwoli ścisłości trzeba dodać, że autorami rysunkowego wizerunku Bolka #i Lolka byli: Alfred Ledwig, Leszek Lorek i Władysław Nehrebecki.

O jak OPRYSZEK
Chłopcy zetknęli się z nim w pełnometrażowym filmie "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie", kiedy to opryszek zwany Pif-Pafem uciekł z więzienia, a Bolek i Lolek odważnie ruszyli za nim w pogoń. Poprzez prerię, kaniony i skaliste góry niezmordowanie tropili zbiega. Wpadali w tarapaty, toczyli rewolwerowe pojedynki, ale złapali opryszka i oddali go w ręce szeryfa. Dziki Zachód opuścili w doskonałych humorach.

P jak POMNIK
Stanął w centrum Bielska-Białej, przy ul. Mostowej, przed galerią Sfera. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 19 maja 2011 roku. Przedstawia Bolka i Lolka wskazujących palcem na globus, na którym zaznaczono Bielsko-Białą. Rzeźba została odlana z brązu. To miejsce chętnie odwiedzane przez bielszczan i turystów.

R jak ROZGŁOS
Twórcy bajkowej serii nie przypuszczali, że o urwisach z Bielska-Białej stanie się głośno na innych kontynentach. Przygody chłopców obejrzało ponad miliard ludzi na całym świecie. W 1997 roku w plebiscycie "Dobranocka wszech czasów" "Bolek i Lolek" zajęli pierwsze miejsce przed "Smerfami" oraz "Wilkiem i zającem". Obecnie urwisy pojawiają się w książeczkach, kolorowankach, grach i programach komputerowych. W Czechach są bohaterami dziecięcego elementarza. W okresie PRL-u również produkowano dużą ilość zabawek: figurki, filmy na taśmie 8 mm, pocztówki, gry zręcznościowe, układanki z klocków i wiele innych. O takim rozgłosie, jaki mieli swego czasu Bolek i Lolek, obecni celebryci mogą jedynie pomarzyć.

S jak SPÓR
Czarna karta w historii Bolka i Lolka. Ich postaci były przedmiotem niemal 30-letniego sporu o prawa autorskie do projektu plastycznego. W roku 2004 roku Sąd Najwyższy utrzymał w mocy postanowienie, iż udziałem w prawach majątkowych do postaci będą dzielić się po równo: Alfred Ledwig, Leszek Lorek i Władysław Nehrebecki.

T jak TOLA
Siostra Bolka i Lolka, która pojawiła się u boku urwisów dopiero w 1973 roku na wyraźne życzenie żeńskiej części publiczności. Pierwszy raz wystąpiła w odcinku zatytułowanym "Tola". W sumie Tola pojawiła się w 30 częściach.

U jakULICE
Ulice nazwane ich imieniem znajdują się w: Dziekanowie Leśnym, Kwidzynie, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze.

W jak WIELKA PODRÓŻ BOLKA I LOLKA
To tytuł pierwszego polskiego pełnometrażowego filmu animowanego z 1977 roku. W tejże produkcji po raz pierwszy Bolek i Lolek odezwali się na ekranie. Nad filmem pracowało około 30 osób, a w końcowej fazie produkcji nawet 50. Realizacja filmu trwała trzy lata. Obraz wzbudził zainteresowanie amerykańskiej wytwórni Columbia, z którą SFR zawarło pierwsze kontrakty. Spór o prawa autorskie do projektu plastycznego przekreślił jednak plany współpracy z amerykańską wytwórnią.

Y jak YETI
Bolek i Lolek spotkali śnieżnego stwora w jednym z odcinków, kiedy wspinali się w Himalajach. Yeti najpierw przyglądał się chłopcom z niedowierzaniem, a później pomógł im stanąć na szczycie Mount Everestu. Gdzie ich nie było?

Z jak ZAKOŃCZENIE
Był początek, to musi być i koniec - ostatnie filmy o Bolku i Lolku nakręcono w 1986 roku. Były to dwa filmy montażowe, złożone z kilku odcinków z serii "Bolek i Lolek na wakacjach" i "Bajki Bolka i Lolka", rozdzielone komentarzami. Później podejmowanopróby kontynuowania przygód chłopców. Niestety bez powodzenia. Wielka szkoda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!