Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dniu Mamy - Mammo! (grafia)

Salve
Strach i krążące mity powstrzymują wiele z nas przed wykonaniem badań profilaktycznych. Ze strachem każda musi poradzić sobie sama, ale z mitami na ten temat rozprawi się onkolog z Kliniki Salve Medica doktor Rajchert.

- Dlaczego tak ważne jest badanie piersi?

Rak piersi stanowi jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych kobiet w Polsce. Statystki medyczne wskazują na tendencje wzrostową zachorowalności wśród Polek. I niestety nowotwory złośliwe są główną przyczyną zgonów kobiet do 65. roku życia, a rak piersi pierwszą przyczyną śmierci pań w wieku 40–55 lat. Drogie Panie – nie bójcie się badań profilaktycznych, bowiem niewiedza nie wyklucza problemu.

- Czy zbyt dojrzały wiek stanowi barierę dostępności do badań profilaktycznych?

Nic bardziej mylnego. Program profilaktyczny został skonstruowany dla kobiet w wieku 50–69 lat, ale nie oznacza to, że pozostałe kobiety będą bez opieki. Kobiety po 69. roku życia również mogą korzystać z badań profilaktycznych, takich jak np. mammografia. Potrzebne jest do tego skierowanie od lekarza prowadzącego, co uprawnia do bezpłatnego badania. Kobiety przed 50. rokiem życia również mogą wykonywać mammografię na podstawie powyższych wskazań. Lekarze rekomendują wykonywanie mammografii po 40. roku życia.

- Czy badanie mammograficzne można wykonać tylko raz na 2 lata?

Badanie wykonywane raz na 2 lata przysługuje bezpłatnie według programu, co oznacza, że raz na 2 lata dla większości kobiet w tym wieku, wystarczy do postawienia właściwej diagnozy. Oczywiście, lekarz z poradni onkologicznej lub pierwszego kontaktu, może zalecić częstsze wykonywanie mammografii w uzasadnionych przypadkach.

- Panie doktorze, czy badanie mammograficzne jest bolesne?

Podczas mammografii należy ucisnąć piersi, w związku z tym z pewnością nie należy to badanie do przyjemnych. Natomiast dla większości kobiet ucisk ten jest do zaakceptowania i nazywany jest dyskomfortem. Ucisk podczas badania jest konieczny do tego, aby powstałe podczas badania zdjęcia obrazowały dokładnie całą strukturę piersi. Dzięki temu lekarze mogą postawić właściwą diagnozę.

- Czy strach przed dawką promieniowania podczas mammografii jest uzasadniony?

W pracowniach stacjonarnych i mammobusach należących do Salve Medica i Medica mamy wszędzie ten sam sprzęt mammograficzny, który wykonuje badanie w najnowszej technologii cyfrowej, a to zapewnia minimalną dawkę promieniowania porównywalną z dawką przejmowaną podczas prześwietlenia zęba.

www.salvemedica.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany