Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak napisać cv? CV wzór

(ls)
Jak napisać cv? Jak napisać życiorys? Curriculum Vitae, czyli cv lub życiorys powinno być krótkie i proste w formie. Najlepiej, gdyby zajęło jedną, maksymalnie dwie strony.

Jak napisać cv?

CV powinno zawierać kilka podstawowych elementów, tj. dane osobowe, wykształcenie i doświadczenie. Warto, aby zawierało także informacje dodatkowe: znajomość języków obcych, szkolenia, zainteresowania i zdjęcie.
Nie zapomnij o formułce, w której wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Nagłówek

Na górze strony trzeba napisać CV lub ładniej w rozwiniętej formie Curriculum Vitae.

Dane osobowe

Tu nie trzeba wpisywać nagłówka „dane osobowe”. Zacznij uzupełniać życiorys po prostu od swojego imienia i nazwiska – dzięki temu będzie dobrze widoczne i może zostać lepiej zapamiętane. Wpisuj je zawsze w tej kolejności: najpierw imię, a potem nazwisko – tak przecież przedstawiamy się w języku polskim. Podaj tylko pierwsze imię, chyba że faktycznie posługujesz się dwoma. Następnie uwzględnij datę i miejsce urodzenia.

Adres zamieszkania

Lepiej jest podać adres zamieszkania niż zameldowania. Przykładowo, jeżeli pochodzisz z Kielc, studiujesz na Uniwersytecie Łódzkim i ubiegasz się o pracę dla studenta w Warszawie, nie wpisuj adresu twojego rodzinnego domu żeby nie wyszło, że podjęcie pracy będzie wiązało się dla ciebie z przeprowadzką.

E-mail

Najlepiej, żeby zawierał twoje imię i nazwisko, np. [email protected]. Adres mailowy powinien brzmieć wiarygodnie i poważnie.

**

Numer telefonu**

Obowiązkowo podaj w CV numer telefonu komórkowego – to najpewniejsza forma kontaktu z kandydatem.


Zdjęcie w CV

Są różne teorie dotyczące zamieszczania zdjęcia w dokumentach aplikacyjnych. Niektórzy twierdzą, że lepiej go nie zamieszczać, aby uniknąć dyskryminacji ze względu na wygląd. My jednak zachęcamy, żeby dodać je do życiorysu. Dobrze zrobione portretowe zdjęcie sprawi, że zostaniecie lepiej zapamiętani w procesie rekrutacji.

Wykształcenie

Nie wpisuj, jaką ukończyłeś podstawówkę lub gimnazjum – to nie ma większego znaczenia. Wystarczy, że zaczniesz swoją historię od liceum, następnie wpiszesz studia licencjackie i magisterskie lub inżynierskie. Możesz uzupełnić tę część życiorysu o temat pracy dyplomowej.
Ważne, żeby na górze pojawiły się najbardziej aktualne dane! Z lewej strony zamieść przedział lat, w jakich uczyłeś się w danym miejscu. Jeżeli kontynuujesz naukę, wpisz planowany rok ukończenia studiów.

Doświadczenie zawodowe

jak wyżej, z lewej strony zakres dat, a z prawej twoje stanowisko, nazwa firmy lub realizowanego projektu. Jeżeli miałeś praktyki studenckie w przedsiębiorstwie, które nie jest rozpoznawalne na rynku, dodaj w nawiasie, czym się zajmuje. Wyszczególnij swój zakres obowiązków. Warto także dodać swoje największe sukcesy.
Doświadczenie zamieść chronologicznie zaczynając od najbardziej aktualnego lub tematycznie – zaczynając od najbardziej istotnego z perspektywy pracy, o którą się ubiegasz.

Szkolenia/ inne doświadczenie/ dotychczasowe osiągnięcia

Zastanów się, czy są takie informacje, które warto przekazać w cv. Ważne, żeby szkolenia były adekwatne do stanowiska, o które sie ubiegasz.
Uwzględnij nazwę instytucji, która je prowadziła i ogólny zakres programowy. Wykorzystaj to miejsce do pochwalenia się innym doświadczeniem, np. organizacją konferencji lub certyfikatami (możesz to także zrobić w dziale umiejętności).

Umiejętności/ dodatkowe kwalifikacje

Przeczytaj jeszcze raz wymagania na stanowisko, na jakie aplikujesz. Jeżeli posiadasz te umiejętności, to wpisz je w pierwszej kolejności.
W tej części uwzględnij zarówno umiejętności twarde (obsługa komputera, znajomość języków obcych), jak i miękkie (dobra organizacja pracy, umiejętność pracy w grupie, komunikatywność etc.).
Zrób rachunek sumienia i wpisz, w jakim stopniu potrafisz obsługiwać komputer (jeżeli uznasz to za istotne, wyszczególnij niektóre programy), jaki jest twój poziom znajomości języków obcych i podaj certyfikaty językowe, jeżeli je posiadasz. Możesz rozróżnić swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem w mowie i w piśmie. Jeżeli znajomość języków jest kluczowa dla twojej przyszłej pracy, utwórz osobną sekcję.

Zainteresowania

Wpisz do niej zarówno zawodowe jak i pozazawodowe zainteresowania, które pokażą, że jesteś ciekawym człowiekiem.Bądź konkretny, np. zamiast literatura wpisz literatura faktu, zwłaszcza zbiory reportaży ze świata, zamiast muzyka – rock lat 70. itd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany