Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na czym oblewają kursanci podczas egzaminu na prawko? Ten przeklęty rękaw...

Piotr Grabowski
Potrącenia pachołków to bardzo częsty błąd podczas jazdy w rękawie.
Potrącenia pachołków to bardzo częsty błąd podczas jazdy w rękawie.
Na placu rękaw, a na mieście niebezpieczna jazda – to przyczyny najczęstszych potknięć podczas zdawania egzaminów na prawo jazdy kat. B. Łódzki WORD opracował raport najczęściej popełnianych błędów przez kandydatów na kierowców na egzaminie praktycznym w pierwszym kwartale tego roku.

Autoszkoły i WORD przy okrągłym stole. Będzie łatwiej zdać na prawo jazdy?


Stłuczka z elką

W tym czasie egzaminy oblało aż 6260 osób. Mimo to ośrodek chwali się aż 32-procentową zdawalnością. Tak dobrego wyniku nie było od lat.
– Ten znienawidzony przez kursantów plac manewrowy to miejsce, gdzie egzaminator wstępnie ocenia, czy kursant panuje nad autem, czy też jest odwrotnie, auto nad kursantem – mówi Łukasz Kucharski, dyrektor WORD.
Choć zazwyczaj jest tam spokojnie, to zdarzają się mrożące krew w żyłach sytuacje.
– Bywa, że zdającemu pomylą się pedały hamulca i przyspieszenia lub zupełnie traci panowanie nad autem i jedzie wprost na latarnie czy płot – mówi Łukasz Kucharski. – W skrajnych sytuacjach dochodzi do potrąceń.
Niebezpiecznie jest też podczas egzaminu w ruchu ulicznym. Auta łódzkiego WORD-u średnio trzy razy w miesiącu biorą udział w kolizjach. Co ciekawe, równie często co kursanci ich sprawcami są inni uczestnicy ruchu. Rutyną jest najechanie na tył.
– Kursanci zatrzymują się na stopie, a inni kierowcy, którzy jeżdżą na pamięć, nie zawsze tak robią – mówi dyrektor ośrodka. – Właśnie w takich okolicznościach najczęściej dochodzi do stłuczek.

Rekordzistka w WORD nie zdała 23 razy!

Na czym oblewają najczęściej
Na placu manewrowym prym wiedzie rękaw – to od lat zadanie, z którym kursanci mają duży problem. Najczęściej najeżdżają na pachołki, rzadziej na linię. Młodzi kierowcy często też nie radzą sobie z ruszaniem na wzniesieniu oraz z tak łatwym zadaniem, jak prawidłowe przygotowanie auta do ruszenia – ta część egzaminu dyskwalifikuje częściej niż takie błędy, jak wyprzedzanie na skrzyżowaniu czy zawracanie w niedozwolonym miejscu.
Po wyjechaniu na miasto ponad pół tysiąca egzaminów przerwano, bo zachowanie zdającego zagrażało bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego!
– To na przykład niekontrolowane zjeżdżanie autem na przeciwległy pas ruchu, nagłe wjechanie na chodnik, wszelkiego rodzaju otarcia o inne pojazdy – komentuje Łukasz Kucharski.
Znaczna część egzaminów przerywana jest na prośbę kursantów.
To głównie przez stres i niskie przekonanie o własnych umiejętnościach. Nie warto jednak tego robić. Pamiętajmy, że nawet gdy wiemy o negatywnym wyniku, mamy prawo dokończyć egzamin. To będzie dodatkowa lekcja.

W WORD ubywa kursantów! Przez nową bazę pytań


Na czym kursanci oblewają najczęściej

Plac manewrowy__
* Przygotowanie do jazdy.
* Jazda po łuku (najechanie albo potrącenie pachołka lub tyczki)
* Ruszanie na wzniesieniu

Jazda w ruchu ulicznym__
* Zachowanie osoby zdającej zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego
* Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu
* Niezastosowanie się do znaku stop
* Niezastosowanie się do sygnałów świetlnych
* Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany