Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraina: Zastępca szefa sztabu generalnego podał się do dymisji

Źródło onet.pl
Zastępca szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy generał Jurij Dumanski podał się do dymisji, informując, że nie zgadza się z "polityką angażowania sił zbrojnych w wewnętrzny konflikt cywilny". Dumanski poinformował o tym w telewizji 5. Kanał.

- Dzisiaj mamy do czynienia z wciąganiem sił zbrojnych Ukrainy w konflikt społeczny. To może się stać przyczyną masowych ofiar śmiertelnych wśród zarówno ludności cywilnej, jak i żołnierzy. Jest to moje osobiste stanowisko jako oficera, jako obywatela Ukrainy. Podjąłem decyzję, by napisać raport o podaniu się do dymisji w celu zapobieżenia dalszej eskalacji i rozlewowi krwi - powiedział Dumanski w rozmowie telefonicznej z telewizją 5. Kanał.

W środę wieczorem prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zwolnił ze stanowiska szefa sztabu generalnego sił zbrojnych generała Wołodymyra Zamanę. Na nowego szefa sztabu generalnego i naczelnego dowódcę sił zbrojnych Janukowycz mianował admirała Jurija Iljina, dotychczasowego dowódcę marynarki wojennej. Gen. Zamana został zaś mianowany wicesekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Zdaniem ekspertów ta decyzja szefa państwa spowodowana była chęcią wymiany Zamany na bardziej lojalną wobec Janukowycza osobę.

W Kijowie całonocne rozmowy ws. rozwiązania kryzysu

Przez noc trwały w Kijowie rozmowy w administracji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza ws. rozwiązania kryzysu politycznego w tym kraju. Są one bliskie końca - podał Reuters, powołując się na źródło unijne.

W rozmowach uczestniczą szefowie dyplomacji Polski i Niemiec: Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier oraz przywódcy opozycji ukraińskiej.

W nocy przybył do prezydenckiej administracji wysłannik prezydenta Rosji Władimira Putina - rzecznik praw człowieka (ombudsman) Federacji Rosyjskiej Władimir Łukin.

Spotkanie z udziałem Sikorskiego i Steinmeiera, a także szefa MSZ Francji Laurenta Fabiusa zaczęło się w czwartek wieczorem. Następnie, krótko przed północą rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski napisał na Twitterze: "rozmowy u prezydenta Janukowycza z udziałem ministra Sikorskiego wciąż trwają. Są liderzy opozycji, szef parlamentu i wielu deputowanych. Działamy".

Później podano, że Fabius wyjechał z Kijowa w związku z zaplanowaną wizytą w Pekinie.

Jak wynika z informacji podanych jeszcze w czwartek, unijni ministrowie proponują w Kijowie mapę drogową politycznego rozwiązania konfliktu. Plan ten zakładałby utworzenie rządu przejściowego, rozpoczęcie reformy konstytucji oraz przeprowadzenie wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Brak doniesień, by w Kijowie w nocy z czwartku na piątek doszło do starć między demonstrantami a milicją. Według oficjalnego bilansu podanego w czwartek wieczorem przez ukraińskie Ministerstwo Zdrowia od wtorku zginęło w Kijowie 75 osób. Według opozycji ofiar śmiertelnych jest co najmniej 100.

W nocy media ukraińskie podały, że zastępca szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy generał Jurij Dumanski podał się do dymisji, informując, że nie zgadza się z "polityką angażowania sił zbrojnych w wewnętrzny konflikt cywilny". Dumanski poinformował o tym w telewizji 5. Kanał.

Przed wciąganiem armii w trwający na Ukrainie kryzys ostrzegli władze w Kijowie przedstawiciele USA: wiceprezydent Joe Biden i sekretarz stanu John Kerry. Szef amerykańskiej dyplomacji stanowczo potępił akty przemocy wobec cywilów w Kijowie, których dopuściły się ukraińskie siły bezpieczeństwa. Zaapelował o natychmiastowe wycofanie tych sił z ulic ukraińskiej stolicy.

Kerry wezwał również Janukowycza do podjęcia poważnych negocjacji z opozycją w celu utworzenia rządu przejściowego i rozpoczęcia trudnych, ale zasadniczych reform.

Biden ostrzegł, że USA są gotowe do nałożenia dalszych sankcji na tych przedstawicieli władz ukraińskich, którzy są winni aktów przemocy. Wezwał Janukowycza do podjęcia "natychmiastowych i konkretnych kroków" w celu współpracy z opozycją, tak aby odpowiedzieć na "uzasadnione aspiracje narodu ukraińskiego".

- USA popierają niepodległą, demokratyczną Ukrainę, która podąża ku przyszłości, jaką wybrał jej naród - zapewnił wiceprezydent.

Biden rozmawiał również o sytuacji na Ukrainie wczoraj późnym wieczorem z premierem Donaldem Tuskiem. Jak powiadomiła rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, podczas rozmowy "określono starania Polski i USA w odniesieniu do dalszego postępowania w związku kryzysem w Kijowie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany