Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technopark Łódź: Symulator zmiesza ciecze bez cieczy. To jedyne tego typu urządzenie na świecie

(izj)
W pomieszczeniu w kształcie walca o wysokości 5,4 m oraz średnicy 16 m zostanie ulokowany gigantyczny i ważący 50 ton symulator o nazwie Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ). Będzie on najważniejszą częścią nowego laboratorium Symulacji Molekularnych w nowym budynku Technoparku Łódź przy ul. Dubois 114/116 na Górnej. Obiekt będzie nosił nazwę BioNanoPark+ i będzie uzupełnieniem dotychczasowego BioNanoparku.

ARUZ będzie pełnić rolę gigantycznej probówki. Będzie można przeprowadzać w nim symulacje różnych procesów, dzięki którym czas badań skróci się z miesięcy do dni. Będzie to pierwsze tego typu urządzenie na świecie. Jego budowa rozpocznie się w najbliższych dniach i potrwa do końca lipca br. Pochłonie 20 mln zł. Ww wtorek zaprezentowano mini prototyp gigantycznego symulatora.

Sam prototyp ma wymiary sporej szafy. Na jego stelażu umieszczono 24 płyty z systemami elektronicznymi, połączonych ze sobą za pomocą kabli o długości 700 m. W docelowym ARUZ-ie zostanie zamontowanych 3 tys. identycznych płyt, które zostaną połączone kablami o łącznej długości 100 km.
Prototyp powstał w celu weryfikacji poprawności projektu układów elektronicznych, z których zostanie zbudowane „serce” urządzenia. Pomysłodawcą ARUZ-a są pracownicy Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej, a wykonawcą – łódzka firma Ericpol zajmująca się tworzeniem oprogramowania teleinformatycznego.

- W urządzeniu będzie można przeprowadzać symulacje przebiegu reakcji chemicznych, nawet tych najbardziej skomplikowanych, jak również procesów biologicznych – mówi dr Rafał Kiełbik z PŁ. - Dzięki niemu będzie można śledzić krok po kroku przebieg danej np. reakcji chemicznej, od momentu wlania do jednego pojemnika dwóch substancji aż do momentu ostatecznego ich połączenia. I to bez potrzeby używania jakichkolwiek cieczy.

Symulacje z wykorzystaniem ARUZ-a skrócą czas badań laboratoryjnych i zmniejszą koszty ich prowadzenia. W przemyśle farmaceutycznym ARUZ będzie mógł być wykorzystywany m.in. do opracowywania skuteczniejszych leków, lepiej łączących się komórką, czyli np. nowych hydrożelowych opatrunków przyspieszających gojenie się ran. ARUZ znajdzie także zastosowanie w branży lotniczej (badania nad trwałością materiałów użytych do budowy samolotów) i obronno-wojskowej (analiza wybuchów różnej broni).
Specjaliści szacują, że średnia symulacja będzie trwała 72 godziny, czyli trzy doby. Tylko za prąd potrzebny do funkcjonowania w tym czasie urządzenia zamawiający będzie musiał zapłacić około 10 tys. zł.

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany