ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Warszawa: uroczystości z okazji dziewiątej rocznicy śmierci...

PAP

2014-04-02 21:26

2014-04-02 22:34

2 Komentarze
Dodaj komentarz

Warszawa: uroczystości z okazji dziewiątej rocznicy śmierci Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

PAP

2014-04-02 21:26

O duchowe przygotowanie do kanonizacji dwóch papieży - nie tylko Jana Pawła II, ale i Jana XXIII - zaapelował do wiernych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas czuwania na pl. Piłsudskiego w rocznicę śmierci papieża Polaka. Obaj papieże zostaną kanonizowani w Rzymie 27 kwietnia.
W środę wieczorem na pl. Piłsudskiego odbyły się uroczystości związane z dziewiątą rocznicą śmierci papieża. Od godz. 19 na telebimie wyświetlano filmy, które przybliżały postać Karola Wojtyły i jego pontyfikat, m.in. "Śladami Wujka" w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego i Piotra Augustynka oraz rozmowę z dziennikarzami, którzy w kwietniu 2005 r. relacjonowali wydarzenia w Rzymie.

Godzinę później w hali namiotowej na pl.
Piłsudskiego rozpoczęła się adoracja relikwii Jana Pawła II - kropli krwi na fragmencie sutanny, jaką miał na sobie papież w dniu zamachu, 13 maja 1981 r.

Wielu uczestników modlitewnego czuwania, które rozpoczęło się o godz. 21, przyszło na plac z biało-czerwonymi flagami, uwagę zwracał latawiec wykonany z balonów doczepionych do kilkumetrowej polskiej flagi z napisem "Jan Paweł II".

To do tego napisu nawiązał na zakończenie uroczystości kard. Nycz, stwierdzając, że ma "delikatne, ale ważne dopowiedzenie". - Polega ono na tym, żebyśmy w duchu, a może w domu fizycznie, dopisali na tej biało-czerwonej fladze także imię papieża Jana XXIII - powiedział hierarcha.

- Przygotowujemy się do dwóch ważnych kanonizacji, dwóch wielkich papieży XX wieku - podkreślił kard. Nycz - Przygotowujmy się do kanonizacji obu papieży, bo jesteś przecież członkami jednego Kościoła, który jest Kościołem Jana Pawła II, Kościołem Jana XXIII, Kościołem papieża Franciszka i papieża seniora Benedykta - apelował metropolita warszawski tuż przed tym, jak pobłogosławił wiernych relikwią Jana Pawła II.

O godz. 21.37, czyli w porze, kiedy umarł Jan Paweł II, wojskowy trębacz odegrał utwór "Cisza".

Modlitewne czuwanie poprowadziły warszawskie wspólnoty parafialne; ich członkowie dzielili się refleksjami na temat wiary i nauczania Jana Pawła II. Odtwarzano też fragmenty papieskich homilii. Oprawę muzyczną czuwania przygotował chór Centrum Myśli Jana Pawła II, który na zakończenie odśpiewał ulubioną pieśń Jana Pawła II - "Barkę".

Proboszcz archikatedry św. Jana ks. Bogdan Bartołd przypomniał słowa papieża: "Miejcie świętą ambicję być świętymi". "Dziś, w przededniu tak doniosłej dla nas chwili (kanonizacji - PAP) Centrum Myśli Jana Pawła II zachęca nas do refleksji nad powołaniem do świętości każdego z nas" - powiedział ks. Bartołd.

Według Centrum, uroczystości to symboliczna inauguracja obchodów kanonizacyjnych Jana Pawła II. Kanonizacja odbędzie się 27 kwietnia w Rzymie.

Na pl. Piłsudskiego przy krzyżu i tablicy, upamiętniającej mszę św. odprawioną w 1979 r. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, ustawiano znicze i złożono kwiaty. Można było też kupić okolicznościowe znaczki wydane przez Pocztę Polską z okazji kanonizacji błogosławionych papieży Jana Pawła II i Jana XXIII.

Uroczystości związane z rocznicą śmierci papieża Polaka odbywały się w stolicy przez całą środę. O godz. 17 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawił rocznicową mszę świętą w kościele św. Anny na Wilanowie. Po nabożeństwie odbył się koncert organowy Emanuela Bączkowskiego dedykowany Janowi Pawłowi II. W salach wystawowych Wieży Trzeciego Tysiąclecia, znajdujących się obok kościoła została otwarta wystawa prac Ewy i Macieja Berbeków "Między niebem a ziemią".

Przed południem w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyło się sympozjum poświęcone papieżowi zorganizowane wspólnie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Natomiast w Centralnej Bibliotece Wojskowej została otwarta wystawa i sympozjum "Jan Paweł II a wojsko".

Komentarze

(2)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Zaprawdę powiadam...

0 / 0

Zdjęcie autora komentarza

Gwardian Pompejan  •

Zaprawdę Powiadam Wam Siostry i Bracia!
Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie rzymsko-katolickich faryzeuszy, tych konsekrowanych szamanów, agentów UB i SB, pedofilów i innej maści seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, oszustów i złodziei, którzy chętnie chodzą w długich szatach i lubią pozdrowienia na rynkach i pierwsze krzesła w świątyniach, i pierwsze miejsca na ucztach; którzy pasożytując pożerają renty i emerytury moherowych wdów i dla pozoru długo się modlą; tych ponoć spotka szczególnie surowy wyrok. [wg Marka Ewangelisty

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kanonizacja

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Jan XXIII był osobowością zaś, drobny komediant z Wadowic, JPII narcyzem.

odpowiedzi (0)

skomentuj