Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ sfinansuje leczenie czerniaka. W dwóch placówkach na Pomorzu

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
W Polsce zarejestrowane są dwa leki przeznaczone dla chorych na czerniaka: Zelboraf i Yervoy. Ten pierwszy jest refundowany od 1 marca 2013 roku. Yervoy - nie był dotąd refundowany.
W Polsce zarejestrowane są dwa leki przeznaczone dla chorych na czerniaka: Zelboraf i Yervoy. Ten pierwszy jest refundowany od 1 marca 2013 roku. Yervoy - nie był dotąd refundowany. archiwum PP
Rocznie czerniaka wykrywa się u 2600 Polaków, notuje się 1500 zgonów. Na Pomorzu dwie placówki wygrały konkurs na realizację nowego programu lekowego dla chorych. NFZ sfinansuje leczenie czerniaka nowym lekiem w UCK i WCO w Gdańku.

Jedną z wybranych placówek jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, drugą - Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku. To w nich specjaliści onkolodzy będą mogli leczyć chorych z zaawansowaną postacią czerniaka skóry lub błon śluzowych ipilimumabem (handlowa nazwa Yervoy). Program ruszyć ma od 1 września.

Do tej pory pacjenci z Pomorza szukali dostępu do tego leku w innych ośrodkach onkologicznych w Polsce, gdzie program udało się uruchomić wcześniej .

- Od połowy czerwca 2014 roku, od kiedy realizujemy ten program, włączyliśmy do niego 26 chorych z całej Polski, w tym również z Pomorza - tłumaczy prof. dr hab. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii w Warszawie. - Aktualnie ten program lekowy działa również w Bydgoszczy, Lublinie i Łodzi, wkrótce - oprócz Gdańska - dostępny dla chorych będzie m.in. w Krakowie i na Śląsku.

W Polsce zarejestrowane są dwa leki przeznaczone dla chorych na czerniaka: Zelboraf i Yervoy. Ten pierwszy jest refundowany od 1 marca 2013 roku. Podaje się go chorym z potwierdzoną mutacją genu BRAF V600. Yervoy - dla chorych bez tej mutacji nie był dotąd refundowany.

- Program daje szansę chorym, dla których do tej pory nie było żadnego ratunku - twierdzi dr n. med. Kamil Drucis z Kliniki Chirurgii Onkologicznej w UCK. Rocznie w klinice wykonywanych jest ok. 150 operacji z powodu czerniaka (w różnych stadiach) , bo leczenie chirurgiczne wciąż jest podstawową metodą leczenia czerniaka i to na całym świecie.

Poza UCK operacje tego typu przeprowadza się również w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie. W przypadku zaawansowanej choroby chirurdzy często są bezradni - rozsianego czerniaka nie da się "wyciąć".

- Wówczas konieczne jest włączenie chemioterapii - tzw. pierwszej linii - wyjaśnia dr n.med. Joanna Pikiel z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. - W razie niepowodzenia leczenia chorym z mutacją genową mogliśmy włączyć leczenie drugiej linii, chorym bez mutacji nie mieliśmy nic do zaoferowania. Dr Pikiel zastrzega - ipilimumab też nie jest cudownym lekiem (jest bardzo toksyczny), ale 20 proc. chorych przedłuża życie nawet o kilka lat. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że jeden rok przeżywa zaledwie 25 proc. pacjentów z wykrytym czerniakiem.

- Aktualnie żaden z naszych chorych nie czeka na ten nowy lek - mówi dr Pikiel. - Siedmiu pacjentów mamy w pierwszej linii leczenia, zgłaszają się na kontrolne badania. W UCK również ani jeden pacjent nie jest jeszcze do nowego programu zakwalifikowany.

- Żadnej rekrutacji na razie nie prowadzimy, bo mamy smutne doświadczenia z poprzednich programów - tłumaczy dr n. med. Magdalena Korożan z Kliniki Onkologii i Radioterapii. - Teoretycznie ruszy on 1 września. Szpital musi kupić lek w ramach przetargu itd., więc praktycznie dostępny dla chorych będzie pewnie za trzy miesiące. Dobrze jednak, że w ogóle powstał.

- Na realizację tego programu na Pomorzu przeznaczyliśmy do końca tego roku 1 mln 125 tys. zł - informuje Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego NFZ.
Kwota ta wystarczy na czterokrotne podanie leku trzem chorym.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki