Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje, seks i bezpieczeństwo. Specjaliści radzą [ZOBACZ WIDEO]

Agata Pustułka
W lecie i w wakacje rośnie liczba stosunków seksualnych
W lecie i w wakacje rośnie liczba stosunków seksualnych 123rf
Specjaliści radzą, jak zadbać o zdrowie intymne latem i kiedy pójść z córką do ginekologa. Jakie środki antykoncepcyjne są bezpieczne, najskuteczniejsze i najlepsze w danym wieku.

Lato to okres, kiedy łatwiej, ze względu na większą swobodę, nawiązujemy kontakty intymne. To dla wielu młodych ludzi czas pierwszych samodzielnych wyjazdów i seksualnej inicjacji. Jej wiek w Polsce stale się obniża, dlatego tym bardziej świadomi rodzice i nastolatkowie powinni dbać o swoje zdrowie i pójść do ginekologa. Dr Kuka-Panasiuk, ginekolożka z Centrum Medycznego prof. Krzysztofa Sodowskiego radzi, by wybrać się, by do ginekologa udać się przed rozpoczęciem kontaktów seksualnych.

- Warto czas wizyty poświęcić na rozmowę o oczekiwaniach i problemach. Rekomendujemy wspólne przyjście matki i córki, zwłaszcza gdy ma ona mniej niż 15 lat, bo zgodnie z prawem nie możemy przyjmować młodszych pacjentek w tym wieku, jeśli nie towarzyszy im opiekun prawny - dodaje lekarka.

Młode kobiety oczekują od ginekologa rad i pomocy w doborze antykoncepcji, która powinna być "szyta na miarę". - Czyli dostosowana do potrzeb i stanu zdrowia pacjentki - dodaje dr Patrycja Sodowska z katowickiego Centrum. Inny środek otrzyma osoba otyła, inny taka, u której występuje trącik. Oferta jest naprawdę ogromna i dotyczy nie tylko rodzaju środka, ale też jego ceny.

Tymczasem jak wynika z raportu "Współczesna seksualność i nowoczesna antykoncepcja Polaków 2014", zrealizowanego w ramach kampanii "Wakacje na okrągło" na swoją pierwszą wizytę u ginekologa wiele Polek wybiera się zbyt późno! Głównym źródłem wiedzy są internet i rówieśnicy. Można wręcz powiedzieć, że wiedza o nowoczesnych metodach hormonalnych praktycznie nie istnieje.

W czasie pierwszej wizyty u ginekologa należy spodziewać się oczywiście badania ginekologicznego. Ponieważ może być dla młodej osoby bardzo stresujące, dobrze gdy lekarzem przyjmującym i badającym będzie kobieta. Wprawdzie zaleca się, by kobieta, która nie ma żadnych dolegliwości, odbyła swoją pierwszą wizytę u ginekologa nawet już w wieku pomiędzy 17 a 18 lat, ale przecież wiadomo, że już spora część gimnazjalistek prowadzi regularne życie seksualne. Kiedy udać się do specjalisty bez względu na wiek? Jeśli pojawią się zbyt częste i obfite krwawienia, problemy z cerą, stany zapalne. To są dolegliwości, które warto wcześniej zgłosić ginekologowi.

Terapia hormonalna, którą w młodym wieku może zalecić lekarz, daje kobiecie dużo korzyści zdrowotnych w przyszłości, zmniejsza ryzyko stanów zapalnych, torbieli i guzów jajnika oraz rozwoju endometriozy.

U kobiet, u których nie występują problemy, kolejnym momentem niezależnym od wieku, kiedy warto się zgłosić do ginekologa, to moment rozpoczęcia współżycia.
Najlepiej przyjść przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, aby ustalić taką metodę antykoncepcji, która będzie w stanie zabezpieczyć kobietę i taką, która będzie dla niej komfortowa. Wg zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego przy doborze antykoncepcji wystarczy zrobić badanie ginekologiczne, przeprowadzić pełny wywiad dotyczący chorób występujących w rodzinie, przede wszystkim w kierunku chorób zakrzepowych, bo jest to pewne ryzyko, szczególnie w pierwszym okresie stosowania antykoncepcji. Można też zrobić dodatkowo badania pewnych wad układu krzepnięcia tzw. czynnik Leiden, który powinno się oznaczać u kobiet, u których w rodzinie występują zakrzepice.

Ponieważ są to drogie badania, lekarze zalecają je tylko w takich sytuacjach, kiedy występuje zagrożenie. Inne zalecane standardowo badania przed doborem antykoncepcji to cytologia i USG. Warto zaznaczyć, że dobór metody hormonalnej niekiedy odbywa się na zasadzie prób i błędów. Konkretne preparaty są różnie przyswajane w organizmie, dlatego objawy i samopoczucie podczas ich przyjmowania mogą być różne. Jeśli po rozpoczęciu stosowania zaleconej metody wystąpią dolegliwości, kobieta powinna rozważyć z lekarzem ich zmianę.

***

Dr Patrycja Sodowska i dr Dorota Kuka-Panasiuk , ginekolożki z Centrum Medycznego prof. Krzysztofa Sodowskiego w Katowicach to ekspertki DZ, które można wysłuchać w wywiadach wideo na www.dziennikzachodni.pl.
Specjalistki odpowiadają na pytania dotyczące antykoncepcji, bezpiecznego seksu, chorób przenoszonych drogą płciową, a także czy warto szczepić dorastające dziewczynki przeciwko wirusowi HPV.


*Trąba powietrzna spustoszyła Pszczynę! ZDJĘCIA + WIDEO
*Mundial 2014: Brazylia - Niemcy 1:7 [MEMY + OPINIE] Brazylia upokorzona, drwiny w internecie
*Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo