Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasyk wiecznie pyszny. Przepis na fasolkę po bretońsku

(pij)
Fasolka po bretońsku
Fasolka po bretońsku
Fasolka po bretońsku to klasyk kulinarny w jak najlepszym rozumieniu tego słowa. W wielu polskich domach równie popularna co nieśmiertelny schabowy z kapustą. Obecnie, w dobie próbowania nowych rzeczy, smaków innych kuchni, fasolka po bretońsku zeszła może nieco w cień, lecz wciąż pozostaje daniem, po które chętnie sięga wielu smakoszy prostego domowego jedzenia. Jest stosunkowo łatwa w przyrządzeniu, bardzo pożywna i - co wciąż jest jej atutem - ugotowana raz wystarcza zazwyczaj na dwa - trzy dni.

Wariacje na fasolkę po bretońsku

Z fasolką po bretońsku jest podobnie jak z sałatką jarzynową (zwaną też włoską lub polską, choć chyba niezbyt słusznie) - każdy kucharz ma na nią swój własny przepis, który uważa za jedynie słuszny. I bardzo słusznie - trzymanie się sprawdzonych przepisów to gwarancja kulinarnego sukcesu. Wszak o to właśnie chodzi, żeby smakowało. Nie każdy jednak swój sprawdzony przepis na fasolkę po bretońsku posiada i właśnie takim fasolkowym debiutantom proponujemy wypróbowanie poniższej receptury. Przepis ten można spokojnie traktować jako bazę do dalszych eksperymentów z fasolką po bretońsku, bo choć to danie niezwykle proste, może być modyfikowane na przeróżne sposoby. Jedni wolą fasolkę po bretońsku bardziej gęstą, inni przedkładają dominację sosu, nieustannie trwają spory, czy fasolka po bretońsku ma być pikantna, czy niekoniecznie... Znajdźcie swój ulubiony smak.

Składniki:

  • 1/2 kg fasolki typu jaś,
  • 2 kawałki kiełbasy i kawałek boczku,
  • 1 duża cebula,
  • koncentrat pomidorowy,
  • śmietana, najlepiej 18%,
  • 3 łyżki oleju rzepakowego,
  • 2-3 liście laurowe,
  • 3 ziarna ziela angielskiego,
  • sól,
  • pieprz,
  • majeranek,
  • słodka czerwona papryka w proszku,
  • dla amatorów dań pikantnych - szczypta chilli lub pieprzy cayenne,
  • mąka do zagęszczenia sosu

Sposób przyrządzenia

Fasolę należy namoczyć dzień przed gotowaniem. Najlepiej zalać ją wodą i zostawić na noc. Rano wodę odlać, zalać ponownie i jeszcze potrzymać około godziny. Potem w tej wodzie już gotować, wraz liśćmi laurowymi i zielem angielskim, najlepiej na niezbyt dużym ogniu i sprawdzając, czy fasola się nie rozgotowuje.

W osobnym garnku przyrządzamy bazę sosu. Na trzy łyżki oleju wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę, a do niej pokrojoną kiełbasę. Razem dusimy składniki około 10 minut, ale tak by wszystko się jedynie ładnie zrumieniło. Gdy fasola w osobnym garnku już lekko zmięknie, dodajemy do niej podsmażoną cebulę z kiełbasą. Wszystko dusimy pod przykryciem, od czasu do czasu mieszając. Następnie dodajemy koncentrat pomidorowy (wedle uznania, lecz sos powinien nabrać wyrazistej barwy) oraz przyprawy. Gotujemy na małym ogniu jeszcze 15 minut.

Ostatnim krokiem do wykończenia fasolki po bretońsku, choć przez niektórych pomijanym, jest zagęszczenie sosu. W tym celu do 1/4 szklanki wody należy dodać 2 łyżki mąki i całość energicznie wymieszać, by nie tworzyły się grudki, po czym wlać do fasolki i zamieszać. Całości dopełni kilka łyżek śmietany. Gotowe!

Czas przygotowania

Około godziny, jeśli nie liczyć moczenia fasoli. Najdłużej trwa samo gotowanie fasolki, a to trwa niekiedy różnie. Najważniejsze jednak, by fasolowych ziaren nie rozgotować, dlatego, gdy tylko fasola zmięknie dobrze jest szybko kończyć gotowanie.

Jak podawać

Fasolka po bretońsku nieodmiennie najlepiej smakuje podawana z białym pieczywem.

Czym przyprawiać

Fasolka po bretońsku to danie wdzięczne, jeśli chodzi o możliwość jego modyfikacji. Jeśli lubicie ostrą kuchnię, dodajcie ostrej papryki lub pieprzu cayenne. Dobrze sprawdza się również gęsta pasta paprykowa, którą łatwo można kupić w tubkach. Jeżeli szukacie jakiegoś innego smaku fasolki po bretońsku, spróbujcie poeksperymentować z różnego rodzaju smakowymi koncentratami pomidorowymi, jakie są obecnie dostępne w handlu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany