ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Manufaktura Łódź. Sklepy w Manufakturze

ei24

2014-11-24 15:31

2014-11-24 15:50

Dodaj komentarz

Manufaktura Łódź. Sklepy w Manufakturze

ei24

2014-11-24 15:31

Manufaktura została otwarta 17 maja 2006 r. Obiekt ma 112 tys. mkw. powierzchni rozlokowanej w 307 sklepach. Co roku odwiedza ją około 20 mln klientów. W 2012 roku Manufaktura zmieniała właściciela. Obecnie jest nim otwarty niemiecki fundusz inwestycyjny Unilmmo: Deutschland należący do Union Investment Real Estate GmbH z siedzibą w Hamburgu. Zgodnie z umową, Apsys pozostanie zarządcą Manufaktury przez następne 10 lat.
1/5

Manufaktura - największe w Polsce centrum handlowo - rozrywkowe

(© Polskapresse/archiwum)

- Sprzedaż Manufaktury wzmocni kapitał Grupy Apsys i umożliwi jej dalszy rozwój centrów handlowych w Polsce i we Francji - mówił Maurice Bansay, założyciel i prezes Apsys, czyli firmy, która zarządza w Polsce 14 centrami handlowymi i jest częściowym właścicielem już tylko jednego - budowanej Łaciny w Poznaniu (we Francji firma jest częściowym właścicielem dwóch istniejących centrów i ośmiu będących w budowie).


Do Union Investment należą już m.in. warszawskie biurowce - Lipinski Passage (kosztował 35 mln euro), Horizon Plaza (102 mln euro) i Zebra Tower (76 mln euro) oraz centrum handlowe Trzy Stawy w Katowicach (95 mln euro).

Centrum Handlowe Manufaktura...... to największe centrum handlowe, usługowe i rozrywkowe w Polsce i jedno z największych w Europie. Znajduje się pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego - jednego z największych w historii Łodzi fabrykantów.

Wizytówką kompleksu jest pięciokondygnacyjna była przędzalnia bawełny z czerwonej nieotynkowanej cegły przy ul. Ogrodowej, powstała w latach 1877–1878.


15 czerwca 2009 roku znalazł się w niej czterogwiazdkowy hotel andel's z największym w Łodzi centrum konferencyjnym. Hotel należy do austriackiej sieci Vienna International Hotels.

Najnowsza inwestycja na terenie Manufaktury to… parkingO 387 dodatkowych, bezpłatnych miejsc postojowych dla samochodów powiększy się w listopadzie 2014 roku parking w Manufakturze. Do tej pory było na nim miejsce na 3,1 tys. aut. Zwiększenie ich liczby nastąpiło w wyniku budowy nowego, trzypoziomowego parkingu zlokalizowanego od strony ul. Drewnowskiej, w miejscu strefy parkowania oznaczonej jako numer pięć. Prace przy tej inwestycji rozpoczęły się pod koniec kwietnia.

Nowy parking zaprojektowało studio architektoniczne, które było również odpowiedzialne za koncepcję i nadzór nad projektem przekształcenia dawnej fabryki Izraela Poznańskiego w obecną Manufakturę. Zgodnie z ich wizją, nowy parking ma bezpośrednie połączenie z budynkiem galerii handlowej. Budowa parkingu pochłonęła 19 mln zł.

W pobliżu parkingu znajduje się również bezpłatna stacja ładowania samochodów elektrycznych. W ciągu 2-3 godzin pozwala ona na osiągnięcie 80 procent naładowania.


Manufaktura to nie tylko sklepyW Manufakturze poza sklepami znajdują się m.in.:

•Centrum rozrywki i rekreacji (w tym kino z 15 salami, kręgielnia, ściana wspinaczkowa (10,5 m wysokości, 28 stanowisk z linami, ponad 50 tras wspinaczki o różnym stopniu trudności), klub fitness, siłownia, centrum zabaw dla dzieci.

•Kompleks kulturalny (oddział Muzeum Sztuki, Kinderplaneta, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Fabryki, Experymentarium – zalążek muzeum techniki.

•W Manufakturze znajduje się ok. 60 restauracji i kawiarni.

W Manufakturze znajduje się ponad 250 sklepów. W centrum Manufaktury znajduje się 3,5-hektarowy rynek. Organizowane są na nim koncerty, zawody sportowe i różnorodne imprezy. Latem część terenu zajmuje piaszczysta plaża a zimą lodowisko.
Manufaktura Łódź, opinie łodzian i nie tylko:

- Od kiedy Maufaktura została otwarta, jestem tu stałą bywalczynią – mówi Monika Krajewska, studentka w Łodzi. – Biegam po sklepach, umawiam się ze znajomymi, chodzimy do kina w Manufakturze, do restauracji, gramy w kręgle. Latem można tu spędzić cały dzień. Jest plaża na środku rynku, gramy w siatkówkę, są leżaki, można pójść na lody, napić się piwa. Pobiegać po sklepach i wieczorkiem zobaczyć dobry film.

- Mnóstwo sklepów i ceny wcale nie są wygórowane – mówi Edyta Nowak, nauczycielka z Łodzi. – W porównaniu z butikami w Ptaku ceny w Manufakturze wcale nie są wyższe.


Manufaktura imprezy, pokazy, pikniki i wystawyManufaktura to też miejsce, gdzie cały czas coś się dzieje. Pokazy, wystawy i pikniki są na porządku dziennym.
Na specjalnie zbudowanym wybiegu dla modelek i modeli w tzw. rotundzie na środku centrum handlowego setki klientów z wypakowanymi torbami i wypiekami na twarzach oglądało stroje, które bardziej odsłaniały niż zasłaniały...

- Przed laty francuski aktor Alain Delon, który był wtedy kimś takim, jak dziś Brad Pitt, powiedział, że gdyby został zamknięty w centrum handlowym, to bez kłopotu znalazłby sobie miejsce w dziale z damską bielizną.

I czułby się tam jak w raju! - podgrzewał atmosferę przed rozpoczęciem pokazu prowadzący imprezę Tomasz Kammel.
Bieliznę prezentowało 9 modelek i 5 modeli. Nosili stroje marek dostępnych w sklepach Manufaktury. Damskie biustonosze z pokazu można kupić w cenie od 50 zł do 200 zł, a majtki od 40 zł do 100 zł. Męskie slipy to wydatek rzędu 50 zł – 60 zł.
Manufaktura każdego tygodnia kusi łodzian (i nie tylko) imprezami organizowanymi zarówno w centrum obiektu, jak też na rynku. Oczywiście w okresie wioseno – letnio – jesiennym dominują imprezy na powietrzu. Zimą zdecydowanie przeważają imprezy pod dachem.

W Manufakturze odbywają się też pokazy w ramach kolejnych edycji Manufaktura Fashion Week Fast Fashion. Na wybiegu centrum handlowego swoje kolekcje odzieżowe prezentują projektanci mody.

Manufaktura i RossmannNajwiększy w Europie sklep Rossmanna jest w Manufakturze. Ma aż 1350 mkw. powierzchni i jest to największa drogeria sieci Rossmann.

Na rynku Manufaktury łodzianie bardzo chętnie się umawiają. Nie da się ukryć, że Manufaktura przejęła magnes, który kiedyś miała w Łodzi ul. Piotrkowska.

Dziś koloniści umawiają się na spotkanie właśnie w Manufakturze. Kiedyś na takie spotkania wybierana była ulica Piotrkowska – bodaj najsłynniejsza ulica w Polsce.

Codziennie na parkingach centrum handlowego zatrzymują się autokary z osobami, które przyjechały nie tylko na zakupy, ale również obejrzeć łódzką Manufakturę. Czy warto? Warto!
Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się