Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

“Eulex go home” - rośnie napięcie w Mitrovicy

Jacek Gallant
Gdyby ktoś miał wątpliwości to tabliczka informuje o parku.
Gdyby ktoś miał wątpliwości to tabliczka informuje o parku. Jacek Galllant
W nocy z poniedziałku na wtorek (18/19 sierpnia) nieznani sprawcy rozkleili na znakach drogowych i budynkach w serbskiej części Mitrovicy nalepki ze swastyką i napisem "EULEX go home” i tekstem po serbsku: "Eulex - wróg narodu serbskiego". Takie same napisy pojawiły się również w Zubin Potoku, innej serbskiej miejscowości na północy Kosowa.

Rzecznik prasowy Misji Eulex Miguel de Faria Karvaljo powiedział, że rozlepienie takich ulotek jest niedopuszczalne, bowiem Unia Europejska od wielu lat angażuje się w walkę o wolność i demokrację oraz rządy prawa, a zestawianie jej działań z reżimem nazistowskim jest obraźliwe i haniebne.

Do tej pory nie ustalono, kim są sprawcy tej akcji propagandowej wymierzonej przeciwko Misji Praworządności Unii Europejskiej Eulex w Kosowie. Nie ulega natomiast wątpliwości, iż protest ten jest odpowiedzią na mający się rozpocząć za kilka dni, 23 sierpnia, proces Oliviera Ivanovića – jednego z politycznych liderów Serbów mieszkających w Kosowie, byłego kandydata na burmistrza Mitrowicy. Oskarżony jest on o zbrodnie wojenne przeciwko albańskim Kosowianom. Akt oskarżenia liczący 50 stron zawiera zarzuty udziału w zabójstwie 4 Albańczyków w Mitrovicy 14 kwietnia 1999 roku oraz podżeganie i przygotowywanie mordu 10 Albańczyków w dniu 3 lutego 2000 roku. Wspólnie z nim oskarżono czterech innych Serbów, w tym byłego dowódcę policji w północnej Kosowskiej Mitrovicy, Dragoljuba Delibasica. We wtorek odbyło się posiedzenie, podczas którego sędzia EULEXU postanowił, iż Ivanović oraz inni oskarżeni do końca procesu będą przebywać w areszcie.

Miesiąc temu w Mitrovicy odbyły się protesty Serbów w obronie Ivanovića. Przed kilkoma dniami społeczność serbska mieszkająca w północnym Kosowie zaprotestowała również przeciwko eskalacji działań przeciwko nim, dając tym samym wyraz niezadowolenia z toczącego się postępowania karnego przeciwko Ivanovićovi.

Napięcie w Mitrovicy niemal cały czas jest podsycane przez przeciwników porozumień pomiędzy Prisztiną a Belgradem. Przed niespełna 2 miesiącami udało się zlikwidować na moście dzielącym Mitrovicę na część północną (serbską) i południową (albańską) barykadę usypaną przez Serbów przed trzema laty. I znowu pojawiły się tu sprzeczne koncepcje zagospodarowania tej przestrzeni publicznej. Serbowie na moście nad Ibarem utworzyli (bez niczyjej zgody) Park Pokoju, natomiast albańscy Kosowianie z Mitrovicy postanowili urządzić w tym miejscu rondo imienia Adema Jashariego - ich bohatera, pierwszego dowódcy Armii Wyzwolenia Kosowa (UĆK). Park więc powstał, a międzynarodowi politycy wraz z serbskimi i kosowskim władzami usiłują rozwiązać ten problem. Do dziś na moście stacjonują międzynarodowe siły KFOR wraz z lokalna policją i utrzymują spokój w tym miejscu.

Sytuacja jest więc nabrzmiała, choć z pozoru na ulicach Mitrovicy panuje spokój. Jednak zbliżający się proces serbskich funkcjonariuszy może spowodować wzrost napięcia. Międzynarodowe siły KFOR i Eulex - w tym polscy policjanci stacjonujący w Mitrovicy - stale patrolują teren północno-zachodniego Kosowa. Czy to wystarczy, aby zapobiec niepotrzebnym nikomu zamieszkom? Miejmy nadzieję, że tak, bowiem większość społeczności serbskiej i albańskiej jest zainteresowana życiem w spokoju. Pamięć o zakończonej tu przed 15 laty wojnie jest wciąż żywa, o czym przypominają znajdujące się tu pomniki poległych Albańczyków i Serbów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski