Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie: Jak poprawnie zagłosować w drugiej turze?

Paulina Jęczmionka
W niedzielę ponownie pójdziemy do urn, by ostatecznie zdecydować, kto zostanie głową państwa. Co należy zrobić, by oddać ważny głos?

Urzędnicy i eksperci przewidują, że frekwencja w drugiej turze wyborów wzrośnie. A każdy głos może okazać się na wagę złota. Warto więc - szczególnie ci, którzy nie brali udziału w pierwszej turze - przypomnieć sobie zasady głosowania.

W całym kraju odbędzie się ono w godz. 7-21. Jeśli nie jesteśmy pewni, do którego lokalu wyborczego się udać, możemy sprawdzić to na kilka sposobów. Informacje znajdują się na słupach i tablicach ogłoszeniowych gmin oraz w każdym lokalu wyborczym. Możemy też znaleźć je w internecie - na stronach urzędów oraz Państwowej Komisji Wyborczej, która ma wyszukiwarkę obwodów. W Poznaniu, poza internetem, informacje można uzyskać telefonicznie pod nr 61 646 33 44 lub wysyłając SMS-em swój PESEL pod nr 4320.

Udając się już do lokalu, musimy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Nie musi to być dowód osobisty, ale każdy inny dokument z aktualnym zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, PESEL-em. Po weryfikacji przez członka komisji wyborczej dostaniemy kartę do głosowania. Będzie to jedna, biała kartka A4 ze ściętym prawym, górnym rogiem i pieczęcią. Znajdą się na niej nazwiska obu kandydatów ułożone w kolejności alfabetycznej.

- Przy każdym, po lewej stronie będzie kratka, w której stawia się znak X. Można postawić tylko jeden znak na karcie, czyli wybrać jednego kandydata - tłumaczy Maria Trela, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Poznaniu. - Głos będzie nieważny, jeśli postawimy więcej niż jeden X, nie zrobimy tego wcale albo umieścimy w kratce inny znak. Dopuszczalne są tylko dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

Bezwzględnie zabronione jest wynoszenie karty do głosowania z lokalu. Podlega to nawet karze więzienia do lat 3.
Ci, którzy przed pierwszą turą dopisali się do konkretnego spisu wyborców, muszą pamiętać, że nadal w nim są, czyli głosują tam, gdzie dwa tygodnie temu. Z kolei osoby, które pobrały zaświadczenia o prawie do głosowania, mogą pójść do dowolnego lokalu w kraju i za granicą. A takich osób będzie o wiele więcej niż 10 maja. Tylko w Poznaniu do czwartku pobrano dwa razy więcej zaświadczeń.

Sondażowe wyniki wyborów poznamy tuż po zakończeniu głosowania - o godz. 21. A oficjalne wyniki - najprawdopodobniej w poniedziałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski