Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV: Jak nie płacić kar za zaległe opłaty abonamentowe RTV

(kz)
Abonament RTV: Jak nie płacić kar za zaległe opłaty abonamentowe RTV. Można uniknąć płacenia starych i nowych długów abonamentowych.

ZOBACZ FILM: Pijana matka urodziła pijane dziecko

Co najmniej sto tysięcy osób ma stare długi abonamentowe sprzed 2012 r. i ich już ściga Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Złożyli odwołania i wnioski o anulowanie starych należności. Ale dłużników jest znacznie więcej, bo jak wynika z danych na koniec zeszłego roku, zaległości w opłatach za abonament ma 2,9 miliona osób! Do nich też może przyjść komornik, szczególnie że długi są niebagatelne, bo wprawdzie przeciętnie wynoszą 773 zł, ale łącznie do ściągnięcia jest kwota sięgająca 2,2 miliarda złotych!

CZTERY KATEGORIE DŁUŻNIKÓW
Nie musieli płacić
Pierwsza kategoria dłużników to osoby, które zarejestrowały telewizor i opłacały abonament, ale przestały, bo np. osiągnęły wiek zwalniający je z takich opłat lub utraciły pracę, co też daje prawo do zwolnienia z abonamentu. Te osoby są teraz ścigane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i Pocztę tylko dlatego, że nie dopełniły należnych formalności i nie złożyły wniosku o zwolnienie z abonamentu. Oni powinni odwołać się od decyzji nakładającej na nich obowiązek zapłaty, i to z odsetkami, zaległego abonamentu.
Jeżeli już złożyli wniosek do KRRiT, to jego kopię powinni złożyć też na poczcie, wnosząc o wstrzymanie ewentualnej egzekucji należności do czasu rozpatrzenia wniosku. Możliwe jest bowiem, że wniosek do Krajowej Rady wpłynął, ale informacja o tym nie została przekazana Poczcie Polskiej.
Rzecznik praw obywatelskich wnioskuje w wystąpieniu do prezesa KRRiT, by te osoby zostały objęte abolicją, czyli całkowitym darowaniem długów. Problem ma być rozwiązany w nowej ustawie, która całkowicie zniesie obowiązek opłacania abonamentu, zastępując go jednakową opłatą audiowizualną dla wszystkich gospodarstw domowych. Ale chociaż jej założenia zostały już przygotowane, nie wiadomo, kiedy zostanie uchwalona. A do tego czasu komornik może nam zająć skromną rentę lub inne dochody za długi abonamentowe i nie potrzebuje do tego wyroku sądu, bo obowiązuje tu tryb administracyjny.
Perfekcyjna pani domu: Małgorzata Rozenek wydała książkę-film

Musieli płacić, ale nie było ich stać
Są osoby, które zaprzestały płacenia abonamentu rtv, bo popadły w takie kłopoty finansowe, że każda złotówka była dla niż ważna – to druga duża grupa dłużników. Oni również mogą wystąpić z wnioskiem do KRRiT o darowanie długu. Wprawdzie przy przekroczeniu określonej wysokości dochodów takie wnioski są odrzucane lub dostajemy w odpowiedzi sugestię, że możemy jedynie starać się o rozłożenie długu na raty, ale to bezprawne. Należy się przy tym powołać na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich do Jana Dworaka, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, z 30 lipca 2013 r., w którym rzecznik pisze: „brak jest podstaw do automatycznego pozbawiania możliwości wnioskowania o umorzenie zaległości abonamentowych po przekroczeniu określonego progu dochodów”.
KRRiT musi za każdym razem zbadać i przeanalizować nasz indywidualny przypadek, oceniając, na ile faktycznie opłacanie abonamentu lub teraz zapłacenie zaległych należności stanowi dla nas problem finansowy.

Mogli płacić, ale zostali wprowadzeni w błąd
To trzecia grupa osób, które niezbyt uważnie słuchały polityków z pierwszych stron gazet, w tym samego premiera, twierdzących, że abonament należy zlikwidować. Nawet Trybunał Konstytucyjny wypowiadając się w tej sprawie powiedział wprost, że ludzie w pewnym momencie przestali płacić abonament, bo widzieli, że instytucje powołane do egzekwowania tych opłat były praktycznie bezczynne.
Rzecznik praw obywatelskich proponuje, by wobec tych osób zawiesić przymusowe egzekwowanie zaległych opłat rtv.
W odwołaniu należy się powołać na te argumenty, a gdy zostaną odrzucone, przeprowadzić procedurę odwoławczą z sądem administracyjnym włącznie.

Nie płacili, chociaż mieli zarejestrowany odbiornik
Są osoby, które nie płaciły z różnych powodów i odwołały się od nałożonej kary, ale do tej pory nie otrzymały odpowiedzi lub dostały negatywną. To czwarta grupa, która powinna przede wszystkim domagać się zawieszenia postępowania do czasu ostatecznego rozpatrzenia jej wniosków.
A procedura jest tu dość długa. Przede wszystkim od negatywnej decyzji ponownie możemy odwołać się do KRRiT. Mamy na to czternaście dni. A potem od ostatecznej decyzji możemy odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w ciągu 30 dni od jej doręczenia.

Suplement
W Polsce jest około 14,5 miliona gospodarstw domowych. Można przypuszczać, że w prawie każdym z nich jest radio albo telewizor. Tymczasem zarejestrowane są odbiorniki w 6 milionach gospodarstw, z czego 2,7 miliona jest oficjalnie zwolnionych z opłat. Jak z tego wynika, co najmniej 8 milionów rodzin nigdy nie zarejestrowało odbiorników lub oficjalnie je wyrejestrowało i oni... są bezkarni, bo ani Krajowa Rada, ani poczta nie mają skutecznych narzędzi do sprawdzania, czy w prywatnych domach i mieszkaniach lokatorzy używają jakichkolwiek odbiorników i czy są one zarejestrowane.
Ale dla tych osób rząd przygotował bat pod postacią powszechnej opłaty audiowizualnej. Wprowadza ona obowiązek płacenia tej stałej opłaty bez względu na to, czy mamy jakikolwiek odbiornik. To forma podatku, który ma wynosić miesięcznie od 10 do 20 zł. Jest jednak małe prawdopodobieństwo, by został on uchwalony w tym roku i zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. Bardziej prawdopodobne wydaje się, że wejdzie on w życie w 2015 r.

Kto nie musi płacić abonamentu
radiowo-telewizyjnego >>>**
Kto nie musi płacić abonamentu
radiowo-telewizyjnego**
Z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego zwolnieni są, po zgłoszeniu tego na poczcie:

  • Osoby, które ukończyły 75 lat

  • Całkowicie niezdolni do pracy

  • Ze znacznym stopniem niepełnosprawności

  • Trwale lub czasowo całkowicie niezdolni do pracy w gospodarstwie rolnym

  • Otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne

  • Pobierający rentę socjalną

  • Osoby niedosłyszące lub całkowicie głuche

  • Niewidomi i niedowidzący

  • Emeryci po ukończeniu 60 lat, jeżeli ich świadczenie jest nie wyższe od 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia
    w poprzednim roku

  • Uprawnieni do świadczeń rodzinnych

  • Osoby korzystające ze świadczeń pieniężnych z opieki społecznej

  • Bezrobotni

  • Otrzymujący zasiłek lub świadczenie przedemerytalne

  • Inwalidzi wojenni i wojskowi

  • Kombatanci będący inwalidami wojennymi

  • Wdowy i wdowcy po kombatantach.

Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zgłoszenia o takim prawie w urzędzie pocztowym. Odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne muszą być zarejestrowane na osobę uprawnioną do zwolnienia.

Wnioski o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości
w opłatach abonamentowych oraz załączone do wniosku
dokumenty można wysłać tylko listownie.

Korespondencję należy kierować pod adresem:
Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departament
Budżetu i Finansów
skwer ks. kard. S. Wyszyńskiego 9
01-015 Warszawa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany