ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Księża z Lubelszczyzny wzięli udział w nowatorskim projekcie

Monika Fajge

2010-10-22 07:25

2010-10-22 09:28

10 Komentarzy
Dodaj komentarz

Księża z Lubelszczyzny wzięli udział w nowatorskim projekcie

Monika Fajge

2010-10-22 07:25

Jeden jest bajkopisarzem, drugi radiowcem, trzeci to muzyk i sportowiec - co ich łączy? To duchowni związani z Lubelszczyzną, twarze niezwykłego kalendarza na 2011 rok.
Księża z Lubelszczyzny wzięli udział w nowatorskim projekcie Księża z Lubelszczyzny wzięli udział w nowatorskim projekcie

Od lewej: ks. Jan Duda, radiowiec, współpracujący z Radiem Lublin; ks. Bogusław Zeman, twórca opowiadań i bajek dla dzieci; ks. Andrzej Łuszcz, muzyk i sportowiec, miłośnik tenisa stołowego (© materiały wydawcy kalendarza)

Autorki projektu - Paulina Socha-Jakubowska i Sylwia Dąbrowa - namówiły do udziału w przedsięwzięciu dwunastu duchownych katolickich, wyróżniających się charyzmą, przebojowością i co najważniejsze - odwagą. Księża zostali przedstawieni na fotografiach w charakterystycznym dla siebie otoczeniu, w miejscach, z którymi są bezpośrednio związani. "Na pomysł wydawania takiego kalendarza wpadłam podczas podróży po Włoszech.
Tam tego typu wydawnictwa cieszą się olbrzymim zainteresowaniem - mówi Socha-Jakubowska.

- Jestem grudniem - śmieje się 42-letni ks. Bogusław Zeman, ze zgromadzenia braci paulistów w Lublinie, twórca m.in. bajkowego słonia Bombika, którego przygody od ponad 10 lat śledzą dzieciaki w całej Polsce. Dlaczego został twarzą kalendarza? - Bo to fajna inicjatywa, promuje bardziej ludzkie oblicze duchownych. Dla mnie to była dobra zabawa - mówi. - Skoro odkryłem w sobie talent pisarski, nie mogę go zmarnować, dlatego piszę. Kiedyś odprawiałem msze święte dla dzieci. Okazało się, że świetnie się z nimi dogaduję, postanowiłem więc, że to do nich będę adresował moje bajki i opowiadania.

Czerwiec - 30-letni ks. Jan Duda, kapłan z diecezji kieleckiej, smykałkę do dziennikarstwa złapał jeszcze w szkole średniej. - Postanowiłem pójść za ciosem, dlatego studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną na KUL-u. Od niedawna współpracuję z Radiem Lublin - wyjaśnia duchowny. - Ten kalendarz przełamuje stereotypy, pozwala nam pozbyć się aureoli znad głowy. Pokazuje, że ksiądz to nie tylko ten poważny pan, co przemawia zza ołtarza, ale też zwykły człowiek, który jak inni, ma pasje - dodaje. Jego zdaniem kapłaństwo i dziennikarstwo mają ze sobą dużo wspólnego. - Przekazujemy ludziom informację, docieramy do szerokiego grona odbiorców. Jako duchowny-radiowiec mogę "zarażać" Bogiem - wyjaśnia.

- Mi przypadł listopad, z uwagi na "Andrzejki" - przyznaje 35-letni ks. Andrzej Łuszcz, z parafii pod wezwaniem Św. Brata Alberta w Zamościu, muzyk i sportowiec. - Od lat uczę dzieci grać w tenisa stołowego, uwielbiam ten sport, uprawiałem go wyczynowo i postanowiłem zarazić moja pasją maluchy i młodzież - tłumaczy. - Pochodzę z małej miejscowości na Ukrainie, jako dziecko nie miałem możliwości trenować. Dlatego w każdej parafii, w której pracowałem założyłem szkółkę tenisa stołowego. Sport jednoczy ludzi, pozwala fajnie spędzić czas, odwraca uwagę od głupot. A muzyka? - Jest bliska mojej duszy, to także sposób na ewangelizację, na dotarcie do ludzi. Ale muzykowaniem zajmuje się amatorsko. Kiedyś miałem okazję wystąpić razem z Mietkiem Szcześniakiem. To on przekonał mnie, że powinienem śpiewać. No i spróbowałem.

Wydawcą kalendarza jest Fundacja Opoka która od 11 lat zajmuje się promowaniem w internecie treści na temat wiary i katolicyzmu.

Komentarze

(7)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

tiko

+74 / -65

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

roni (gość)  •

kanty ty zaścianku , co chcesz od księży którzy robią wiele pożytycznego ,zgorzkniały krytykancie,i jeszcze sie dziewczyn czepiasz,,zazdrość cie z żera...hii

odpowiedzi (0)

skomentuj

szkoda

+61 / -55

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kinga (gość)  •

Nasi młodzi księza bardzo zeświedczeli i nie przemówia do młodych w ten sposób.Nie ma ducha i to Was gubi.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Droga mimi

+36 / -36

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lukikuki (gość)  •

To, że we Włoszech zajmują się głupotami to nie znaczy, że jest to wzór do naśladowania. Jakby ci księża mieli charyzmę to by wydali kalendarz "Stop aborcji" albo "Chrystur król" albo jakikolwiek inny zgodny z nauczaniem Kościoła a nie próbują się spełniać jako modele-playboye. Śmiem twierdzić, że tacy jak oni nie mają powołania a tylko czują się na etacie księdza. To bardzo wygodne.

odpowiedzi (0)

skomentuj

nie dopuszczać

+65 / -55

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lola (gość)  •

do dzieci,boże chroń ich przed pedofilią,dosyć już ukrzywdzili dzieci ,,,,dlaczego się nie kastrują

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie potrafią "sprzedać" wiary to chociaż kalendarze ?

+54 / -57

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kanty (gość)  •

Wiecie co mi się marzy? Aby kiedyś w sobotnie albo niedzielne popołudnie zadzwonił dzwonek do drzwi
i abym ujrzał tam księdza,który ot tak przyjdzie sobie do mnie na zwykłą pogawędkę.Na taką na jaką to niegdyś przychodzili apostołowie.....nie tylko po kolędzie i z ostatnim namaszczeniem ale na taką zwykłą
duchową polemikę, na poplotkowanie o rzeczach poważnych i błahych.
Dzisiaj faktycznie ksiądz jest to "pan ,który przemawia zza (wyłącznie) ołtarza". Pyszny biskup,pyszny proboszcz,pyszny wikary -iiiiiiii koniec wiary. Nie takich Chrystus posłał was między ludzi i nie kalendarzami mieliście odwiedzać obejścia swoich wiernych bo te po roku ,a styczeń już po miesiącu zwykłym,nieprzydatnym śmieciem się staną.
Pozdrawiam o.Górę który "robi" wspaniałe dzieło na Lednickich Polach i to od niego uczcie się leniwi,wygodni komedianci w sutannach co to znaczy być apostołem Chrystusa, a nie od Sochy-Jakubowskiej i S. Dąbrowy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

posoborowy zawód księdza

+87 / -52

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lukikuki (gość)  •

Niech jeszcze gołe tyłki pokażą. A co? Trzeba przecież wychodzić do ludzi.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nudzi się księżulkom i mały kabarecik ?

+44 / -44

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Chłop Polski (gość)  •

U Legierskiego albo u Szweda są do nabycia flagi w kolorach zbliżonych do tych jakie pojawiają się na tęczy.Myślę że któryś z księżulków ładnie prezentowałby się z nią.
A na halloween lubelska kuria biskupia dużo dyni zamówiła a może jakieś maski u teatralnych plastyków.
Chciałbym w takiej jednej zobaczyć naszego biskupa .......sie ma

odpowiedzi (0)

skomentuj