Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcz w napletku

(lb, KL)
arch int.
O godz. 3 nad ranem do łódzkiego pogotowia zgłosił się młody łodzianin, który podczas kąpieli pod prysznicem zauważył u siebie kleszcza.

Złamał penisa podczas seksualnych igraszek!

- Kleszcz wbił mu się w napletek - mówi dr Marek Sasin, chirurg łódzkiego pogotowia. - W jakich okolicznościach? Ciekawe, ale ten pacjent po prostu chodził w krótkich spodniach po mieście, nawet nie był w lesie czy na działce.
Codziennie do WSRM przy ul. Sienkiewicza zgłasza się od 10 do 12 pacjentów z prośbą o usunięcie niebezpiecznego pajęczaka z różnych miejsc na ciele.


Jak postępować z kleszczami

Kleszcza usuwamy zwykłą pęsetą, sterylną igłą lub przyborami do usuwania kleszczy, np. specjalnym lassem, kleszczołapkami, ssawką czy specjalną kartą plastikową z nacięciami do usuwania różnych postaci kleszcza (nimfy, postać dojrzała)- tzw. safecard tick remover. Można także użyć preparatu zawierającego suchy lód w aerozolu (np. Tic Off), który powoduje natychmiastowe zabicie kleszcza.

Ważne jest, aby kleszcza usuwać zdecydowanym, pewnym ruchem, a przy tym nie manipulować kleszczem, nie kręcić, nie wyrywać, gdyż powoduje to zwracanie zawartości jelita- krwi i wszelkich drobnoustrojów, których kleszcz jest nosicielem, do organizmu człowieka, zwiększając ryzyko zakażenia.

W żadnym wypadku kleszcza nie należy smarować np. masłem, kremem, przypalać lub zalewać spirytusem, jodyną, gdyż to powoduje, że drażniony w ten sposób kleszcz zwraca zawartość swojego jelita wprost do rany. Po usunięciu kleszcza sprawdzamy, czy kleszcz został usunięty w całości i skórę odkażamy.

Jeśli nie możemy usunąć resztek kleszcza lub kleszcz znajduje się w trudnej okolicy, np. w okolicy oka czy narządów płciowych, to jak najszybciej powinniśmy się udać do lekarza POZ/rodzinnego, aby ten usunął kleszcza w bezpieczny sposób. W weekendy oraz w porze nocnej udajemy się do placówki zapewniającej nocną i świąteczną opiekę zdrowotną - do usuwania kleszcza niezbędny jest zestaw do "małej chirurgii", który znajduje się na standardowym wyposażeniu zarówno takiej placówki, jak i każdego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej/ rodzinnego.

Co dalej? Lekarze polecają, aby potem, przez kilka tygodni, uważnie obserwować swój organizm i jeśli wystąpi zmiana skórna, tzw. rumień wędrujący lub pojawią się objawy grypopodobne, to udać się do lekarza po leki- będzie potrzebny antybiotyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany