Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska nie jest krajem dla starych ludzi, traktujemy ich źle, najgorzej w Europie

Teresa Semik
Szkoda, że w społeczeństwie nie ma akceptacji dla starości. Nie rozumiemy starszych osób
Szkoda, że w społeczeństwie nie ma akceptacji dla starości. Nie rozumiemy starszych osób Karolina Misztal
Starość to przywilej, nie każdy jej doświadczy. Jest tylko jeden problem. Jaki? Nie przebiega bezboleśnie, brakuje oddziałów geriatrii, a władza nie ma wrażliwości społecznej

Żyjemy coraz dłużej i to jest piękne. Jednak dla młodych ludzi starzy w Polsce są niewidzialni, bo zabierają im przestrzeń, miejsca pracy i kolejkę do lekarza. Panuje przyzwolenie na lekceważenie starego człowieka, bo to przecież moher, technologicznie zacofany, słaby, do tego zrzędliwy.

W społeczeństwie nie ma akceptacji dla starości, nie ma zrozumienia dla jej potrzeb. Stary to ktoś gorszy, z marginesu, najczęściej bez szans na lepsze jutro, a kogoś takiego nie da się przecież lubić. Wprawdzie są eufemizmy: "druga młodość", "trzeci wiek", ale starzenie się społeczeństwa prezentowane jest obecnie jako "katastrofa demograficzna". Bez echa przechodzą informacje o coraz większej liczbie samobójstw ludzi w starszym wieku.

Senior nasz powszedni

Jak wyjść naprzeciw starzejącemu się społeczeństwu? Jak uświadamiać młodym, że przecież wszystkim lat przybywa, choć nie wszyscy będą mieli szczęście doczekać późnego wieku? Wyniki badań Instytutu Spraw Publicznych w Warszawie potwierdzają, że na co dzień seniorów traktujemy bardzo źle, najgorzej w Unii Europejskiej. Mamy wręcz do czynienia z dyskryminacją ludzi ze względu na podeszły wiek. Ludzie wiedzą, że są starzy. Nie trzeba im o tym przypominać, a tym bardziej wypominać.

Po przejściu na emeryturę człowiek gwałtownie biednieje. Tymczasem na rynku pracy panują wciąż kult młodości i fascynacja młodym pracownikiem. 86 proc. Polaków w wieku emerytalnym utrzymuje się jedynie dzięki ZUS.

Jest źle, mówi rząd

Obecnie "najstarszym" demograficznie miastem jest Łódź - odsetek osób w wieku 60+ wynosi tam 26,2 proc. "Najmłodszym" zaś Rzeszów z odsetkiem 19,4 proc. W Katowicach udział osób starszych w całej populacji to 24,4 proc. i ten współczynnik stale rośnie.

Na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej znajdziemy przyjęte przez rząd "Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020". Jest źle, co sam rząd wypowiada: "System opieki zdrowotnej i społecznej nad osobami starszymi w Polsce jest niedostosowany do potrzeb tej populacji". Żadne jednak optymistyczne wnioski na przyszłość z tego dokumentu nie wynikają. Nie wiadomo, co zrobimy i kiedy. Pozostaje tylko przekonanie, że obowiązek opieki nad osobą starszą w Polsce i zapewnienie różnych usług opiekuńczych należy przede wszystkim do rodziny.

Młodzi nie zawsze mogą opiekować się starszymi rodzicami, co nie znaczy, że nie chcą. Nasz system nie zakłada krótkotrwałej pomocy opiekuńczej, aby choć na chwilę odciążyć rodzinę.

W Polsce jest zaledwie 750 szpitalnych łóżek geriatrycznych i 120 czynnych zawodowo geriatrów. Według prognozy GUS, w 2035 roku ponad 9,5 mln Polaków będzie miało powyżej 60 lat.

Z rządowej polityki senioralnej: "Niewystarczające jest zabezpieczenie potrzeb obywateli, którzy stali się niesamodzielni w związku z chorobą, urazem lub wiekiem. Obserwuje się istotny deficyt jednostek świadczących opiekę długoterminową".

Więcej ruchu

Według raportu GUS tylko 24,6 proc. osób w wieku powyżej 60 lat deklaruje udział w zajęciach sportowych lub rekreacyjno-ruchowych. Ta niska aktywność przekłada się na problemy z nadwagą wśród osób starszych, a w konsekwencji na postępujący rozwój chorób układu krwionośnego i ruchowego.

Skoro już nie mamy wątpliwości, że z roku na rok osób starszych będzie w naszym otoczeniu coraz więcej, musimy się nauczyć wspólnie żyć. Problem w tym, że dziś tą wspólną przestrzenią jest najczęściej autobus komunikacji miejskiej albo poczekalnia w przychodni. Nie-mniej w naszym szeroko pojętym interesie leży, aby już dziś tworzyć seniorom przestrzeń społeczną i opiekę medyczną. Inaczej problemy starości odczują na własnej skórze z większą siłą ludzie dziś młodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!