Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teen Mom Poland: Nastoletnie matki w TVN [POZNAJ BOHATERKI]

Katarzyna Pachelska
Bohaterki nowego programu MTV "Teen Mom Poland: Nastoletnie matki". Od lewej: 16-letnia Iza z córką Nikolą, 18-letnia Marysia z synem Krzysiem, 18-letnia Ewa z synem Mikołajem i 17-letnia Ada z córką Julką
Bohaterki nowego programu MTV "Teen Mom Poland: Nastoletnie matki". Od lewej: 16-letnia Iza z córką Nikolą, 18-letnia Marysia z synem Krzysiem, 18-letnia Ewa z synem Mikołajem i 17-letnia Ada z córką Julką mat. prasowe
Telewizja MTV emituje polską edycję "Teen Mom". To historie czterech młodych mam, które borykają się z życiem. Kolejny odcinek 2 lutego o godz. 18.25 na antenie MTV Polska POZNAJ BOHATERKI

W najbliższą niedzielę, 2 lutego o godz. 18.25 na antenie MTV Polska wyemitowany zostanie kolejny odcinek serialu dokumentalnego "Teen Mom Poland: Nastoletnie Matki". Tuż po emisji pierwszego docinka odcinka została uruchomiona specjalna infolinia prawno-psychologiczna dla młodzieży. Infolinia powstała we współpracy MTV Polska z Fundacją MaMa.

Serial dokumentalny "Teen Mom Poland" jest polską wersją amertkańskiego programu, zresztą jedyną zrealizowaną poza USA.

Opowiada historię czterech nastolatek - Marysi, Ady, Ewy i Izy, które swoje rodziny założyły w bardzo młodym wieku. Serial pokazuje, jak godzą one obowiązki mamy z nauką, pracą i życiem osobistym.

Dziewczyny pochodzą z różnych środowisk, ale każda z nich pokazuje, ze codzienność młodej mamy nie jest taka łatwa, jak mogłoby się wydawać.

Każda z historii opowiedziana jest przez innego reżysera - Marcina Janosa Krawczyka ("Sześć tygodni"), Martę Prus ("Osiemnastka"), Julię Ruszkiewicz ("Sezon na kaczki") i Jakuba Stożka ("Poza zasięgiem"), a reżyserem formatującym jest wielokrotnie nagradzany reżyser i scenarzysta Marcin Koszałka ("Pręgi", "Rewers", "Takiego pięknego syna urodziłam").

Marysia, Ada, Ewa i Iza

Marysia (17 lat) mieszka w Łodzi wraz z trzyletnim synkiem Krzysiem i mężem Krzysztofem. Dziewczyna pracuje jako pomoc kuchni w restauracji i uczy się zaocznie w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych. Godzenie wszystkich obowiązków jest dla Marysi tym trudniejsze, że jej małżeństwo przeżywa kryzys.

Ada (17 lat), ze względu na ciężką sytuację rodzinną, wraz ze swoją półroczną córką Julką mieszka w domu samotnej matki. Dziewczyna kończy zaocznie gimnazjum i stara się o przyznanie mieszkania komunalnego.

Syn trzeciej bohaterki, Ewy (18 lat) ma prawie dwa lata. Mimo że dziewczyna i ojciec Mikołaja bardzo się kochają, wciąż mieszkają osobno. Szczególną przeciwniczką ich wspólnego życia jest babcia Ewy, której nie odpowiada ich ateizm, tatuaż Ewy oraz alternatywny styl obojga.

Iza (16 lat) jest mamą ośmiomiesięcznej Nikoli. Dziewczyna i ojciec Nikoli, dwudziestoletni Tomek, walczą w sądzie o pozwolenie na zawarcie związku małżeńskiego.
Infolinia dla szukających pomocy i informacji

Oficjalnym partnerem merytorycznym serialu "Teen Mom Poland - Nastoletnie matki" jest Fundacja MaMa, prowadzona przez Sylwię Chutnik, pisarkę i aktywistkę społeczną.

Organizacja od 2006 roku działa na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce niezależnie od ich wieku, sytuacji czy statusu we wszystkich sferach życia

We współpracy z Fundacją MTV Polska uruchomiła specjalną infolinię prawno-psychologiczną dla młodych ludzi borykających się z podobnymi problemami, co bohaterowie serialu, która jest czynna w każdą niedzielę między 19.30 a 22.30.

Na pytania widzów czekają specjalnie przeszkoleni eksperci, którzy odpowiadają na pytania z zakresu prawa i dostępnych rozwiązań oraz udzielają wsparcia psychologicznego. Ponadto są w stanie podpowiedzieć, gdzie młodzi rodzice mogą szukać pomocy. Eksperci są dostępni pod numerami 607 989 146, 607 988 876.

- Wiele badań potwierdza, że młodzi ludzie, gdy poszukują pomocy czy porady, wolą zasięgnąć jej anonimowo - mówi Agnieszka Odachowska, Communications Manager MTV Polska. - Dlatego stworzyliśmy infolinię dla młodzieży w trudnej sytuacji życiowej, czy młodych rodziców, którzy chcą wiedzieć, jakiej pomocy mogą oczekiwać lub po prostu chcą porozmawiać z kimś, kto ich zrozumie. Również godzina otwarcia infolinii jest nieprzypadkowa, gdyż młodzi najczęściej dzwonią właśnie w weekend wieczorem - dodaje Odachowska.

20 tys. dzieci nastolatek

W Polsce, jak podaje Główny Urząd Statystyczny, obecnie około 20 tys. kobiet przed 19 .rokiem życia rodzi dzieci - to ok 4-5 proc. liczby wszystkich urodzeń. Niektóre dane wskazują na wyższe liczby, nawet ok 10 proc.

Liczba te nieznacznie się zmniejszyła w ostatnim dziesięcioleciu (w 2001 r. było to ok 7 proc.), lecz nie świadczy to z pewnością o zmniejszeniu problemu społecznego, jakim są nastoletnie ciąże.

Trudno oszacować, ile zostało wykonanych nielegalnych aborcji w tej grupie wiekowej. Czasami nastolatki decydują się na taki zabieg za aprobatą rodziców. Stąd liczba niepełnoletnich ciąż jest z pewnością wyższa niż podają oficjalne źródła.

Jak podaje Fundacja MaMa, wśród przyczyn ciąży młode matki wymieniają brak wiedzy o zabezpieczeniu przed zajściem w ciążę. Realia są takie, że nawet jeśli nastolatkom uda się samodzielnie posiąść wiedzę z zakresu antykoncepcji, to i tak mają one utrudniony dostęp do niej. Często wstyd przed udaniem się do ginekologa utrudnia nawet uzyskanie porady typowo zdrowotnej.

Gdy nastolatka dowiaduje się, że jest w ciąży, przede wszystkim jest przerażona i zagubiona. Musi skonfrontować się z wieloma rzeczami naraz - poradzić sobie ze strachem, obawą jak zareaguje najbliższe otoczenie, rodzina, znajomi, szkoła oraz partner. Często zwleka z przekazaniem tej informacji.

Pojawia się lęk dotyczący przyszłości i dylematy, które swą odpowiedzialnością zwyczajnie przekraczają jej dojrzałość emocjonalną.

Badania SMG/KRC dla MTV wskazały jako najpoważniejszy problem - finanse (44 proc. wskazań przez badanych), na brak akceptacji wskazało na drugim miejscu 21 proc., wsparcia ze strony bliskich i ojca 19 proc., zaś trudności z kontynuowaniem nauki 15 proc.

Wg Fundacji MaMa w Polsce nie istnieje kompleksowa polityka dotycząca matek nastoletnich, która umożliwiłaby wspieranie ich w trudnych sytuacjach ekonomiczno-społecznych. Brak jest rozwiązań systemowych, zaś podejmowane działania doraźne mają bardziej charakter "ratunkowy", nie są ukierunkowane na długofalową pomoc np. wsparcie i wyjście z sytuacji bezradności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Teen Mom Poland: Nastoletnie matki w TVN [POZNAJ BOHATERKI] - Dziennik Zachodni

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany