Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS kontroluje zwolnienie... a ty się bronisz

(kz)
W pierwszym półroczu tego roku I Oddział ZUS skontrolował ponad 9.500 zwolnień wystawionych dla mieszkańców Łodzi. Aż 706 zostało zakwestionowanych z powodu tego, że niewłaściwie je wykorzystywaliśmy, albo orzecznik uznał, że jesteśmy zdrowi i nadajemy się do pracy. W tym drugim przypadku oznaczało to konieczność natychmiastowego zgłoszenia się w firmie.

Jak podaje Monika Kiełczyńska, rzecznik I Oddziału ZUS przy ul. Zamenhofa, tylko w tym oddziale 6.080 osób wezwano w pierwszym półroczu do orzecznika.
Po kontroli przerwano 509 zwolnień i wydano zaświadczenie o zdolności do pracy. U 3.451 osób sprawdzono również sposób wykorzystywania zwolnienia.Nieprawidłowości wykryto w 197 przypadkach i tym osobom cofnięto zasiłki. Ci, którym już je wypłacono, będą musieli je zwrócić.

Ile i jak chorować
Zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 182 dni choroby (w przypadku gruźlicy i ciąży – 270 dni). Przy czym jeżeli zachorowaliśmy, a potem wróciliśmy do pracy i znowu zachorowaliśmy, wówczas okresy zwolnień sumuje się, jeśli przerwa w zwolnieniach wynosiła do 60 dni. Ale jeżeli otrzymujemy je z powodu różnych chorób, wówczas okresy zwolnienia nie sumują się.
Ma to ogromne znaczenie, bo przy pojawiających się różnych chorobach można na zwolnieniu być nawet latami, a zasiłek będzie wypłacany. Jest to ważne, szczególnie w przypadku osób objętych ochroną na cztery lata przed emeryturą.
Istotne jest także, że po wyczerpaniu wymienionych 182 dniach zwolnienia możemy skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego, które będzie nam wypłacane nawet przez kolejne 12 miesięcy.
O prawie do niego decyduje orzecznik ZUS. Wynosi ono 90 procent podstawy wymiaru zasiłku przez pierwsze
3 miesiące, a potem 75 procent.

Po zwolnieniu z pracy
Często jest tak, że po utracie pracy nagle nasilają się wszystkie choroby, które wcześniej bagatelizowaliśmy, bo za wszelką cenę nie chcieliśmy podpaść przełożonym.
Warto więc wiedzieć, że zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu prawa do ubezpieczenia chorobowego, ale tylko wtedy gdy:
choroba trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
* nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
* nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej, której objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od zachorowania.
Warto też pamiętać, że jeżeli choroba spowodowana jest nadużyciem alkoholu, wówczas zasiłek chorobowy przysługuje, ale dopiero od 6. dnia zwolnienia. Natomiast jeżeli w czasie choroby wykonujemy pracę zarobkową lub wykorzystujemy zwolnienie niezgodnie z jego celem, wówczas tracimy prawo do zasiłku za cały okres trwania zwolnienia! To takimi przypadkami zajmują się ZUS i orzecznicy.

Zasiłek na chorego członka rodziny
Zasiłek opiekuńczy przysługuje, gdy otrzymany zwolnienie w celu opieki nad:
l dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły;
l chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat, a także innym chorym członkiem rodziny (chodzi tu o małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuków, starsze dzieci) pod warunkiem, że w trakcie choroby przebywają z nami pod jednym dachem.
Ten zasiłek przysługuje 60 dni w roku w przypadku dzieci, niezależnie od ich liczby, i 14 dni w przypadku opieki nad innymi członkami rodziny. Łącznie nie może on być jednak dłuższy niż 60 dni w roku. Wynosi on 80 procent podstawy zasiłku.

U orzecznika ZUS
W celu kontroli prawidłowości wydania zwolnienia lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może przeprowadzić badanie lekarskie w wyznaczonym przez siebie miejscu lub w miejscu pobytu chorego. Może też skierować nas na badanie specjalistyczne wykonane przez wyznaczonego przez lekarza konsultanta ZUS. Orzecznik może też zażądać od lekarza, który wystawił zwolnienie, przekazania całej dokumentacji medycznej chorego, będącej podstawą do zwolnienia. Także chory jest zobowiązany do udostępnienia dokumentów z leczenia, które posiada.
Wezwanie na badanie dostajemy listownie, za potwierdzeniem odbioru. Ustawa mówi, że w razie uniemożliwienia badania lub niedostarczenia posiadanych wyników badań w terminie wezwania, zwolnienie traci ważność od następnego dnia. Przepis ten jest różnie interpretowany przez ZUS i sądy. ZUS wychodzi z założenia, że nie ma znaczenia powód, dla którego nie stawiliśmy się na badanie. Sądy jednak interpretują to inaczej i jeżeli potrafimy uzasadnić przyczyny niemożności stawienia się przed lekarzem orzecznikiem, decyzję o przerwaniu zwolnienia uznają za nieważną. Powoduje to odzyskanie prawa do zasiłku, a także wszystkich innych praw pracowniczych związanych ze zwolnieniem.

Jeżeli orzecznik uzna w czasie badania, że jesteśmy zdolni do pracy i przerwie dalszy bieg zwolnienia, wystawi odpowiednie zaświadczenie. Jest to dokument dopuszczający nas do pracy. Jeżeli nie zgłosimy się do pracy i nie dostarczymy zaświadczenia, nieobecność będzie traktowana jako nieusprawiedliwiona. Taką decyzję możemy oczywiście zaskarżyć do sądu, ale że nie stosuje się tu żądnego odrębnego trybu przyśpieszonego, dochodzenie racji może potrwać miesiące. Mamy jednak prawo pójść do lekarza, który wystawił zwolnienie albo innego, już tego samego lub następnego dnia i jeżeli on wystawi nam kolejne zwolnienie, wówczas decyzja orzecznika nie ma żadnego znaczenia, ponieważ nie odnosi się do nowego zwolnienia. Lepiej jednak wybrać innego lekarza, gdyż ten, który dał nam zakwestionowane zwolnienie, może zostać ukarany przez ZUS pozbawieniem prawa do wystawiania zwolnień nawet do roku.

Po kontroli sposobu wykorzystywania zwolnienia
ZUS na wniosek pracodawcy lub sam z siebie może przeprowadzić kontrolę sposobu wykorzystywania zwolnienia. Nie tylko praca, także działalność nieodpłatna może być powodem odebrania zwolnienia i zasiłku. Ważne jest także byśmy swoim postępowaniem nie przyczyniali się do przedłużenia okresu leczenia. Dlatego to, jakie czynności możemy wykonywać, uzależnione jest od rodzaju choroby. W sytuacjach wątpliwych możemy poprosić lekarza prowadzącego, by wystawił odpowiednie zaświadczenie o braku przeciwwskazań, np. do wyjazdu w czasie leczenia, wzięcia ślubu lub wykonywania pracy fizycznej.
Jeżeli zwolnienie zostanie jednak nam odebrane, to niezależnie od tego, czy kontrolę przeprowadzili pracownicy ZUS, czy pracodawcy, mamy prawo decyzję zaskarżyć do sądu. Jednocześnie jeżeli tego nie zrobimy, pracodawca może rozwiązać z nami umowę o pracę, w szczególnych przypadkach nawet dyscyplinarnie.

W zwolnieniu lekarskim zamiast nazwy choroby podaje się jej numer statystyczny oraz kod oznaczający niektóre grupy zwolnień. I tak litery oznaczają:
* kod A – niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni – spowodowaną tą samą chorobą, na jaką dostaliśmy poprzednie zwolnienie, co oznacza, że okresy zwolnień sumują się;
* kod B – oznacza niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży;
* kod C – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu;
* kod D – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą;
* kod E – oznacza chorobę zakaźną ujawnioną po utracie ubezpieczenia.
Na nasz pisemny wniosek, lekarz nie ma prawa wpisywać kodu B oraz D.

W całym kraju, w pierwszym półroczu br., lekarze orzecznicy przeprowadzili kontrolę 321 tys. zwolnień lekarskich.
Wydali aż 24 tysiące decyzji o wstrzymaniu wypłaty zasiłków chorobowych.
Aż 60 tysięcy osób miało obniżony o 25 procent zasiłek, bo zwolnienia nie dostarczyło do zakładu pracy w wymaganym ustawowo terminie 7 dni.
Blisko 115 tys. osób obniżono zasiłki chorobowe, bo otrzymywały je za wysokie już po rozwiązaniu umowy o pracę i utracie ubezpieczenia chorobowego. W tym okresie świadczenia te nie mogą bowiem przekraczać 100 procent przeciętnego wynagrodzenia w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany