Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widzew Łódź. Co dziś robią Mistrzowie sprzed lat [zdjęcia]

Bartosz Kukuć
Piłkarze Widzewa zdobyli cztery razy mistrzostwo Polski (w 1981, 1982, 1996, 1997 roku). Fani łodzian szczycą się tym, że ich ulubieńcy z 1997 r. byli ostatnim polskim klubem, który występował w Lidze Mistrzów i jako ostatni w niej wygrał. Wtedy uwikłanie w batalię pucharową utrudniło zadanie łodzianom, którzy poprzedni tytuł wywalczyli bez porażki, co do dziś jest ewenementem nie tylko w polskiej ekstraklasie. Wszyscy pamiętają mecz z Legią w Warszawie. 18 czerwca 1997 r. łodzianie, przegrywając 0:2 do 87 min, strzelili trzy gole i wygrali 3:2, odbierając legionistom nadzieje na mistrzostwo. O tamtym Widzewie można było mówić, że jest Wielki. Co teraz robią bohaterami tamtych dni?

Wierszyki na walentynki
Wierszyki miłosne dla zakochanych
Maciej Szczęsny
Pozyskany latem 1996 r. z Legii bramkarz rozegrał w RTS 31 meczów ligowych i osiem w kwalifikacjach z Broendby i Lidze Mistrzów (z Borussią Dortmund, Steauą i Atletico Madryt). Zdobył mistrzostwo Polski z czterema klubami: Legią (1994,1995), Widzewem (1997), Polonią Warszawa (2000) oraz Wisłą (2001). Ojciec reprezentacyjnego bramkarza Wojciecha z Arsenalu zajmował się fotografią sportową, był ekspertem telewizyjnym oraz trenerem bramkarzy Znicza Pruszków i Korony Kielce. Obecnie ekspert piłkarski.

Tomasz Muchiński
Ówczesny rezerwowy bramkarz jest trenerem golkiperów Wisły Kraków. Mieszka w Dobieszkowie pod Łodzią.

Tomasz Łapiński
To nie przypadek, że mistrzowski Widzew 1996/1997 stracił tylko 21 bramek. Filarem defensywy był kapitan łodzian, klubowy rekordzista występów w lidze (281). Reprezentacyjny stoper, srebrny medalista olimpijski z Barcelony, jest komentatorem telewizyjnym. Łowi ryby i fotografuje, pieniądze ulokował w nieruchomościach.

Paweł Wojtala
Obrońca, bohater rewanżu mecz z Broendby, rozegrał osiemaście meczów ligowych w RTS i zdobył cztery bramki. Później grał m.in. w Bundeslidze i Legii. Najbardziej związany jest z Poznaniem (w Lechu występował najdłużej). Był menedżerem, ale zawiesił tę działalność ze względu na funkcję dyrektora sportowego Zagłębia (zwolnili go).

Marek Bajor
To drugi widzewski medalista olimpijski z Barcelony. W swoim ostatnim widzewskim sezonie rozegrał siedemnaście meczów i strzelił jednego gola. Później z Amicą kolekcjonował Puchary Polski we Wronkach. Pracował u boku Franciszka Smudy. Kiedy ten odszedł do pracy z reprezentacją, został pierwszym trenerem Zagłębia Lubin (2010/2011). W 2010 r. przeżył dramat. Zmarła jego 38-letnia żona Beata, która osierociła syna Damiana i Martynkę. Jest asystentem trenera w rezerwach Lecha.

Daniel Bogusz
Jeden z nielicznych, którzy rozegrali w Widzewie ponad 200 meczów w ekstraklasie. Twardy obrońca, strzelił dziewiętnaście goli i zaliczył dziewiętnaście występów w europejskich pucharach. Grał w Arminii Bielefeld i Sportfreude Siegen, został magistrem ekonomii. Jest drugim trenerem w drużynie niemieckiej III ligie, szkoli też dzieci.

Marek Citko
W 1996 roku wśród Polaków panowała istna citkomania, co sprawiło, że ten piłkarz w rankingach popularności pobił wszystkich konkurentów. W ostatnim swoim mistrzowskim sezonie w Widzewie zdobył siedem goli, karierę przerwało zerwanie ścięgna Achillesa w meczu z Górnikiem w Zabrzu. Nie odzyskał formy w Legii, Dyskobolii, Hapoelu, Aaarau, Cracovii i Polonii Warszawa. Zajął się menedżerką, jest radnym Sejmiku Województwa Podlaskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. .

Radosław Michalski
Reprezentacyjny pomocnik strzelił dwa gole w ostatnim mistrzowskim sezonie Widzewa. Do tytułów z Legią i Widzewem dołożył mistrza Izraela i i Cypru. Pomógł odbudować Widzew po spadku z ekstraklasy w sezonie 2004/2005. Wrócił do Trójmiasta, był dyrektorem Lechii, a od 2012 r. jest prezesem Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Ma mieszkania na wynajem.

Mirosław Szymkowiak
Reprezentacyjny pomocnik Widzewa, zdobył z RTS dwa tytuły, później także z Wisłą. Sprzedany do Trabzonsporu, wyjechał z Turcji przed końcem kontraktu i zakończył karierę. Był ekspertem w CANAL+ prowadzi w Krakowie Akademię Piłkarską i zakład fryzjerski. W minionym roku grywał w rezerwach Prądniczanki w klasie A.

Andrzej Michalczuk
Najbardziej zasłużony i lubiany zagraniczny piłkarz Widzewa. W 223 meczach ligowych strzelił 25 goli, w tym sześć w ostatnim mistrzowskim sezonie. Zagrał aż dwadzieścia meczów w europejskich pucharach. On zdobył ostatnią, zwycięską bramkę z Legią w horrorze przy Łazienkowskiej. Od 2002 r. występował jeszcze w podłódzkich klubach (Stal Głowno, Gra-Lech Jordanów). Zajmuje się logistyką w zakładzie produkującym namioty.

Dariusz Gęsior
Trzeci wicemistrz olimpijski z Barcelony w mistrzowskiej ekipie RTS sezonu 1996/1997. W tamtym sezonie zdobył jednego gola, ale kluczowego, bo była to wyrównująca bramka przy Łazienkowskiej. Pochodzi z Chorzowa, ma dziesięć mieszkań na wynajem w kilku miastach. Jest najwyżej notowanym graczem giełdowym z polskich piłkarzy. Działacz piłkarskiej spółki Ruchu.

Zbigniew Wyciszkiewicz
Zdobył tytuły mistrzowskie zarówno z Widzewem (1996, 1997), jak i z ŁKS (1998). W sezonie 1996/1997 strzelił dla RTS pięć goli. Później zaliczył kilka klubów, w tym New Jersey Falcons i Royal Antwerp, ale karierę piłkarską skończył w Zawiszy Rzgów. Obecnie pracuje w warsztacie samochodowym.

Ryszard Czerwiec
W ostatnim widzewskim sezonie grał jesienią i zdobył dwie bramki. Świetne występy m.in. w Lidze Mistrzów utorowały mu drogę do Guingamp, a później do Wisły, gdzie znów był mistrzem Polski. Grał później w Szczakowiance Jaworzno, Strumyku Zarzecze, Bolesławie Bukowno, Skawince i Porońcu. Pracował jako skaut Wisły. Jesienią był zawodnikiem Zgoda Byczyna (Jaworzno).

Sławomir Majak
Wzmocnił Widzew przed kwalifikacjami do LM 1996 jako napastnik reprezentacji, ograny nie tylko w ekstraklasie, ale także po debiucie w Bundeslidze w barwach HSV.. Począwszy od meczu z Broendby w Łodzi, gdy strzelił gola, był czołowym zawodnikiem RTS w ośmiu meczach LM. Wywalczył tytuł mistrza Polski, a jego dwunasta bramka rozpoczęła zwycięski finisz łodzian w meczu z Legią. Później strzelił piętnaście goli dla Hansy Rostock w Bundeslidze i grał na Cyprze. Kończył w Concordii w 2006 roku i tam zaczął karierę trenerską. Szkolił też Świt Kamieńsk, Lechię Tomaszów, Czarnych Żagań, Calisię i ostatnio Orlicz Suchedniów. W 2011 r. został ukarany za czyny korupcyjne, nie związane z Widzewem.

Jacek Dembiński
Jego dorobek to 95 goli w ekstraklasie (w tym 23 w Widzewie) i 11 w Bundeslidze (w HSV Hamburg). Mistrzowski sezon sezon zakończył pięcioma bramkami z Rakowem (5:1), do tytułu króla strzelców zabrakło mu gola. Imponujący jest jego widzewski bilans pucharowy: jedenaście meczów i sześć goli (w tym dwa z Borussią Dortmund, późniejszym triumfatorem LM). Karierę kończył jako 38-latek w Poznaniu. Jest menedżerem piłkarskim.

Aleksander Curtian
Mołdawianin, który w sezonie 1996/1997 zdobył z widzewiakami mistrzostwo Polski (jedenaście meczów). Choć był tylko zmiennikiem w legendarnym meczu z Legią, to jego wejście w 65 minucie zmieniło obraz gry gości. Na przebieg jego kariery wielki wpływ miało niewątpliwie pobicie przez kilku chuliganów, gdy grał w Zenicie St. Petersburg. Jest trenerem młodzieżowej drużyny narodowej Mołdawii.

Piotr Szarpak
W 1997 r. obronił mistrzostwo. Występował m.in. w GKS Bełchatów, a karierę kończył w 2005 r. w Sokole Aleksandrów. Był trenerem Włókniarza Zelów, Tura Turek, UKS SMS, Laktozy Łyszkowice, drugim trenerem Widzewa i od grudnia 2014 r. Neru Poddębice.

Zobacz też łodzianina nazywanego polskim Kliczko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany