Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy szczepionki są szkodliwe? Dramat rodziców małego Xaviera. Zachorował po szczepieniu!

(lb)
Rodziców boli najbardziej brak kontaktu z synkiem – chłopczyk nie przytula się do nich, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego. Nie tracą jednak nadziei, że to minie.
Rodziców boli najbardziej brak kontaktu z synkiem – chłopczyk nie przytula się do nich, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego. Nie tracą jednak nadziei, że to minie. Łukasz Kasprzak
Trzyletni Xavier ma zdiagnozowany autyzm. Rodzice chłopca są przekonani, że choroba jest spowodowana przez związek rtęci, znajdujący się w szczepionce, którą zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień ich dziecko dostało trzykrotnie.

– Każdą matkę, która zastanawia się, czy szczepić dziecko, zapraszam do siebie do domu, aby zobaczyła, co stało się z naszym synkiem – mówi Katarzyna Robak, mama Xaviera. – Przez kilkanaście miesięcy życia był zdrowym, pogodnym chłopcem. Po podaniu szczepionki wszystko się zmieniło.

Wysoka gorączka i wymioty
Xavier po urodzeniu dostał 10 punktów w skali Apgar, ważył ponad 4 kilogramy, mierzył prawie 60 cm. Był karmiony piersią, rozwijał się prawidłowo, szybko zaczął chodzić.
– Autyzm stwierdzono po podaniu drugiej dawki szczepionki, a po kolejnej dziecko miało tak wysoką gorączkę, wymiotowało, że musieliśmy wezwać pogotowie i synek trafił do szpitala – opowiada dalej tata Xaviera, Mariusz Sobański. – Podobnie jak wielu rodziców dzieci autystycznych, łączymy te dwa fakty, rozmawiamy o tym z lekarzami, ale każdy mówi, że nie ma wystarczających dowodów na poparcie tej teorii. To dlaczego, pytam, zdrowe dziecko nagle stało się dzieckiem autystycznym?

Rodzicom trudno się z tym faktem pogodzić. Ich synek wymaga nieustannych rehabilitacji, zajęć dla dzieci autystycznych (godzina kosztuje od kilkudziesięciu do stu złotych), a ich na taką rehabilitację po prostu nie stać. Dopiero od niedawna chłopczyk chodzi na zajęcia do fundacji, na zajęcia sensoryczne, uczy się mówić pod okiem logopedy.

– Najgorszy jest brak kontaktu z dzieckiem – dodaje mama chłopca. – Dziecko z autyzmem nie rozumie emocji i nie jest w stanie ich odwzajemnić. Nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie przytula się do nas, nie uśmiecha. Nie lubi zmian – jeśli położy jakąś rzecz w jednym miejscu, to absolutnie nie wolno jej ruszać, bo wpada w panikę, krzyczy. Musimy mówić do niego cicho, spokojnie, ale nie wiemy, co do niego dociera.

Wszystkiemu winna rtęć
Teorię, że zawarty w szczepionkach preparat rtęci – tiomersal – uszkadza mózg i powoduje autyzm, przedstawił w latach 90. angielski doktor Andrew Wakefield. W czasopiśmie naukowym „The Lancet” opublikował wyniki badań, mających ją potwierdzać. Po kilku latach podważono je, a jego samego sąd uznał za oszusta.

– Dostępne dobrze metodologicznie przeprowadzone badania nie potwierdziły związku przyczynowo-skutkowego między narażeniem na tiomersal i występowaniem autyzmu ani zaburzeń neurologicznych u dzieci. W badaniach oceniających źródło rtęci w organizmie stwierdzono, że zdecydowanie bardziej niebezpieczne jest spożywanie ryb zanieczyszczonych toksyczną metylortęcią – zapewnia dr hab. Ewa Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH.

Ale teoria doktora żyje już własnym życiem. W Polsce jej zwolennikiem jest neurobiolog prof. Maria Czajkowska-Majewska. Przeciwnicy szczepionek podkreślają, że maluchy dostają w pierwszych osiemnastu miesiącach życia szesnaście porcji różnych szczepionek (z nieobowiązkowymi aż 26), które mogą powodować zaburzenia w organizmie dziecka. Szerzy się moda na nieszczepienie dzieci. W Polsce w 2013 roku rodzice nie zaszczepili 7,2 tys. dzieci, a rok wcześniej 5 tys. W Łodzi co roku inspekcja sanitarna przypomina o tym obowiązku kilkuset rodzicom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany