Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok szkolny 2014/2015 niesie zmiany. Największe w podstawówkach i liceach

Weronika Skupin, wsp. MAL
W tym roku sześciolatki mają obowiązkowo pójść do pierwszej klasy. Ich koledzy z szóstych klas zdają język obcy na sprawdzianie
W tym roku sześciolatki mają obowiązkowo pójść do pierwszej klasy. Ich koledzy z szóstych klas zdają język obcy na sprawdzianie Mariusz Kapala
Duże zmiany czekają nas w nowym roku szkolnym. Największe dotyczą podstawówek i liceów. Nowa podstawa programowa objęła dwa lata temu uczniów czwartych klas podstawówki i pierwszych liceów. To oni właśnie teraz przystąpią do końcowych egzaminów w zmienionej formie.

Sześciolatki w pierwszej klasie
Obowiązek szkolny dotyczy sześciolatków, które urodziły się w pierwszej połowie 2008 roku. Rodzice dzieci urodzonych w drugiej połowie roku mogą wysłać swoje dziecko do szkoły, ale nie muszą.

Poradnie w cały województwie wydały 2458 opinii o tym, że dzieci nie powinny jeszcze iść do pierwszej klasy. W samym Wrocławiu naukę we wrześniu powinno rozpocząć prawie 9 tys. małych wrocławian, w tym 3142 sześciolatków. Grupa rodziców sześciolatków z pierwszego półrocza 2008 roku wciąż walczy o zmianę prawa. Chcą mieć wybór. Ostatnio zorganizowali nawet happening.

Sprawdzian szóstoklasisty 2015 z językiem obcym
Od roku szkolnego 2014/2015 zmienią się zasady sprawdzianu szóstoklasisty. Test będzie rozbity na część z języka polskiego i matematyki, oraz drugą - z języka obcego. Jest to zupełnie nowy pomysł, uczniowie sprawdzą swoje umiejętności lingwistyczne. Na rozwiązanie pierwszej części będzie 80, a drugiej - 45 minut.

Szóstoklasiści będą zdawać sprawdzian z tego języka obcego, jakiego uczą się w swojej szkole. Do wyboru jest sześć: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski.

Tak, jak do tej pory, wynik sprawdzianu nie będzie miał wpływu na przyjęcie dziecka do gimnazjum.

Matura 2015 bez prezentacji maturalnej
Choć obecna matura już jest nazywana nową, ta w 2015 r., choć jeszcze nowsza, będzie paradoksalnie powrotem do korzeni. Prezentację maturalną można wyrzucić to kosza. Teraz maturzysta będzie musiał przyswoić większą wiedzę z zakresu kultury i języka polskiego.

Tak, jak kiedyś, uczeń nie będzie mógł przewidzieć pytań, a ponieważ prezentacje maturalne często były kupowane jako "gotowce", zmiany zmuszą licealistów do myślenia.

Pytania będą dotyczyć analizy fragmentów tekstu literackiego, popularnonaukowego lub innego tekstu kultury, np. obrazu. Maturzysta będzie miał kwadrans na przygotowanie odpowiedzi, a na wypowiedź - 10 minut. Pytania przygotuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Kolejna zmiana - obowiązkowy przedmiot rozszerzony na maturze pisemnej. Każdy maturzysta będzie musiał wybrać co najmniej jeden, a maksymalnie sześć przedmiotów na poziomie rozszerzonym, które potem będą liczyły się przy rekrutacji na studia. Wybór nie będzie miał znaczenia na świadectwo maturalne. Można oblać, ale trzeba przystąpić do egzaminu.
Zmieni się też system oceniania prac. Sprawdzający dopuści niesztampowe rozwiązania wychodzące poza określony klucz.

CZYTAJ DALEJ KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 (KIEDY ŚWIĘTA I WOLNE)
Kalendarz roku szkolnego 2014/2015 (KIEDY ŚWIĘTA I WOLNE)
Zobacz, kiedy wypadają święta i wakacje w rozpoczynającym się wkrótce roku szkolnym 2014/2015.
1 września, poniedziałek - początek roku szkolnego,
14 października, wtorek - Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Nauczyciela,
1 listopada, sobota - Wszystkich Świętych,
11 listopada, wtorek - Święto Niepodległości,
23 grudnia (wtorek) - 1 stycznia (czwartek) - zimowa przerwa świąteczna,
19-31 stycznia - ferie zimowe, w województwie dolnośląskim,
1 kwietnia, środa - sprawdzian szóstoklasistów,
2-7 kwietnia - Wielkanoc,
21-23 kwietnia - egzaminy gimnazjalne,
1 maja, piątek - Święto Pracy,
4-22 maja - sesja matur pisemnych
4-29 maja - maturalne egzaminy ustne
4 czerwca, czwartek - Boże Ciało,
26 czerwca - zakończenie roku szkolnego
27 czerwca - 31 sierpnia - wakacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska