Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pułapka leków bez recepty. Przedawkowanie paracetamolu może zabić! [WYWIAD]

AIP
polska press
Rozmowa z dr n. med. Darią Schetz z Pomorskiego Centrum Toksykologii.

Pacjent z Opola zmarł po przedawkowaniu dostępnego bez recepty paracetamolu. To wyjątkowy przypadek?

Niestety, nie. Do PCT bardzo często przyjmowani są pacjenci po przypadkowym lub coraz częściej samobójczym przedawkowaniu leków zawierających paracetamol. Początkowe objawy, na przykład bóle brzucha, nudności, wymioty, są mało specyficzne i pacjenci za późno szukają pomocy lekarza. Szybka interwencja jest ważna, już po dobie od zatrucia może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby. Najbardziej narażone są osoby, które przewlekle nadużywają alkoholu etylowego, wyniszczone, obciążone poważnymi chorobami internistycznymi, w tym schorzeniami wątroby. Zatrucia paracetamolem są główną przyczyną przeszczepów wątroby w Wielkiej Brytanii i USA.

Nie wiemy,

Paracetamol wchodzi w skład wielu leków przeciwbólowych i przeciwprzeziębieniowych, noszących różne nazwy handlowe. Często pacjent przyjmuje kilka różnych preparatów z powodu przeziębienia czy bólu zęba, nie wiedząc, że przekracza toksyczną dawkę jednego ze składników, na przykład paracetamolu. Orientuje się dopiero, gdy się pojawiają żółtaczka i ciężkie uszkodzenie wątroby.

To jak się leczyć?

Po pierwsze - nie brać leków garściami, po drugie - nie przyjmować różnych preparatów na tę samą przypadłość, po trzecie - przestrzegać zaleceń producenta, a w przypadku wątpliwości kontaktować się z Centrum Monitorowania Działań Niepożądanych PCT (www.cmdn.pl). Z licznych badań wynika, że zażywanie w trakcie przeziębienia czy grypy paracetamolu, ibuprofenu czy aspiryny nie skraca czasu trwania choroby, a tylko łagodzi niektóre jej objawy, na przykład podwyższoną temperaturę ciała.

Co wobec

Można brać rutynę, witaminę C, prawidłowo się nawadniać, ale tak naprawdę przeziębienie trzeba wyleżeć. Jeśli po 3-4 dniach nasz stan się nie poprawia, należy się udać do lekarza.

Znamy skalę zatruć lekami?

Długo nikt się tym nie zajmował, a lekarstwa sprzedawane bez recepty uważane są nadal powszechnie za bezpieczne. W styczniu tego roku przy Pomorskim Centrum Toksykologii powołaliśmy Centrum Monitorowania Działań Niepożądanych Leków i Środków Chemicznych, którego celem jest dostarczanie niezależnej, obiektywnej i wiarygodnej informacji na temat między innymi leków i suplementów diety. Zamierzamy publikować raporty o niepożądanych objawach, do których doszło po zażyciu medykamentów, zatruciach, interakcjach lekowych i błędach farmakoterapii. Zachęcamy pacjentów do zgłaszania do nas wszelkich działań niepożądanych, które pojawiły się u nich w trakcie farmakoterapii. Można to zrobić na stronach www.cmdn.pl.

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany