Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wielkie rury przy Warcie, by nie było podtopień [ZDJĘCIA]

MI
Poznań: Wielkie rury przy Warcie, by nie było podtopień
Poznań: Wielkie rury przy Warcie, by nie było podtopień Adrian Wykrota
Kierowcy muszą liczyć się ze zwężeniem na Królowej Jadwigi. Rozpoczęła się budowa długiego kolektora deszczowego.

Rozpoczynają się przygotowania do budowy nowego kolektora deszczowego w okolicach ul. Królowej Jadwigi. Będzie to jedna z większych tego typu inwestycji w naszym mieście.

Jak wyjaśnia Elżbieta Gabryelewicz z Poznańskich Inwestycji Miejskich, które zajmują się budową, jego stworzenie jest niezbędne by odbierać wody deszczowe z rejonu Poznań City Center oraz dworców PKP i PKS. Dlatego konieczne jest położenie ogromnych rur, których całkowita długość wyniesie około 1,2 kilometra i stworzenie kolektora.

Obecnie część z elementów do jego wykonania znajduje się tuż przy brzegu Warty w okolicach skrzyżowania ulic Królowej
Niestety prace będą oznaczały również utrudnienia dla kierowców.

Te mają pojawić się w czerwcu, prawdopodobnie po zakończeniu roku szkolnego. Wówczas to robotnicy mają zająć jeden z pasów ruchu na ul. Królowej Jadwigi pomiędzy skrzyżowaniem z Dolną Wildą, a Drogą Dębińską (na skrajnym pasie nitki prowadzącej w stronę Rataj).

Czas jego wyłączenie został tak wybrany, gdyż w wakacje jest znacznie mniejszy ruch na ulicach i nie będą się tworzyły gigantyczne korki na tej drodze i ulicach prowadzących do niej.
Dodatkowo podczas prac mają zostać wymienione lub zmodernizowane znajdujące się pod ziemią kable telekomunikacyjne oraz część gazociągu. Wszystkie roboty w tym rejonie Poznania powinny zakończyć się do przyszłego roku. Budowa kolektorów deszczowych w takim mieście jak Poznań staje się koniecznością. Na początku roku skończono tworzyć podobny obiekt w rejonie a. Niepodległości.

Wynika to z tego, że coraz większe połacie Poznania są zabetonowane. Powstają nowe budynki, ulice. Nie ma gruntów, które by mogły wchłonąć deszczówkę. Część z niej rurami musi zostać odprowadzona do Warty.

– Trzeba jednak pamiętać o tym, że trzeba ją także oczyścić, gdyż w dużych miastach woda deszczowa może zawierać wiele niepożądanych elementów – mówi Krzysztof Mączkowski, poznański ekolog. Dodaje, że przy deficycie wody należy się zastanowić nad zbieraniem i wykorzystywaniem wody pochodzącej z opadów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski