Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądają Groby Pańskie w lubelskich kościołach [ZDJĘCIA]

Agnieszka Kasperska, EP
Kościół pw. Św. Ducha w Lublinie.
Kościół pw. Św. Ducha w Lublinie.
W grobach pańskich pojawia się najczęściej krzyż, figura Jezusa Chrystusa, korona cierniowa, kwiaty i świece. Ale są też elementy nawiązujące do bieżących wydarzeń, czesto budzące sporo kontrowersji. Sprawdziliśmy, jak w tym roku wyglądają Groby Pańskie w lubelskich kościołach.

- Pierwszy raz przygotowywałam w tym roku Grób Pański - przyznaje siostra Miriam, twórczyni instalacji z kościoła pw. św. Antoniego. - Grób połączyłam z ołtarzem całopalnym, na którym stoi Baranek. Do tego najwięcej znaczący napis: Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata.

Niektóre z tegorocznych grobów nawiązują do kanonizacji Jana Pawła II.

- To dla nas szczególny rok, dlatego chcieliśmy, żeby akcenty tego podniosłego wydarzenia były obecne z nami, także podczas świąt Zmartwychwstania Pańskiego - tłumaczy ksiądz Stanisław Opieka, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Marcina. - Stąd w Grobie Pańskim papieskie barwy: biało-żółte flagi oraz białe i żółte kwiaty.

Na zupełnie inną symbolikę postawili Martyna i Dariusz Gasińscy, artyści z Chodla, którzy przygotowali grób w kościele pw. Nawrócenia Świętego Pawła. - To bardzo prosta i trafiająca do serca instalacja. W poprzednich latach robiliśmy groby mające np. silny wymiar patriotyczny czy wpisujący się w bieżące wydarzenia. Tym razem postanowiliśmy inaczej. Ma być prościej i może nieco bardziej tradycyjnie - mówi Jan Karaś, proboszcz parafii z ul. Bernardyńskiej.

Oryginalny Grób Pański powstał tradycyjnie już w kościele pobrygidkowskim przy ul. Narutowicza. - Centralnym punktem instalacji jest drewno z krzyża, które zostało połamane i stało się ołtarzem. To symboliczne. Coś, co oznaczało śmierć, stało się nowym życiem - tłumaczy Jarosław Figura, autor instalacji (przygotowuje ją razem z Januszem Buchoskim).

Na oryginalne rozwiązania pokusiło się jednak niewiele kościołów. Większość lubelskich parafii pozostała w tym roku wierna tradycyjnym symbolom. W grobach pojawiają się krzyż, figura Jezusa, korona cierniowa, kwiaty i świece.

Zgodnie z tradycją, Grób Pański ma przypominać miejsce, gdzie złożono ciało Jezusa. Zwyczaj ich przygotowania pochodzi z Palestyny. Tradycja strojenia grobu wywodzi się ze średniowiecza. W XVIII wieku zwyczaj ten zanikł jednak niemal w całej Europie. Zachował się tylko na terenie Austrii, Węgier, południowych Niemiec i Polski.

Nad Wisłą od XVI wieku w centrum grobu umieszcza się figurę zmarłego Jezusa oraz monstrancję. Obok nich pojawiają się też dekoracje, które niekiedy nawiązują do bieżących wydarzeń. Czasem wywołują także kontrowersje.

Zachęcamy Was do wysyłania zdjęć Grobów Pańskich z kościołów w Waszych miejscowościach. Przesyłajcie je na [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski