ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Szansa dla łysych. Co zrobić, aby włosy chciały rosnąć?

Liliana Bogusiak-Jóźwiak

2013-11-25 21:54

2013-11-25 21:56

6 Komentarzy
Dodaj komentarz

Szansa dla łysych. Co zrobić, aby włosy chciały rosnąć?

Liliana Bogusiak-Jóźwiak

2013-11-25 21:54

Rozmawiamy z dr. nauk med. Magdaleną Adamiak-Kardas, dyplomowanym lekarzem medycyny estetycznej, która specjalizuje się w leczeniu łysienia męskiego.
1/2

Dr. nauk med. Magdalena Adamiak-Kardas

(© Maciej Stanik)

– Czy to prawda, że o ile przed laty z powodu utraty włosów do gabinetu lekarza trafiała jedna osoba w tygodniu, to obecnie kilka dziennie?
– Tak. Nadmierny stres i życie w pośpiechu nie sprzyjają higienie zdrowia, więc takich problemów jest coraz więcej. Do utraty włosów dochodzi również z powodu niedoborów witamin i mikroelementów związanych z niezdrowym żywieniem. Utrata włosów może być również następstwem zaburzeń hormonalnych.


– Jakie nowe metody leczenia łysienia można dziś zaproponować pacjentom?
– Ich własne osocze bogatopłytkowe. Zawarte w nim komórki płytek krwi wydzielają substancje czynne, które pobudzają gojenie i regenerację obszaru poddanego terapii, a zawarte w próbce krwi komórki macierzyste pobudzają procesy naprawcze w skórze. Wspomniany zabieg odbywa się w gabinecie lekarskim. Posługując się specjalnym jałowym zestawem, pobieram niewielką ilość krwi, a następnie przygotowuję ją tak, aby po odwirowaniu otrzymać osocze zawierające płytki krwi. Wstrzykuję je w miejsca, gdzie włosy się przerzedziły, nad czołem, zakola.

– Czy po takim zabiegu pan łysy jak kolano będzie miał fryzurę, jak, nie przymierzając, Zbigniew Wodecki?
– Wykonywałam już wiele takich zabiegów i nie zdarzyło się jeszcze, aby nie przyniosły one poprawy, a włosy pacjentów się nie zagęściły. Na pewno nie po jednym zabiegu, ale po 4 – 6 pacjenci mają włosów znacznie więcej.

– Czy to prawda, że iniekcja osocza bogatopłytkowego zasobnego w składniki odżywcze jest stosowana również w leczeniu pourazowym stawów u koni biorących udział w wyścigach?
– Sposób leczenia tą metodą różnych urazów jest niezwykle spektakularny, znalazł zastosowanie w weterynarii. Lekarze leczą tą metodą urazy więzadeł i stawów cennych koni wyścigowych.

– Komórki macierzyste wykorzystuje się w leczeniu coraz większej liczby chorób. Na czym polega ich wyjątkowość?

– Komórka macierzysta jest zdolna do nieograniczonej liczby podziałów. Podana do chorej tkanki dzieli się na komórkę replikę, czyli komórkę córkę oraz drugą komórkę, która przybiera postać tkanki, do jakiej została podana. Jeśli do tkanki kostnej, to przybiera postać komórki kostnej, a do tkanki mięśniowej – komórki mięśniowej. Komórki macierzyste istnieją w każdym organizmie i przez całe życie stanowią jego „armię naprawczą”. Tego rodzaju komórki stosuje się już obecnie w leczeniu chorób nowotworowych krwi, przeszczepy szpiku kostnego. Lekarze wiążą też dużą nadzieję z badaniami nad zastosowaniem ich w leczeniu niewydolności serca, porażenia mózgowego u dzieci, cukrzycy typu 1 oraz choroby Parkinsona.

Komentarze

(6)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

jest nadzieja!

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gość (gość)  •

medycyna mknie do przodu milowymi krokami !!

odpowiedzi (0)

skomentuj

nie ma cudu żeby włosy odrosły

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wydałem 30 tyś (gość)  •

na wszelkiego rodzaju metody ,jak by ktoś znalazł metodę na odrost włosów jest bilionerem mogą sprawić że włosy nie wypadają te co są ale nie odrosną

skomentuj

Przeszczep

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Michal (gość)  •

Bylo trzdba je wydac na przeszczep. No chyba ze juz za pozno.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gladko wygolona glowa

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

poklask (gość)  •

brzytwa to trade mark polskiego patrioty I narodowca , elegancki I schludny wyglad mlodego czlowieka o szerokich barkach I karku oraz pogladach ,oj oj

odpowiedzi (0)

skomentuj

K...

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mmm (gość)  •

Jak coś ciekawego dzieje się w mieście,to express nie informuje o tym wczesniej,tylko pisze w poniedziałek,że w niedziele był festyn na Księżym Młynie dajmy na to.Pewnie nie zapłacili,i stąd brak zapowiedzi.Ale jak ktoś posmaruje kasą,to zwykłą reklamę którą powinni umieścić jako"artykuł sponsorowany"dają na pierwszej stronie.Co za szit

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ile to kosztuje ??

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

DAREK (gość)  •

jw

odpowiedzi (0)

skomentuj