Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w umowie o pracę na czas określony

(zrodlo: podatki.biz)
Wprowadzenie zasady, że umowa o pracę na czas określony może być wykonywana przez okres maksymalnie 24 miesięcy - zakłada złożony w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu pracy.

Poselski projekt zmian w Kodeksie pracy przewiduje, że okres zatrudnienia pracownika na czas określony będzie mógł wynosić maksymalnie 24 miesiące. Podpisanie umowy o pracę po tym terminie będzie równoznaczne w skutkach prawnych z podpisaniem umowy na czas niekreślony. Wyjątkowo układ zbiorowy pracy albo regulamin pracy będzie mógł określać inny niż wskazany wyżej termin obowiązywania umowy na czas określony, nie będzie on jednak mógł być dłuższy niż 36 miesięcy.

Projekt wyłącza z wliczania do łącznego czasu trwania umów terminowych umów o pracę na czas określony podpisanych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Polska będzie musiała zróżnicować, zależnie od stażu pracy, okresy wypowiedzenia przy umowach na czas określony. Zgodnie bowiem z niedawnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TS UE), obecne przepisy mają charakter dyskryminacyjny.

W wyroku z 13 marca 2014 r. TS UE stwierdził, że część przepisów polskiego Kodeksu pracy (głównie art. 33) jest niezgodna z unijną dyrektywą ws. zatrudnienia terminowego (skargę złożyła „Solidarność”).

Projekt nowelizacji przewiduje, że okres wypowiedzenia umowy o pracę, zawartej na czas określony wyniesie:
- 2 tygodnie, jeżeli umowa o pracę na czas określony przekracza 12 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli umowa o pracę na czas określony przekracza 18 miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany