Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Kinematografii w Łodzi. Pożegnano dyrektora Mieczysława Kuźmickiego [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Kino ma 119 lat - licząc od pierwszego publicznego pokazu ruchomych obrazów zrealizowanych przez braci Augusta i Ludwika Lumiere'ów, który odbył się 28 grudnia 1895 roku. Także 28 grudnia, ale przed ośmiu laty, wyłoniona została w konkursie nazwa kina działającego w łódzkim Muzeum Kinematografii - Kinematograf. W niedzielę (28 grudnia) świętowano obydwa wydarzenia, a jednocześnie żegnano dotychczasowego dyrektora Muzeum, Mieczysława Kuźmickiego.

Początki kina przywołano wczoraj pokazem zestawu filmów pierwszego magika kina, Georgesa Méliesa. Mélies - iluzjonista, kierownik teatru "Robert Houdin", fotograf z Montreuil pod Paryżem, w 1898 roku stworzył wytwórnię filmową Star Film - pierwszą w świecie fabrykę snów. Za najważniejszy w jego karierze uważany jest obraz pt. "Podróż na księżyc". Do dziś zachowało się około 100 jego filmów.

Kino, według Méliesa, to sztuka diabelska, która dzięki trikom i efektom specjalnym uwalnia się od naturalnych fizycznych ograniczeń. Przekonywały o tym wybrane do pokazu filmy, m.in. "Czterysta żartów diabelskich", "Przygody barona Münchhausena", wspomniana "Podróż na Księżyc", "Tunel pod kanałem La Manche", "Tysiąc i jedna noc", "Zdobycie bieguna".

Wśród gości spotkania był również łódzki artysta Cezary Bodzianowski, który zapowiedział swój szczególny komentarz do jubileuszu kina. Jego wystąpienie to, jak zwykle, subtelna sztuka ulotna, tym razem odwołujące się do negatywnych procesów, które skutkują pozbawieniem filmu i kina aury niezwykłości.

Święto kina i Kinematografu uhonorowano pokaźnym tortem, a także wręczeniem odznaczeń resortowych pracownikom Muzeum Kinematografii. Była to też okazja do pożegnania dotychczasowego dyrektora placówki, Mieczysława Kuźmickiego, który sprawował tę funkcję od 2000 roku.

Przypomnijmy, że Muzeum Kinematografii - mieszczące się przy pl. Zwycięstwa 1, w dawnym pałacu Karola Scheiblera- jako samodzielna placówka zostało utworzone w 1986 roku. Instytucja gromadzi filmy, plakaty, elementy scenografii, urządzenia techniczne oraz inne pamiątki związane z kinematografią i jest jedynym muzeum o takim profilu w Polsce.

W swoich zbiorach Muzeum posiada około tysiąca filmów, a także szereg urządzeń związane z rozwojem technologicznym kina (projektory, kamery itd.). Szczególną atrakcją jest oryginalny i działający fotoplastykon. Twórcą Muzeum i jego pierwszym dyrektorem był Antoni Szram.

Mieczysław Kuźmicki podkreślał, że jest przekonany, iż pozostawia placówkę w dobrej kondycji. Teraz dla Muzeum Kinematografii rozpoczyna się nowa era. Od 1 stycznia oficjalnie stanowisko jego dyrektora obejmie Marzena Bomanowska, dotychczas rzecznik prasowy łódzkiej Szkoły Filmowej.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki