Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superkomputer z AGH dał moc polskiej nauce. Jeden z najszybszych w Europie [zdjęcia]

(aip)
Kiedy otworzono drzwi 15 szaf, setki diod zapaliło się na niebiesko. To znak, że jeden z najszybszych komputerów w Europie rozpoczął pracę. Prometeusz potrafi przeprowadzić 1,7 biliarda operacji na sekundę.

Dzięki takiemu wynikowi superkomputer z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wyprzedził dotychczasowego lidera - urządzenie Politechniki Gdańskiej, które jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę. Autor: Marcin Banasik Wczoraj w budynku Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH przy ul. Nawojki zaprezentowano i włączono supernowoczesny komputer.

Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka ocenił, że krakowska maszyna będzie jednym z tytanów wśród superkomputerów w Polsce i na świecie. - Zapotrzebowanie na moce obliczeniowe dla nauki niesłychanie szybko rośnie, dlatego urządzenie jest przygotowane do dalszej rozbudowy - zapowiedział prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor Cyfronetu AGH. Nowy komputer, nazwany już Prometeuszem, został zbudowany przez firmę Hewlett-Packard, a jego koszt sięgnął 41 mln zł. Na najszybszym komputerze w Polsce będzie można bardzo szybko zbadać działanie nowych leków czy antybiotyków. Są też możliwe szczegółowe badania nad grafenem, cząsteczkami czy... przygotowania prognozy pogody.

To, czego może dokonać Prometeusz, można docenić, patrząc na dotychczasowe wyniki Zeusa, który do wczoraj był najszybszym komputerem AGH. W 2013 r. ponad 2,5 tys. korzystających z niego naukowców wykonało dzięki niemu prawie 8 mln zadań obliczeniowych. Gdyby do tego celu użyli zwykłych komputerów, obliczenia trwałyby ok. 11 tys. lat. Nowy superkomputer ma zużywać 700 kW mocy, czyli zaledwie o 25 proc. więcej niż cztery razy słabszy od niego Zeus. To dzięki zastosowaniu technologii chłodzenia wodą.

W przypadku tradycyjnego chłodzenia powietrzem na komputer potrzebne byłoby dwa razy więcej miejsca. Front obudowy "Prometeusza" zdobi grafika wyłoniona przez internautów w konkursie. Twarz na tle przestrzeni kosmicznej pokonała 41 konkurentów do przedstawienia oblicza Prometeusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany