Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Konserwanty w owocach! Czy wszystkie suszone owoce są siarkowane?

(lb)
Fot. puffins
Dwutlenek siarki to mocny związek chemiczny występujący pod postacią gazu o ostrym zapachu i silnych właściwościach drażniących. Jest dodawany do wielu produktów żywnościowych jako konserwant – popularny E-220. Znaleźć go możemy w winach, sokach, a przede wszystkich w suszonych owocach. Dwutlenek siarki jest bowiem silnym środkiem grzybo- i bakteriobójczym, gdyż przeciwdziała rozkładowi produktów przez bakterie i enzymy. Dodatkowo sprawia, że suszone owoce mają atrakcyjny kolor, ale niestety tracą naturalny smak i dużo wartości odżywczych. Wspomniany konserwant może wywołać nudności, wymioty, bóle głowy, a nawet nasilenie objawów astmy.

Producenci żywności mają obowiązek informować konsumentów o zawartości dwutlenku siarki, nazywanym też bezwodnikiem kwasu siarkawego. Dodatek dwutlenku siarki może być opisany na kilka sposobów: E-220, zawiera siarczany (siarczyny), konserwowany siarką, konserwant E-220, bezwodnik kwasu siarkawego itp.

Oczywiście na rynku dostępne są produkty, które nie zostały sztucznie utrwalone i najczęściej opisywane są jako niesiarkowane. Mają brunatny lub brązowy kolor, mniej atrakcyjnym wygląd, nieco wyższą ceną. Smakują jednak nieporównywalnie lepiej niż ich konserwowane sztucznie odpowiedniki.

Są już nowe metody pasteryzowania żywności, które unikają konserwantów, starając się korzystać z najnowszych osiągnięć technologicznych. Takie metody pozwalają na długie przechowywanie żywności i nie zabierają jej cennych wartości odżywczych. Jedną z nich jest metoda próżniowego suszenia zwana puffingiem, pozwalająca na zachowanie w produkcie o wiele większej ilości wartości odżywczych bez dodatku jakichkolwiek środków konserwujących. Jest to możliwe, ponieważ w podciśnieniu woda wrze już w 30 st. Celsjusza, a cenne związki, witaminy oraz smak pozostają w owocach.

Co ciekawe, nie zmienia się również kształt suszonych owoców, dlatego jabłka, ananasy czy np. miechunka nie tracą objętości, są duże, trójwymiarowe i dzięki temu syte.

Różowa sól himalajska robi furorę! Przeczytaj, dlaczego? [Edytuj] [Waga: 0]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany