Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nanopowłoka przeciw graffiti na łódzkich kamienicach

(izj)
Nanopowłoką pokrywane są elewacje kamienic do wysokości pierwszego piętra.
Nanopowłoką pokrywane są elewacje kamienic do wysokości pierwszego piętra. Paweł Łacheta
Produkowanym w Wielkiej Brytanii specyfikiem są pokrywane elewacje miejskich, odnowionych właśnie w Łodzi kamienic. Na ścianach powstaje specjalna nanopowłoka, nazywana permanentną powłoką antygraffiti. Jej główną zaletą jest to, że bardzo łatwo można zmyć z niej wykonane sprayem lub farbą bazgroły.

– Substancja przypomina bezbarwny lakier – mówi Sławomir Czapiewski z pilskiej firmy, która nakłada nanopowłokę na łódzkie kamienice. – Pokrywa się nią elewacje do wysokości pierwszego piętra. Robi się to zazwyczaj po miesiącu od zakończenia remontu. Przed jej nałożeniem elewacja jest jeszcze dokładnie myta.
Według zapewnień producenta, substancja spełnia swoją rolę przez 20 lat.
– Dodatkowa zaleta nanopowłoki jest taka, że chroni także przed brudem i kurzem – mówi Tomasz Piotrowski, p.o. dyrektor Biura Prezydenta w UMŁ. – A graffiti zmywa się specjalnym środkiem produkowanym we Włoszech, ścierką i szczotką.
Do tej pory specjalną substancją pokryto 20 łódzkich kamienic. Do końca listopada naniesiona ona zostanie na kolejne 17. W przyszłym roku w identyczny sposób mają zostać zabezpieczone pozostałe zrewitalizowane miejskie budynki, a w dalszej przyszłości – również budynki szkół i przejścia podziemne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany