ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Ukraina, Kijów: Parlament nakazał wstrzymanie ognia!...

ToL/Marek Majewski, pap

2014-02-20 07:16

2014-02-22 10:12

4 Komentarze
Dodaj komentarz

Ukraina, Kijów: Parlament nakazał wstrzymanie ognia! [ZDJĘCIA]

ToL/Marek Majewski, pap

2014-02-20 07:16

Ukraiński parlament przyjął w czwartek wieczorem uchwałę zakazującą prowadzenia na terytorium państwa operacji antyterrorystycznej. Nakazał wstrzymanie ognia i powrót do koszar sił MSW. Wg ministerstwa zdrowia w starciach między demonstrantami i milicją w Kijowie zginęło od wtorku 75 osób. Opozycji twierdzi, że tylko w czwartek życie straciło ponad 70 osób.
  • Interaktywna mapa starć w Kijowie: https://opir.org
  • Alpejka Bohdana Macioćka wycofała się z udziału w igrzyskach w Soczi na znak protestu
RELACJA NA ŻYWO - SOBOTA, 22 LUTEGO: JANUKOWYCZ OPUŚCIŁ KIJÓW, LUDZIE ZAJĘLI PRYWATNĄ REZYDENCJĘ PREZYDENTA [ZDJĘCIA]


KIM SĄ BERKUTOWCY? TO PANOWIE ŻYCIA I ŚMIERCI NA UKRAINIE


JANUKOWYCZ - DYKTATOR I BOKSER, Z UKRAINY ZROBIŁ SWÓJ FOLWARK. SYLWETKA PREZYDENTA UKRAINY


23:00 W starciach między demonstrantami i milicją w Kijowie zginęło od wtorku 75 osób - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Zdrowia. Wcześniejszy oficjalny bilans mówił o 67 ofiarach śmiertelnych. Według opozycji tylko w czwartek zginęło w Kijowie ponad 70 osób.

W ogłoszonym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że 76 osób znajduje się w szpitalach w stanie ciężkim.

Wyższą liczbę ofiar śmiertelnych podały w czwartek służby medyczne opozycji. Doktor Ołeh Musij, koordynujący działania ekipy medycznej antyrządowych demonstrantów, poinformował, że w czwartkowych starciach zginęło co najmniej 70 uczestników protestów, a ostateczna liczba ofiar może się okazać większa. Ponad 500 osób zostało rannych.

Z kolei wiceszef opozycyjnej partii Batkiwszczyna Ołeksandr Turczynow powiedział w czwartek, że od początku zamieszek w Kijowie zginęło co najmniej 100 osób.

22:30 Parlament kategorycznie potępił użycie przemocy wobec cywili, które doprowadziło do śmierci wielu ludzi, tortury, oraz zbrodnie przeciwko ludzkości. W uchwale podkreślono, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), MSW i inne formacje powinny niezwłocznie powstrzymać stosowanie siły wobec obywateli.

22:10 Po igrzyskach w Soczi do gry na Ukrainie może wkroczyć Rosja. Takiego zdania jest unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. Jak mówił, Ukraina jest obecnie w trudnej sytuacji gospodarczej i to Moskwa może dyktować warunki.22:00 Demonstranci pokazują prowizoryczne tarcze, mające służyć ochronie przed pociskami z broni gładkolufowej. Jednak w zetknięciu z ostra amunicją nie spełniają już swojej roli. Są pełne dziur po kulach, wystrzelonych z karabinów funkcjonariuszy Berkutu. ZOBACZ FILM21:52 Reporterka "Wiadomości" opowiada, jak w jej hotelu demonstranci szukali snajpera.

- W tej chwili trwa poszukiwanie snajpera, który jest na terenie tego hotelu. W pewnym momencie jeden z demonstrantów zapukał do mojego pokoju i zapytał, czy może obejrzeć mój pokój. Zapytałam: czego szukacie? A oni: szukamy snajpera. Potem zapytałam: znaleźliście? Nie schował się jak szczur – relacjonowała Maria Stepan. - On cały czas gdzieś tu jest - dodała.

21:48 Zmiany na Ukrainie nie mogą iść w parze z zamieszkami, rzucanymi kamieniami i butelkami - tak twierdzi Lech Wałęsa. Jak uważa, rozwiązań trzeba szukać w demokratycznych procedurach.21:40 Ukraiński parlament nakazał wstrzymanie ognia! Parlament przyjął w czwartek wieczorem uchwałę zakazującą prowadzenia na terytorium państwa operacji terrorystycznej. Nakazał wstrzymanie ognia i powrót do koszar sił MSW.

Uchwałę poparło 236 deputowanych w 450-osobowej Izbie.

21:30 Media: Zachód musi ukarać Putina za ukartowanie konfliktu w Kijowie.

Architektem konfliktu na Ukrainie jest prezydent Rosji Władimir Putin, który chce, by pozostała ona w strefie wpływów Kremla; może sięgnąć po bardziej drastyczne środki nacisku na Kijów. Zachód musi ukarać Putina za ukartowanie konfliktu - pisze "The Economist".

21:10 Prezydent USA Barack Obama rozmawiał w czwartek telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat sytuacji na Ukrainie. Biały Dom poinformował, że przywódcy uzgodnili, że USA, UE i Niemcy muszą pozostać w kontakcie, by znaleźć rozwiązanie tego konfliktu.

21:07 Relacja reportera TVN 24 z Kijowa. - Majdan trwa, Majdan cały czas się zbroi. Tutaj nikt nie wierzy już w obietnice trwałego rozejmu. Tu cały czas trwa stan wojny.21:05 Rosja będzie pomagać Ukrainie w unormowaniu sytuacji w takim stopniu, w jakim Ukraina zechce - oświadczył w czwartek sekretarz stanu w rosyjskim MSZ Grigorij Karasin po powrocie ze stolicy Ukrainy.

- Miejmy nadzieję, że nasi ukraińscy przyjaciele i partnerzy, nasi bracia znormalizują jednak sytuację. Będziemy w tym pomagać w takiej mierze, w jakiej chcą tego sami nasi ukraińscy partnerzy - podkreślił rosyjski dyplomata.

Karasin zaznaczył, że "Moskwa opowiada się za uregulowaniem kryzysu na Ukrainie środkami politycznymi, pokojowymi, za tym, żeby władze dogadały się z opozycją, by strony zasiadły do negocjacji".

20:57 Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski potwierdził w czwartek wieczorem na Twitterze, że po rozmowach z ukraińską opozycją w Kijowie wraz z szefami dyplomacji Niemiec i Francji udaje się na ponowne spotkanie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

- Jest postęp, ale wciąż są ważne różnice zdań - napisał.

20:42 Około 200 osób wzięło udział w demonstracji przed ambasadą Ukrainy w Warszawie. Wśród zgromadzonych byli zarówno Ukraińcy, jak i Polacy popierający działania protestacyjne na Ukrainie. Zabrzmiał hymn Ukrainy, minutą ciszy uczczono zabitych. ZOBACZ FILM20:06 Ministrowie spraw zagranicznych trzech państw unijnych - Polski, Francji i Niemiec - przedłużają pobyt w Kijowie do piątku. "Przed nami noc ciężkich negocjacji" - napisał w czwartek na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski.

19:40 Polscy łyżwiarze szybcy Katarzyna Woźniak i Zbigniew Bródka odnieśli się do ostatnich wydarzeń, które miały miejsce w Kijowie. - Wspieramy całą Ukrainę. Staramy się rozgraniczyć sport i to co dzieje się na Ukrainie, ale to i tak siedzi w głowie - twierdzi polska panczenistka.Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie wyraził zgody na noszenie przez ukraińskich sportowców czarnych wstążeczek. Chcieli oni w ten sposób uczcić pamięć ofiar ostatnich wydarzeń na kijowskim Majdanie. MKOL tłumaczy, że byłoby to niezgodne z Kartą Olimpijczyka.

19:32 Prezydent USA Barack Obama wezwał Janukowycza do wycofania sił rządowych z ulic Kijowa i zaapelował do ukraińskiej armii, by nie angażowała się w konflikt. Oświadczył też, że jest wstrząśnięty aktami przemocy w Kijowie.

19:29 Donald Tusk apeluje, aby w piątek o godz. 20 w oknach polskich domów zapłonęły świeczki jako symbol solidarności z Ukraińcami i dla uczczenia pamięci ofiar wydarzeń na Ukrainie.Wg premiera, scenariusz wojny domowej na Ukrainie jest bardzo realny.19:20 Uzgodnione w czwartek przez UE sankcje wobec Ukrainy będą wdrażane w zależności od rozwoju sytuacji w tym kraju - poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

- W świetle pogarszającej się sytuacji zdecydowaliśmy, że natychmiast musimy przyjrzeć się ukierunkowanym sankcjom - powiedziała Ashton po nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii - Uzgodniliśmy zawieszenie licencji na eksport sprzętu, który może zostać użyty do wewnętrznych represji - dodała.

19:07 Liczba ofiar czwartkowych walk w centrum Kijowa przekroczyła 70 - podały służby medyczne ukraińskiej opozycji; według źródeł oficjalnych od wtorku zginęło 67 osób. Władze Kijowa zaapelowały do mieszkańców o zachowanie ostrożności i pozostanie w domach.

Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych informuje, że zginęło 13 milicjantów, a 130 zostało rannych.

18:58 W wielu ukraińskich miastach pojawiły się olbrzymie kolejki pragnących podjąć pieniądze z bankomatów i banków, tworzą się też kolejki w sklepach z artykułami pierwszej potrzeby.

W Kirowogradzie problemy z bankomatami zaczęły się po południu, w Charkowie kolejki chętnych do pobrania pieniędzy tworzyły się i w centrum, i w dzielnicach mieszkaniowych na obrzeżach miasta. W Dniepropietrowsku przed bankomatami gromadziły się kolejki liczące do 20 osób. W niektórych miejscach zabrakło gotówki i ludzie udali się do banku.

W niektórych bankach, jak informuje rosyjska RIA Nowosti, ograniczono limity wypłacanych środków.

Mieszkańcy Kijowa, gdzie sytuacja gwałtownie się zaostrzyła przed trzema dniami, ludzie rzucili się do sklepów, gdzie wykupywane są głównie towary o długiej przydatności do spożycia, w tym mąka, kasze, cukier. Przed kasami formują się bardzo długie kolejki.

O takich samych kolejkach na stacjach benzynowych ludzie informują się na portalach społecznościowych.

18:52 Prezydent Janukowycz nie zwrócił się o azyl polityczny w Rosji - poinformował sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow.

- To kaczka, informacyjna partyzantka, informacyjna wojna - dodał Pieskow.

18:45 Więcej szczegółów o sankcjach, jakie UE postanowiła nałożyć na osoby odpowiedzialne za eskalację przemocy na Ukrainie. Będą to sankcje sankcje wizowe i finansowe, Ukraina zostanie także objęta embargiem na dostawy sprzętu, który może zostać wykorzystany do represji.

Sporządzenie listy osób, które zostaną objęte sankcjami ministrowie zlecili unijnej służbie działań zewnętrznych. Według dyplomatów skala sankcji będzie jednak uzależniona od dalszego rozwoju wydarzeń na Ukrainie.

W trakcie posiedzenia kontaktowano się telefonicznie z ministrami spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji, którzy w imieniu UE prowadzili w czwartek w Kijowie rozmowy z prezydentem Ukrainy Wiktora Janukowyczem i opozycją.

18:30 I tak nas zabijają. Będzie wojna. Nic dobrego nie będzie. Tej władzy, która jest teraz, nie przebaczymy tego nigdy - mówią uczestnicy walk na kijowskim Majdanie. ZOBACZ FILM18:20 Zgodnie z czwartkową decyzją konferencji przewodniczących PE w sobotę do Kijowa wyruszy delegacja europarlamentu, głównie by rozmawiać z przedstawicielami ukraińskiego parlamentu - poinformował PAP członek delegacji, europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

17:55 Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zażądała w czwartek od ukraińskiej opozycji, by ta nie prowadziła już żadnych rozmów z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

17:50 Szefowa włoskiego MSZ Emma Bonino: UE podjęła decyzję o sankcjach wobec Ukrainy. Chodzi o sankcje wizowe i zamrożenie aktywów.

"Zdecydowano, by działać bardzo szybko, w najbliższych godzinach, w sprawie zakazu wiz i zamrożenia aktywów tym, którzy dopuścili się przemocy" - powiedziała Bonino dziennikarzom.

Według nieoficjalnych informacji unijne sankcje nie obejmą embarga na broń.

17:43 Aktywiści lokalnego Euromajdanu i mieszkańcy Dniepropietrowska zablokowali wyjazd do Kijowa 500 żołnierzy 25. Dniepropietrowskiej brygady powietrznodesantowej.

Koordynator dniepropietrowskiego Euromajdanu Wiktor Romanenko powiedział, że około 400 aktywistów uniemożliwiło wyjazd do Kijowa żołnierzom wojsk powietrznodesantowych.

Inny przedstawiciel miejscowego Euromajdanu Ołeksandr Sokolik podkreślił z dumą, że nie doszło do żadnych incydentów i że demonstrantom udało się porozumieć z dowództwem brygady.

"Najpierw odłączyliśmy wagony (z żołnierzami) od pociągu i daliśmy mu odjechać. Po jakimś czasie żołnierze zaczęli wychodzić z wagonów i wsiadać do samochodów, którymi odjechali do jednostki" - relacjonował.

17:30 Wśród czwartkowych ofiar śmiertelnych na Majdanie w Kijowie jest 22-letni dziennikarz, student geografii Ihor Kostenko - poinformował zatrudniający go ukraiński portal Sportanalytic.com.

Redakcja przekazała wyrazy ubolewania bliskim dziennikarza, podkreślając, że "bohatersko zginął za wolność i sprawiedliwość".

Doktor Ołeh Musij, koordynujący działania ekipy medycznej antyrządowych demonstrantów, poinformował, że w czwartkowych starciach z milicją zginęło co najmniej 70 uczestników protestów i że ostateczna liczba ofiar może się okazać większa.

17:20 Po godz. 17 rozpoczęło się spotkanie premiera Donalda Tuska m.in. z b. prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, b. premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem, liderami partii opozycyjnych i europosłami w sprawie wydarzeń na Ukrainie.

W spotkaniu biorą udział także lider PSL, wicepremier Janusz Piechociński, szef SLD Leszek Miller, lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk, wiceprezes PiS Adam Lipiński, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, b. minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld oraz europosłowie: Michał Kamiński, Marek Siwiec, Paweł Zalewski, Paweł Kowal. Obecni są również: wiceszef MSZ Piotr Serafin, b. szef PE Jerzy Buzek oraz Krzysztof Szczerski (PiS).

17:00 PZU Ukraina zamyka biura na Szota Rustaweli oraz na Padole w Kijowie - poinformował w czwartek na Twitterze rzecznik PZU Michał Witkowski. Wyjaśnił, że decyzja zapadła ze względów bezpieczeństwa.

16: 40 Zwołano nadzwyczajną sesję parlamentu. Wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Koszulinski otworzył w czwartek po południu posiedzenie Rady Najwyższej. Natychmiast po otwarciu ogłosił godzinną przerwę, by na posiedzenie mogli dojechać wszyscy chętni - pisze agencja Interfax-Ukraina.

Według najnowszych danych w parlamencie jest kworum - 227 deputowanych.

16:07 W czwartkowych protestach w Kijowie zginęło już 100 osób, a ponad 500 jest rannych - podała telewizja CNN powołując się ukraińskie służby medyczne.

16:00 Ministrowie spraw zagranicznych państw UE rozpoczęli w czwartek w Brukseli nadzwyczajną naradę na temat sytuacji na Ukrainie. Rozmawiają o nałożeniu sankcji na winnych przemocy oraz embarga na dostawy broni i sprzętu, który może zostać użyty do represji.

15:58 Agencja Interfax-Ukraina poinformowała, że zakończyło się już spotkanie Janukowycza z trzema ministrami UE.

15:46 Przywódca protestujących Ukraińców Witalij Kliczko w emocjonalnym wystąpieniu zaapelował o jedność i unikanie przemocy:

"Drodzy Ukraińcy. Ten dzień jest decydujący. Władze Ukrainy na oczach całego świata idą na krwawe prowokacje i konflikt zbrojny. /.../ Zwracam się do obywateli Ukrainy - jednoczcie się w obronie waszego życia, zdrowia i własności. Nie dopuszczajcie do przemocy. Jesteśmy zobowiązani nie dopuścić do przelewu krwi."

15:42 Przypominamy o zbiórce pieniędzy na pomoc niezależnym dziennikarzom i wolnym mediom na Ukrainie. Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane do Press Clubu Kijów i Krajowej Unii Dziennikarzy Ukrainy z przeznaczeniem na pomoc medyczną i prawną dla niezależnych dziennikarzy ukraińskich.

Wpłat można dokonywać przelewem na specjalnie uruchomione w tym celu konto:
Fundacja Press Club
ul. Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa
Numer konta: 38 1160 2202 0000 0002 2185 0566

15:38 Jak poinformował rzecznik Kremla, do Kijowa pojedzie wysłannik Władimira Putina.

15:25 Z Kijowa nadchodzą różne informacje o liczbie zabitych podczas czwartkowych starć antyrządowych demonstrantów z milicją. Liczby wahają się od siedmiu do ponad 60 ofiar śmiertelnych.15:23 Nikt nie jest w stanie przewidzieć rozwoju wydarzeń na Ukrainie - mówili w czwartek posłowie z sejmowej speckomisji, którzy wysłuchali informacji szefów służb specjalnych na temat wydarzeń w tym kraju.

15:20 Dwoje członków reprezentacji Ukrainy postanowiło opuścić Soczi, gdzie trwają zimowe igrzyska i wrócić do ojczyzny. Wolę taką zadeklarowali na razie alpejka Bohdana Macioćka oraz jej trener i ojciec, Oleg. Skrytykowali ukraińskie władze za doprowadzenie do zaistniałej sytuacji.15:16 UE jest gotowa nałożyć sankcje na osoby winne użycia przemocy na Ukrainie - podała w czwartek agencja Reutera, która dotarła do projektu oświadczenia unijnych szefów dyplomacji. Z dokumentu wynika, że UE chce nałożyć też embargo na dostawy broni.

15:00 Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec, którzy przebywają w Kijowie, mogą nie dotrzeć na rozpoczynające się w Brukseli posiedzenie szefów dyplomacji państw UE o sytuacji na Ukrainie. Możliwa jest telekonferencja - twierdzą dyplomaci.

Według tych źródeł około godziny 15 nadal trwały rozmowy między prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem a przebywającymi w Kijowie w imieniu UE ministrami: Radosławem Sikorskim, Frankiem-Walterem Steinmeierem oraz Laurentem Fabiusem.

14:55 W rozmowach ministrów UE z Janukowyczem jest szansa na na kompromis - podają źródła PAP.

"Rysują się szanse na kompromis wokół skrócenia kadencji prezydenta i parlamentu, opracowania nowej konstytucji w ciągu kilku miesięcy i ukonstytuowania nowego rządu Ukrainy w ciągu kilku dni" - powiedział rozmówca PAP.

14:51 Szef MSW Ukrainy potwierdza: "Milicji wydano broń z ostrą amunicją. Będzie stosowana zgodnie z ustawą".

14:45 Demonstranci mają zakładników. Według "Kyiv Post" w budynku państwowej firmy energetycznej obok ratusza w centrum Kijowa przetrzymywanych jest co najmniej 60 milicjantów. Ich los zależy od wyniku negocjacji z rządem.

Milicjanci zostali pojmani, gdy spali w znajdującym się na placu Europejskim Ukraińskim Domu, który rano został odbity przez protestujących z rąk sił specjalnych milicji Berkut. Niektórych schwytano podczas starć obok Pałacu Październikowego w pobliżu Majdanu.

Wielu z pojmanych mężczyzn jest w wieku 18-19 lat i było uzbrojonych tylko w gumowe pałki. Wśród przetrzymywanych są też jednak starsi funkcjonariusze. Według portalu wielu od 24 godzin nic nie jadło. Niektórzy mają niewielkie obrażenia. Zajmują się nimi lekarze.

14:30 Reuters: UE jest gotowa nałożyć sankcje na osoby winne użycia przemocy na Ukrainie. Z dokumentu, do którego dotarła agencja, wynika, że Unia chce nałożyć też embargo na dostawy broni.

W środę źródła dyplomatyczne podawały, że możliwe są przede wszystkim sankcje wizowe, polegające na objęciu zakazem wjazdu urzędników, polityków i innych osób, uwikłanych w przemoc i represje na Ukrainie, jak również zamrożenie należących do nich aktywów finansowych, ulokowanych na terytorium UE. Unia rozważa też wprowadzenie embarga na sprzedaż broni i sprzętu, który może być wykorzystany do represji.

Szef MSZ Rosji planowane wprowadzenie sankcji nazywa "szantażem". - Nasi zachodni partnerzy - UE i USA - całą winą za sytuację obarczają władze Ukrainy. Poczynań ekstremistów nie kwalifikują tak, jak te na to zasługują. Bardzo to nas niepokoi, ponieważ są to podwójne standardy - powiedział Siergiej Ławrow.

14:26 Przerwa w rozmowach Janukowycza z ministrami spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski. Prezydent Ukrainy konsultuje się z Władimirem Putinem. "Janukowycz dzwoni teraz do Putina. Ministrowie namawiają go, by skrócił swą kadencję do końca bieżącego roku" - podaje PAP.

14:24 Ukraina jest tematem okładkowym nowego "The Economist". "Piekło Putina". Mocna okładka, chyba trafiająca w sedno problemu.


Post użytkownika The Economist.


14:21 Ciekawa analiza Agaty Czarnackiej z Lewica24.pl


Post użytkownika Agata Czarnacka.


14:16 130 deputowanych odpowiedziało póki co na apel Witalija Kliczki. Tak wygląda w tej chwili sala obrad Rady Najwyższej.
14:12 Nowe relacje Pawła Bobołowicza (Radio Wnet) i Davida Wildsteina ("Gazeta Polska Codziennie") z Kijowa. Stan wyjątkowy na Ukrainie prawdopodobnie od godz. 15.


Post użytkownika Paweł Bobołowicz.

Post użytkownika David Wildstein.


14:05 Przed Radą Najwyższą Ukrainy ustawione zostały pojazdy opancerzone. Witalij Kliczko wzywał deputowanych, by stawili się o godz. 15 na specjalnym posiedzeniu. Wkrótce powinniśmy dowiedzieć się, czy posłuchali jego apelu.
13:52 Z Wiktorem Janukowyczem rozmawiała dziś telefonicznie kanclerz Niemiec Angela Merkel. Potępiła eskalację wydarzeń w Kijowie, wezwała do natychmiastowego zaprzestania aktów przemocy i wdrożenia w życie uzgodnionego rozejmu.

Merkel zadeklarowała gotowość UE, Niemiec i innych partnerów do wsparcia rozmów między rządem a opozycją. Poradziła Janukowyczowi, by przyjął tę ofertę. Ostrzegła, że gra na czas podgrzeje konflikt i grozi nieprzewidywalnymi konsekwencjami.

13:41 Interfax-Ukraina: Mieszkańcy Kijowa masowo opuszczają prawobrzeżną część ukraińskiej stolicy, gdzie znajduje się Majdan, i przejeżdżają na lewy brzeg Dniepru. Ruch na ulicach prowadzących na mosty jest bardzo utrudniony. Wciąż nie działa metro, które łączy obie części Kijowa. Transport naziemny jeździ bardzo rzadko. Pustoszeją dzielnice, gdzie od rana dochodzi do starć. Wiele firm pozwoliło swoim pracownikom wcześniej pójść do domu.

13:39 Ukraińskie MSW: Trzech milicjantów poniosło śmierć, a ponad 50 zostało przewiezionych do szpitali w czwartek w następstwie zamieszek w centrum Kijowa. Trzydziestu funkcjonariuszy odniosło rany postrzałowe.

13:31 Niesamowitą pracę na Majdanie wykonują kobiety. Wolontariuszki, bardzo często młode dziewczyny, pomagają rannym.
13:22 Pojawiają się nieoficjalne informacje o planowanym wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Miałby zostać on ogłoszony dziś o godz. 14.30. Odcięte mają zostać wszystkie mosty w Kijowie, zablokowany będzie dostęp do internetu. Obecnie zamykane są stacje benzynowe w mieście, co ma uniemożliwić demonstrantom uzupełnianie zapasów koktajli Mołotowa.

13:19 Trwa spotkanie ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski z prezydentem Ukrainy. Rozmowy rozpoczęły się ok. 3 godz. temu, wciąż nie znamy ich wyników.

- Chcemy rozmawiać z przedstawicielami obu stron. Podejmiemy decyzję, czy, i jeśli tak, to jakie sankcje zostaną na Ukrainę nałożone. Ale obawiam się jednak, że do tego dojdzie - mówił przed rozpoczęciem negocjacji Radosław Sikorski.


Źródło: UA 1+1/x-news


13:12 Szef kijowskiej administracji państwowej Wołodymyr Makiejenko odchodzi z Partii Regionów. - Jestem gotów zrobić wszystko, aby powstrzymać bratobójczą walkę i masakrę w sercu Ukrainy. Życie ludzkie musi stanowić najwyższą wartość w naszym kraju i nic nie może podważać tej zasady - oświadczył.

Podjęta została także decyzja o ponownym uruchomieniu kijowskiego metra, które od wtorku było wyłączone.

13:06 Wstrząsająca relacja z Kijowa fotoreportera "Gościa Niedzielnego" Jakuba Szymczuka. "Przy mnie zginął człowiek. Widziałem jak jego mózg bryznął na bruk. To jest wojna" - napisał na Facebooku.
12:59 Press Club Polska i Fundacja Reporterów - Centrum Wspierania Dziennikarstwa w Europie Wschodniej rozpoczynają zbiórkę pieniędzy na pomoc niezależnym dziennikarzom i wolnym mediom na Ukrainie. "Dziennikarze stali się celem. Kamizelka z napisem PRESS nie chroni już od agresji, ale ją prowokuje. Bije Berkut, milicja, opłacani bandyci. Demolowane są redakcje, palone samochody reporterów, zastraszane rodziny. Państwo nie zapewnia ochrony reporterom. Dotyczy to wszystkich dziennikarzy zagranicznych i ukraińskich. Jednak my wrócimy do swoich krajów. Oni zostaną tam. Wielu z nich mogą czekać procesy, wielu z nich będzie musiało się leczyć, wielu z nich zostanie bez środków do życia" - czytamy w komunikacie.

Wpłat można dokonywać przelewem na specjalnie uruchomione w tym celu konto:

Fundacja Press Club
ul. Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa
Numer konta: 38 1160 2202 0000 0002 2185 0566


12:53 Rozłam w rządzącej Partii Regionów. Grupa 12 deputowanych zainicjowała zwołanie pilnego posiedzenia parlamentu dziś o godz. 15 (godz. 14 czasu polskiego) i wyraziła poparcie dla aspiracji narodu ukraińskiego.

12:48 Z nieoficjalnych informacji wynika, że liczba zabitych w Kijowie w czwartek wzrosła do 37 osób.

12:42 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji ostrzegło w czwartek, że sankcje przeciwko Ukrainie jedynie pogorszą sytuację w tym kraju. Oceniło też, że na Ukrainie ma miejsce "jawna próba zamachu stanu lub przejęcia władzy przy użyciu siły".

12:34 Były szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych generał Jurij Bałujewski: "Wydarzenia na Ukrainie tworzą nowe zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji, co wymaga pilnego wzmocnienia Floty Czarnomorskiej i zachodnich kierunków strategicznych".

12:30 Witalij Kliczko wzywa deputowanych do stawienia się w parlamencie Ukrainy w czwartek o godz. 15 (godz. 14 czasu polskiego). Apeluje też do Janukowycza o rozpisanie przedterminowych wyborów prezydenckich. "Reset władzy to obecnie jedyny sposób, by powstrzymać przemoc" - napisał lider UDAR-u w oświadczeniu

12:22 Ostrzał widziany z innej perspektywy. Protestujący chronią się przed atakiem Berkutu.12:20 Alpejka Bohdana Macioćka: "Jesteśmy oburzeni postępowaniem rządu i prezydenta. Choć kochamy Ukrainę, to nie będziemy jej tu dłużej reprezentować. Mamy uśmiechać się, gdy w ojczyźnie przelewa się krew i tyle osób cierpi? To niemożliwe! Rezygnujemy z igrzysk w geście solidarności z walczącymi na barykadach". Ilu ukraińskich sportowców wykonało podobny gest, wciąż nie wiadomo. Reprezentacja Ukrainy w Soczi liczyła 43 zawodników.


Fot. AP/Charles Krupa


12:07 Władze Kijowa i milicja zaapelowały do mieszkańców stolicy, by nie przyjeżdżali do centrum miasta, a najlepiej w ogóle nie wychodzili z domów. "Najlepiej obecnie ograniczyć poruszanie się własnymi środkami lokomocji, albo w ogóle nie wychodzić z domu. Takie środki ostrożności mają związek z tym, że na ulicach Kijowa znajdują się uzbrojeni i agresywni ludzie" - napisano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej MSW Ukrainy.
1 »

Komentarze

(3)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Mam to w d...

+2 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

A niech się pozabijają. Wcale mi ich nie żal. Bandera wymordował tysiące Polaków,a teraz to ich bohater narodowy, a my włazimy im po palcu do d***. Ukraińcy zawsze mieli Nas w "głębokim poważaniu".

odpowiedzi (0)

skomentuj