Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

18 października - Światowy Dzień Menopauzy

(lb)
Rozmawiamy z dr n. med. Danielą Kurczabińską-Luboń, specjalistą mikroodżywiania i medycyny anti-aging.

- Menopauza kojarzy się większości kobiet z pewnymi nieodwracalnymi zmianami w organizmie,
spadkiem atrakcyjności fizycznej, gorszym samopoczuciem czy nadchodzącą starością. Co możemy zrobić zrobić aby opóżnić procesy starszenia?

- Procesy starzeniowe i degeneracyjne związane są z brakiem w diecie związków o działaniu antyoksydacyjnym, takich jak polifenole, karotenoidy, koenzym Q10, liczne witaminy oraz minerały, głównie cynk i selen. Dlatego w naszym jadłospisie powinny zagościć kolorowe warzywa, zawierające niezbędne witaminy i antyoksydanty. Jest to podstawowa zasada zdrowego odżywiania, szczególnie w okresie menopauzy. Tym związkom zawdzięczamy ochronę naszych komórek przed starzeniem. Znajdziemy je w marchewce, pomidorach, papryce, brokułach, szpinaku czy groszku. W diecie przeciwstarzeniowej ważne są też nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie omega-3, które odpowiadają za prawidłową pracę naszego mózgu, serca i lepszy wygląd skóry.

- Ważna jest też aktywność fizyczna...
Co najmniej pięć razy w tygodniu, co najmniej 30 minut, musimy przeznaczyć na wysiłek fizyczny. Niech będzie to sport, który poprawia ogólną wydolność organizmu, np. pływanie, jazda na rowerze czy nordic walking. Postarajmy się też ćwiczyć na dworze – wtedy lepiej się dotlenimy. Jeśli mamy pracę siedzącą, gimnastykujmy się przy biurku, np. napinając i rozluźniając mięśnie, przeciągając się. Nie zapominajmy też o rozgrzewce przed treningiem.


- Czy pani doktor poleca hormonalną terapię zastępczą?

- Dostosowana hormonalna terapia zastępcza zlikwiduje większość objawów, które uprzykrzają życie kobietom przechodzącym menopauzę. Łagodzi nieprzyjemne objawy i dolegliwości występujące w okresie przekwitania, w tym uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzenia snu, wahania nastroju, spadek libido czy suchą skórę. Zapobiega też osteoporozie, chorobie bardzo często występującej u kobiet w okresie klimakterium. Należy jednak pamiętać, że nie ma jednej optymalnej formy terapii hormonalnej dla wszystkich. Leczenie musi być dobierane indywidualnie.

***

Menopauza jest trwałym fizjologicznym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Wiąże się z ustawaniem czynności gonad, u ludzi następującym przeciętnie w wieku 45–55 lat i trwającym 1–2 lata. Ustanie miesiączkowania jest poprzedzone okresem, gdy staje się ono nieregularne. Zmiany towarzyszące menopauzie obejmują przede wszystkim ustanie jajnikowej syntezy estrogenów oraz progesteronu. Efektem tych zmian są zaburzenia regulacji autonomicznego układu nerwowego, zmiany w sferze emocjonalnej, a w późniejszym wieku osteoporoza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany