Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już trzynasta rocznica śmierci Edwarda Gierka. Jutro spotkanie

Tomasz Szymczyk
We wtorek minie trzynaście lat od śmierci Edwarda Gierka. W sobotę działacze lewicy spotkają się przy jego grobie w Sosnowcu-Zagórzu.

Ocena rządów Edwarda Gierka do dziś jest w społeczeństwie różna i budzi emocje. Gierek przestał rządzić Polską trzydzieści cztery lata temu, nie żyje od trzynastu. W sobotę przy grobie na cmentarzu w Sosnowcu-Zagórzu byłego I sekretarza KC PZPR, a wcześniej szefa Komitetu Wojewódzkiego partii w Katowicach spotkają się działacze lewicy, by wspominać lata siedemdziesiąte i samego Gierka.

W Zagórzu nie zabraknie eurodeputowanego prof. Adama Gierka, prof. Pawła Bożyka oraz delegacji organizacji lewicowych m.in. z Warszawy, Gdańska, Ustronia i Częstochowy.

- Przy grobie Edwarda Gierka zaplanowano wystąpienia. Potem chcemy spotkać się niedaleko, by przedyskutować sprawę zbliżającej się 15. rocznicy śmierci oraz 10. rocznicy powołania Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka - mówi Maciej Gadaczek, prezes Społecznego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka i organizator obchodów. - Z okazji 15. rocznicy śmierci Gierka chcemy zorganizować wystawę nie tyle o nim samym, co o młodzieży z lat siedemdziesiątych, która uczestniczyła w budowie tzw. drugiej Polski - dodaje.

Początek spotkania nacmentarzu przy ul. Zuzanny o godzinie 12.

Edward Gierek urodził się w 1913 roku we wsi Porąbka, przyłączonej do Sosnowca dopiero w 1975 roku. Gdy miał cztery lata, jego ojciec zginął na kopalni Kazimierz. W latach 30. i 40. przebywał na emigracji we Francji i Belgii. To tam zetknął się z ruchem komunistycznym. Po powrocie do Polski rozpoczął pracę w aparacie partyjnym, będąc w latach 70. osobą numer jeden w PRL. Odsunięty od władzy w 1980 roku został internowany w stanie wojennym. Potem mieszkał w Ustroniu, zmarł w szpitalu w Cieszynie.

W Sosnowcu i całym Zagłębiu do dziś odczuwalny jest sentyment do osoby Edwarda Gierka i okresu jego rządów. Sam Gierek jest honorowym obywatelem Sosnowca, jego imię nosi również jedno z rond w mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!