Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Luce Arena to największe kryte rolkowisko w województwie [ZDJĘCIA]

KLM
Pełnowymiarowe, kryte rolkowisko z profesjonalną nawierzchnią, którą do tej pory mogły pochwalić się tylko Malbork i Łódź, powstało w Bielsku-Białej. To jedno z atrakcji kompleksu Luce Arena- Centrum Profilaktyki, jaki wymyślił ks. Mateusz Dudkiewicz, zapalony hokeista. Otwarcie już w czwartek 28 maja.

Kryte rolkowisko, jakie znajduje się w Luce Arena w Bielsku-Białej przy ul. Legionów, jest wyposażone w profesjonalną nawierzchnię syntetyczną Stilmat, zatwierdzoną przez Polski Związek Sportów Wrotkarskich.

- Na takich nawierzchniach gra się na całym świecie. W Polsce są takie trzy - w Malborku, Łodzi i Bielsku-Białej. Zgłosiliśmy też drużynę, by mogła walczyć o mistrzostwo Polski w hokeju na rolkach – mówi ks. Mateusz Dudkiewicz, wikariusz parafii pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. Pochodzący z Oświęcimia kapłan jest miłośnikiem hokeja. W swojej pierwszej parafii, w Zebrzydowicach, był inicjatorem powstania Fara Arena, kompleksu boisk sportowych do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki i lodowiska.

- Poprzez sport robiliśmy profilaktykę w praktyce, czyli przeciwdziałaliśmy różnym niebezpiecznym zachowaniom, jakie są obecne dziś w życiu młodzieży. A w ten sposób młodzież mogła twórczo i radośnie spędzić czas – przyznaje kapłan.

W Bielsku-Białej wraz z ks. Mirosławem Szewieczkiem prowadził szkółkę hokejową na lodowisku w hali pod Dębowcem. Przez dwa lata na zajęcia chodziło regularnie ponad 40 dzieci. Ks. Dudkiewicz nie tylko prowadził zajęcia, ale i zapraszał na nie gości m.in. Mariusza Czerkawskiego, gwiazdę polskiego hokeja. Gdy lodowisko zostało zlikwidowane (do hali wprowadzili się siatkarze BBTS) zajęcia szkółki hokejowej odbywały się na rolkach pod namiotem koncertowym tuż obok hali pod Dębowcem. Ale i tam zależne były m.in. od pogody oraz organizowanych pod namiotem koncertów.

Wtedy padł pomysł utworzenia krytego rolkowiska.- Szukaliśmy takiego miejsca w Bielsku-Białej, gdzie można byłoby schować się pod dachem, miejsca, gdzie można byłoby stworzyć rolkowisko, które spełniałoby wymiary i kryteria, by zgłosić drużynę do mistrzostw Polski hokeju na rolkach – wyjaśnia kapłan.

Wspólnie ze swoją siostrą Katarzyna Wróblewską oraz znajomą Iwoną Gaweł powołali do życia Fundację Luce (Światło), na cześć błogosławionej Chiary Luce Badan, włoskiej członkini Ruchu Focolari (dziewczyna zmarła na raka w 1990 roku w wieku 19 lat). Prace nad Luce Areną ruszyły w październiku 2014 roku. Dziś pomysłodawcy odliczają godziny do oficjalnego uruchomienia kompleksu.

- To miejsce będzie funkcjonowała na zasadzie Robin Hooda i Matki Teresy – mówi ks. Dudkiewicz. – Chcemy niszczyć bariery finansowe. Gdy mamy pieniądze od sponsorów oraz osób, które stać na pokrycie rynkowych opłat za korzystanie z obiektu, możemy dawać tym, dla których opłaty są barierą– wyjaśnia.

Dzięki temu wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii i świetlic środowiskowych, których nie stać wykupienie godziny gry w badmintona czy squasha będą mogli z tego skorzystać.

Co ciekawe, W Luce Arena zaznaczają, że jeżeli finanse miałyby być barierą nie do przeskoczenia, istnieje możliwość częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat w zamian np. za pracę na rzecz Fundacji. Cennik jednak obowiązuje.

- Nie mamy tego obiektu za „Bóg zapłać”, za każdy metr kwadratowy naliczona jest określona kwota, którą musimy zapłacić. Dlatego musimy zarobić na utrzymanie obiektu, aby można było pomagać tym, którzy nie mają możliwości zapłacenia za bilet – wyjaśnia ks. Dudkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!