ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Rojniki- rośliny bez podlewania i nawożenia [zdjęcia]

(kz)

2013-11-30 17:45

2013-11-30 17:45

2 Komentarze
Dodaj komentarz

Rojniki- rośliny bez podlewania i nawożenia [zdjęcia]

(kz)

2013-11-30 17:45

Rojniki, malutkie roślinki o grubych liściach układających się w kształt różyczki, są niezastąpione dla tych, którzy marzą o ogrodzie, chociażby najmniejszym, na balkonie czy parapecie. Z rojników mogą mieć taki, a do tego idealny dla zapracowanych i zapominalskich.
Są to rośliny cieplejszego klimatu i górzystych zazwyczaj terenów, lecz doskonale radzą sobie w Polsce. Dlatego uprawiane są w wielu ogrodach. Ale ponieważ to maleńkie roślinki, sadzone są zazwyczaj w ogródkach skalnych lub w doniczkach. Rosną na suchej, jałowej ziemi... a nawet bez niej! Wystarczy im tyle piachu, ile naniesie wiatr i tyle wody, ile roślinka wchłonie z powietrza i dostanie z deszczu. Sprawdziliśmy, że sadzonka włożona pod dachówkę nie tylko rosła, ale przetrzymała kolejne zimy i rozrosła się w dużą kępę. Do rozwoju potrzebuje jedynie dużo słońca.

Rojniki to rośliny zimozielone. Jednak niektóre wrażliwsze odmiany przemarzają w ostre zimy, szczególnie gdy nie są okryte.
W uprawie jest mnóstwo gatunków i odmian. Różnią się wielkością i kolorem listków, a także barwą kwiatów – niedocenianych przez botaników, chociaż jak im się dokładnie przyjrzeć, to bardzo ładnych. (Uwaga! Rozetki, z których wybiły kwiaty zamierają, dlatego najlepiej od razu je usunąć). Wybierając rośliny do skrzynki lub doniczki powinniśmy tak je dobierać, by powstała barwna kompozycja składająca się z małych, pokrytych jakby pajęczyną zielonych rozetek, dużych szarych rozetek i ogromnych (jak na rojniki) brązowofioletowych różyczek.

Ponieważ rojniki łatwo i szybko się rozrastają tworząc dużą kępę, trzeba je sukcesywnie usuwać. Można tworzyć kompozycje w nowych doniczkach lub wykorzystywać w domowej apteczce. Potarcie rozgniecionym listkiem miejsca po ukłuciu przez komara łagodzi ból. Można też przykładać je na rany – przyśpieszą gojenie. Podobno zalane wrzątkiem można używać do płukania gardła, gdy boli. A gdy ususzone liście zalejemy wrzątkiem i wypijemy taką herbatkę nie będziemy musieli używać stoperanu.

Komentarze

(2)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Nie każde odmiany nadają się do zastosowania wewnętrznego.

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ja (gość)  •

Rojnik murowy jest rośliną trująca.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie każde odmiany nadają się do zastosowania wewnętrznego.

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ja (gość)  •

Rojnik murowy jest rośliną trojącą.

odpowiedzi (0)

skomentuj