Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesforne kapucynki

Radosław Ratajszczak
Pod względem inteligencji, te pocieszne zwierzątka zajmują czwarte miejsce wśród małp
Pod względem inteligencji, te pocieszne zwierzątka zajmują czwarte miejsce wśród małp Paweł Relikowski
W jaki sposób małpki mogą pomagać niepełnosprawnym?

Kapucynki to małpki nieduże, za to zwinne i szalenie inteligentne. A do tego rozbrajająco urocze! Zamieszkują tropikalne lasy Ameryki Południowej i Środkowej. W przeciwieństwie do małp Starego Świata, są to małpy szerokonose.

Kapucynka jest rozmiarów przeciętnego kota kanapowego, jednak sprytu może jej pozazdrościć niejedno wielkie zwierzę. Pod względem inteligencji zajmują czwarte miejsce wśród małp. Stoją za szympansami, ale przed gorylami! Potrafią rozwiązywać nawet bardzo skomplikowane problemy.

Najczęściej wykorzystują jednak swoją inteligencję do płatania figli! Kapucynki to najmniejsze małpy w naszym zoo, ale jako jedyne zdołały wybić szybę swojej klatki. Jak na prawdziwych chuliganów przystało, chwyciły kamienie i rzuciły nimi z impetem w szybę. Niedługo pocieszyły się wolnością - opiekunowie zdołali złapać niesforne małpki.

Od wtorku sześć kapucynek z naszego zoo zamieszkuje nowy wybieg, niedaleko małpiarni. Mamy nadzieję, że człowiek okaże się mądrzejszy od małpki. Wybieg jest dobrze zabezpieczony, a więc tym razem zwierzęta nie powinny uciec.

W Ameryce wykorzystuje się inteligencję ich dla dobra ludzi. Mądre małpy świetnie sprawdzają się w roli pomocników osób niepełnosprawnych, zwłaszcza o dużym stopniu niepełnosprawności. Dobrze wytresowane, mogą np. karmić sparaliżowaną osobę. Dzięki małej małpce życie niepełnosprawnego może stać się nie tylko łatwiejsze, ale i radośniejsze.

W naturze kapucynki żyją w dużych grupach. Stadem przewodzi zwykle samiec, co jest raczej rzadkością w świecie małp. Większość gatunków (a jest ich ponad trzydzieści) stale wędruje. Kapucynki czarno-białe, które można zobaczyć w naszym zoo, mają swoje terytoria, których zaciekle bronią przed konkurentami.

Sprytne małpki zamieszkują korony drzew. Bez trudu zawisają na cienkich gałęziach, biegają radośnie po drzewie, słowem: wyprawiają małpie figle! Wszystko za sprawą ogona. Pomaga utrzymać równowagę, ale spełnia też funkcję "kolejnej kończyny". Na ogonie kapucynki są bowiem opuszki, dzięki którym jest on bardzo chwytny.

Chociaż większość czasu spędzają na drzewie, chętnie schodzą na ziemię po pokarm. Żywią się głównie owocami, jednak nie pogardzą mięsem. Ze smakiem jedzą też jaja ptaków. W końcu z pustym brzuchem nawet psotnej małpce przechodzi ochota na figle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska