Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie zmiany w urzędach skarbowych

AIP
polskapresse
Wiceminister finansów Jacek Kapica przedstawił propozycję nowego systemu obsługi i wsparcia podatnika, ujętą w projekcie ustawy o administracji podatkowej.

– Przewiduje ona wprowadzenie asystenta podatnika, stworzenie Centrum Obsługi oraz wzmocnienie Krajowej Informacji Podatkowej – zapowiedział wiceminister finansów Jacek Kapica. Zmiany będą także w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych, które będę koncentrować się na obsłudze dużych podatników. Kolejną zmianą ma być konsolidacja - ok. 2 tys. pracowników, którzy zostaną przesunięci m.in. do obsługi bezpośredniej w urzędach skarbowych.

Jedną ze zmian, które zaproponuje rządowi, wiceminister ma być dedykowanie jednego urzędu skarbowego w Polsce z kadrą o wysokich kwalifikacjach, do obsługi dużych przedsiębiorstw np. banków czy grup kapitałowych. W dzisiejszym stanie prawnym urzędy te obsługują podatników o rocznym obrocie powyżej 5 mln. euro rocznie, a także te, które osiągają przychody netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 3 mln euro. Takich urzędów skarbowych, które zajmą się dużymi przedsiębiorstwami, ma powstać 20 w skali kraju.

Przedsiębiorca będzie miał asystenta

W projekcie zapisany jest też pomysł utworzenia stanowiska ds. wsparcia podatnika, w tym asystentów podatnika, towarzyszących mikroprzedsiębiorcom przez pierwszych 18 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Ich zadaniem będzie wsparcie podatników rozpoczynających działalność w rozwiązywaniu konkretnych, indywidualnych problemów prawnych i podatkowych. Oprócz tego mają być utworzone centra obsługi, które ujednolicą w całej administracji podatkowej obsługę we współpracy z innymi jednostkami administracji, np. Służbą Celną i ZUS-em. W centrum obsługi będzie można załatwić sprawę niezależnie od miejsca zamieszkania.

Jak dowiadujemy się na stronie ministerstwa finansów przez konsolidację usług pomocniczych w izbach i urzędach skarbowych, będzie możliwe wygospodarowanie etatów do bezpośredniej obsługi podatnika.

- Korzystnie wpłynie to na wydajność, przejrzystość i szybkość działania administracji, jakość jej usług, a ponadto przyniesie wymierne korzyści przedsiębiorcom i obywatelom mającym kontakt z tymi urzędami. Działania te zintensyfikowane zostaną w procedowanej właśnie ustawie o administracji podatkowej - zapowiada wiceminister finansów Jacek Kapica.

Stare długi wobec fiskusa też nie zostaną zapomniane.

-W urzędach skarbowych utworzone zostaną nowe komórki organizacyjne do spraw wierzycielskich, których głównym zadaniem ich działalności będzie wykorzystywanie wszystkich dostępnych możliwości prawnych,umożliwiających dobrowolne uregulowanie zaległych zobowiązań podatkowych - czytamy w komunikacie ministerstwa finansów.

Projekt zmian obejmuje też wzmocnienie Krajowej Informacji Podatkowej (KIP), tak żeby przyspieszyć z 3 do 2 miesięcy,wydawania interpetacji indywidualnych. KIP ma zapewnić dostęp do jednolitej informacji zarówno podatnikom jak i pracownikom administracji podatkowej.

Prace nad projektem ustawy o administracji podatkowej czeka jeszcze kilka etapów, zanim trafią do Sejmu m.in. konsultacje z komitetem do spraw europejskich czy Rada Ministrów.

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany