Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić, gdy ma się zakwaszony organizm

(sm)
Wydaje się, że wystarczy do potraw kwasotwórczych dodać odpowiedni równoważnik w postaci warzyw i przypraw, by usprawnić pracę żołądka i wyeliminować szereg dolegliwości. To jest spory postęp, ale nie zawsze szybki i trwały. Kluczowym elementem odkwaszania organizmu jest czynność, która tak naprawdę niewiele ma wspólnego z tym, co jemy, ale jak jemy. A jemy za szybko (przy okazji za dużo). Tymczasem niezwykle istotne jest staranne i wolne przeżuwanie pokarmu. Potem pozwólmy już działać ślinie.

Drugą zasadą odkwaszania organizmu jest unikanie wysoko przetworzonych, nafaszerowanych chemią wędlin. Z przygotowanym w domu, bogato obsypanym przyprawami mięsem nasz organizm radzi sobie znacznie łatwiej niż z gotowym, pełnym konserwantów i polepszaczy produktem.
Podobnie jest z podstawowym produktem na naszym stole – chlebem. Generalnie ma on kwaśny charakter. Jeżeli jednak znajdą się w nim bakterie kwasu mlekowego, staje się dla nas pokarmem prozdrowotnym.
Prawda o zakwaszeniu jest jeszcze jedna: im bardziej przetworzone pokarmy, tym bardziej przesuwają się na linii podziału w kierunku kwasowym.
Istnieje koncepcja, że dla utrzymania zdrowia niezbędne jest wdrożenie zasady, by 80 procent tego, co jemy, miało odczyn zasadowy, a tylko 20 procent kwasowy. Dla wielu jest to zbyt drakońskie posunięcie i kojarzy się raczej z wegetarianizmem niż dietą równowagi. W kolejnych odcinkach naszej wędrówki po tajemnicach pH organizmu uczynimy jednak problem zakwaszenia bardziej przyjaznym i łatwiejszym w przyjęciu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany