Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dzieci piją w szkole? Mleko, cola i... kranówka

(mj)
Litrowa cola w tornistrze trzecioklasisty, 11-latka pijąca napój energetyzujący, termosik z herbatą na ławce u pierwszaków, kawa w termicznym kubku licealisty – to obrazki, które widują na co dzień nauczyciele i wychowawcy w łódzkich szkołach.

– Energetyzujący napój oraz dwie słodkie bułki – taki zestaw na drugie śniadanie dał tata jednej z naszych uczennic – wspomina Dorota Kłodzińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 152. – Na co dzień obserwujemy, co dzieci przynoszą: nierzadko są to właśnie szkodliwe dla zdrowia napoje gazowane. Ale dzieci dostają też jogurty czy soki w kartonikach. Rodzice jednak powinni przy tym pomyśleć o ich właściwym zabezpieczeniu, bo często niestety zawartość zalewa zeszyty. Od dawna też ze względów bezpieczeństwa apelujemy, aby dzieci nie nosiły napojów w szklanych opakowaniach.

– Najlepsza jest duża 0,7-litrowa butelka plastikowa z tzw. korkiem niekapkiem – mówi pani Aleksandra, mama szóstoklasisty z Szkoły Podstawowej nr 44. – Ja daję synowi wodę niegazowaną. Jak wypije, może napełnić butelkę wodą z dystrybutora w świetlicy.

Warsztaty szkoły dobrego żywienia w Łodzi. Potrawy z jajem przygotowane przez dzieci [zdjęcia]

– A ja lubię napić się kranówki – stwierdza Łukasz z kl. Vc Szkoły Podstawowej nr 19. – W szkole jest najlepsza!

– Zazwyczaj córka dostaje bidon soku albo herbaty owocowej – opowiada pan Jarek, tata Ani, trzecioklasistki ze Szkoły Podstawowej nr 190.

W szkolnych stołówkach dzieci dostają napoje do obiadu, zwykle kompoty albo soki. Mogą też kupować sobie coś do picia w sklepikach. Na szczęście już wycofuje się z nich gazowane napoje kolorowe. W wielu placówkach na korytarzach ustawione są automaty z gorącymi napojami. Uczniowie, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, chętnie kupują w nich gorącą herbatę i czekoladę.

Dyrektorka szkoły wprowadziła zakaz chodzenia! [film, zdjęcia]

– U nas jeszcze dzieci piją mleko – dodaje Dorota Kłodzińska. – Białe naturalne jest za darmo dla wszystkich chętnych. Za bananowe, czekoladowe, truskawkowe czy waniliowe trzeba zapłacić symbolicznie 22 grosze.
* * *
Według najnowszych badań, uczniowie w Polsce generalnie piją za mało wody, aby ich organizm dobrze funkcjonował i rozwijał się. 27 procent dzieci pije tylko od 1 do 4 szklanek dziennie. Niedobory wody mogą powodować bóle głowy, ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych, problemy z koncentracją uwagi, czujnością i pamięcią krótkotrwałą, co może wpływać na wyniki w nauce i zachowanie dziecka.

Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Normy spożycia wody:

  • Dzieci od 9 do 13 lat – 1,9 – 2,1 litra dziennie
  • Młodzież od 14 do 18 lat – 2 – 2,5 litra dziennie
  • Dorośli – 2 – 2,5 litra dziennie

Zapewnienie dostępu do wody pitnej w szkole:
- dyrektor szkoły i nauczyciele powinni zapewnić uczniom dostęp do wody pitnej;
- dyrektor szkoły powinien poinformować nauczycieli, uczniów i ich rodziców o konieczności częstego nawadniania organizmu dziecka oraz o roli wody w codziennej diecie;
- nauczyciele powinni przypominać uczniom o piciu wody, w szczególności przed aktywnością fizyczną, przed i w trakcie zabawy, podczas upałów oraz dużych mrozów;
- zimna woda w kranie nadaje się do spożycia nawet bez przegotowania, o ile instalacja wewnętrzna w budynku nie jest zniszczona (skorodowana), co może wpływać negatywnie na jakość wody. Jeśli instalacja jest zniszczona, powinna być wymieniona.

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany